Zaťko prepíše históriu. "Šiesta Európa? Treba k tomu aj veľa šťastia"

12. 09. 2019 - Filip Hudec, SVF, Brusel

Juraj Zaťko prekoná slovenský rekord v počte štartov na ME. FOTO: Lukáš Jaseňák.

Na európskom šampionáte debutoval pred viac ako desiatimi rokmi. Skúsený nahrávač Juraj Zaťko nastúpil 5. septembra 2009 v tureckom Izmire na svoj prvý duel ME proti Grécku. Odvtedy sa stal pevnou súčasťou slovenskej reprezentácie a je na prahu toho, aby sa stal rekordérom v počte účasti na majstrovstvách Európy a aj v celkovom počte reprezentačných štartov.

Tridsaťdvaročný Bratislavčan nastúpi v Belgicku na svoj šiesty európsky šampionát v drese Slovenska, čím prekoná Emanuela Kohúta, Tomáša Kmeťa (obaja po 5 účastí) a celkovo aj svojho súčasného trénera Andreja Kravárika, Štefana Chrtianskeho st. a Richarda Nemca. Kravárik odohral za Slovensko dva turnaje ME, jeden pridal v drese Česko-Slovenska a dvakrát hral na európskom šampionáte za Grécko, Chrtiansky nastúpil na piatich ME za Česko-Slovensko a Nemec k jedným ME za Česko-Slovensko pridal štyri za Slovensko.

Zaťko môže počas ME prekonať aj rekord Kohúta v počte reprezentačných štartov. Za Slovensko odohral 238 duelov, o tri menej ako bývalý kapitán slovenskej reprezentácie, ktorý v januári ukončil kapitolu v národnom výbere na počte 241 zápasov. Na ME odohral Zaťko doposiaľ 19 duelov, ak nastúpi v piatok proti Španielsku, zaokrúhli počet na 20.

Si blízko k tomu, aby si sa stal prvým hráčom v histórii slovenskej reprezentácie, ktorý nastúpi na šiestich majstrovstvách Európy. Ako to vnímaš?
"Asi tak, že som dosť vytrvalý. Počet štartov v reprezentácii, aj na majstrovstvách Európy sa nerodí ľahko a treba k tomu aj kus šťastia. Beriem to však normálne, nehnal som sa za rekordom. V každom prípade ma teší, že som na ďalšej Európe."

Štartoval si na ME 2009, 2011, 2013, 2015 a 2017, na ktorý šampionát máš najkrajšie spomienky?
"Jednoznačne na Prahu 2011, kde sme dosiahli skvelý úspech. Vtedajšia generácia bola na vrchole a víťazstvá nad Bulharskom, Nemeckom a Poľskom a celkové piate miesto bola fantázia. Pamätám si na ten turnaj veľmi dobre a som rád, že som sa zapojil do hry vo viacerých zápasoch a nebol som len na lavičke. Striedali sme sa s Braňom Skladaným, ktorý bol samozrejme v pozícii jednotky. Mám na to len dobré spomienky, škoda, že sme na to výsledkovo nenadviazali v ďalších rokoch. Snáď sa ešte niečo podobné zopakuje."

Posledné dve Európy nám nevyšli, myslíš, že je čas to zlomiť?
"Určite áno, ale treba si uvedomiť, že pred štyrmi rokmi sme mali v Taliansku silných súperov a postup by bol prekvapením. Napriek tomu sme hrali veľmi dobrý volejbal, čo sa nedá povedať o poslednej Európe 2017 v Poľsku. Tam herný prejav nebol podľa našich predstáv. Podpísal sa pod to prvý zápas s Českom, ktorý nám nevyšiel a potom už naše šance klesli, pretože nás čakali Taliani a Nemci. Už sme neuhrali ani set."

Postretla nás aj smola, pretože choroba tesne pred turnajom skolila Mateja Patáka, ktorý nemohol nastúpiť a ostal ležať na hoteli v Štetíne, a fit nebol ani kapitán Emanuel Kohút, hoci napokon hral. Malo to vplyv na výsledok?
"Určite tam boli aj objektívne dôvody, ale tím, ktorý chce uspieť na majstrovstvách Európy by sa nemal spoliehať na jedného-dvoch hráčov, aj keď sú to kľúčové postavy tímu. Vyhovárať sa na to nemôžeme, mali sme sa s tým vysporiadať."

Teraz si na šampionát odcestoval v inej pozícii ako v minulosti, pretože si sa nedávno stal otcom. Bolo ťažké opustiť rodinu a odísť na dlhé prípravné kempy?
"Bolo to extrémne ťažké. Narodil sa nám syn a s manželkou sme prišli domov z pôrodnice štyri dni pred začiatkom prípravy. Veľmi zle sa mi odchádza z domu, keď ich musím nechať samých, ale našťastie svokry pomáhajú a ďakujem aj trpezlivej manželke."

Ako sa volá váš syn a kedy sa narodil?
"Narodil sa 11. júla, volá sa Lukáš a vyzerá, že bude dosť vysoký. Včera mal dva mesiace a je veľmi poslušný, čo tiež prispelo k hladkému priebehu. Neviem si predstaviť ako by som odchádzal z domu keby boli nejaké problémy."

Je to iný pocit, keď už nie si zodpovedný len za seba?
"Aby som bol úprimný, zatiaľ som si to ani nestihol uvedomiť. Za osem týždňov som ich videl raz za týždeň a to niekedy len pár hodín. Vždy sa veľmi poteším, keď ho uvidím, posielajú mi z domu veľa fotiek, ale ešte som si to naplno nemal kedy vychutnať."

Uplynulá klubová sezóna ti veľmi nevyšla, kde hľadať príčiny?
"Dal som si predsavzatie, že v klubovej sezónu trochu zvoľním. Venoval som sa rodine a išiel som na poloprofesionálnej báze. Dohodli sme sa však, že keď dostanem nomináciu do reprezentácie, tak prípravu na Európu absolvujem na sto percent a to aj plním."

Kde si hľadal sily a chuť do volejbalu?
"Chuť na volejbal mám stále, ale odkedy mám rodinu, tak som rád doma a cítim sa lepšie ako keď som legionárčil v zahraničí. Rozhodol som sa, že v kariére bude pokračovať na Slovensku, aby som to nemal ďaleko z domu. Prišla ponuka z Komárna, čo mi vyhovuje. Budem sa venovať volejbalu aj rodine, to pre mňa ideálny scenár. Za to, že som opäť na majstrovstvách Európy vďačím trénerovi Kravárikovi, ktorý mi dal šancu a veril mi. Dúfam, že ho nesklamem."

Mal si aj ponuky zo zahraničia?
"Áno, mal som ich dosť a pri niektorých sa človek aj zamyslí, či to ešte nevyskúša, pretože boli zaujímavé. Ale s manželkou sme sa dohodli, že si nastavíme život takto a vyhovuje nám to. Som s rodinou rád a nechcem ju na dlhý čas opustiť. Je to jednoducho moje rozhodnutie, hoci to niekto môže považovať za slabosť. Fakt, že som v reprezentácii považujem za privilégium a vážim si to."

Tvoja manželka Lucia (za slobodna Čižmárová) je bývalá volejbalistka. Chápe život a režim športovca?
"Chápe to, ale ako sa nám zmenil život hore nohami, tak musím povedať, že sa teší, keď sa vrátim domov (smiech)."

Prvýkrát budeš na ME tvoriť nahrávačskú dvojičku s Filipom Palgutom, ktorý bude na európskom šampionáte debutovať. Predtým si bol dvakrát s Michalom Masným, raz s Branislavom Skladaným a dvakrát s Danielom Končalom. Ako funguje chémia medzi tebou a Filipom? Cítiš sa trochu ako jeho tútor?
"Hoci Filip debutuje na ME, nie je mladý nahrávač a má dosť skúseností. Je mladší odo mňa a dokonca som si až pri poznámke Pala Kubiša z Denníka Šport uvedomil, že prvýkrát budem starší z dvojice nahrávačov. S Filipom sme v nároďáku už dlho, poznáme sa a myslím, že sa dobre dopĺňame a rozumieme si. Úlohy máme rozdelené a viem, že ak by bolo treba, tak by ma plnohodnotne zastúpil."

Na úvod turnaja nás čakajú súperi, cez ktorých vedie cesta k postupu Španielsko a Rakúsko. Aké máš očakávania?
"Myslím, že to bude podobné ako pred dvomi rokmi s Čechmi. Vieme, že to budú kľúčové zápasy a musíme sa vysporiadať s tlakom. Kvalita na našej strane je, máme najsilnejší tím, ktorý momentálne môže Slovensko ponúknuť, sme dobre pripravení a rozhodne sa v hlavách. Bude to ťažký boj."

Ako by si nastavil kurzy so Španielskom, keby si bol bookmaker?
"My sa cítime silnejší, ale určite aj oni. Aby som bol objektívny, vidím to 50 na 50."

V tíme máme sedem debutantov na ME. Bude ťarcha na vás, starších hráčoch?
"Určite áno, s tým rátame. Polovica tímu zažije premiéru na európskom šampionáte, ale viacerí chalani už odohrali dosť ťažkých zápasov. Halu v Bruseli poznáme, hrali sme tu v máji Zlatú európsku ligu proti domácemu Belgicku a hoci sme to nedotiahli do úspešného konca a prehrali sme 2:3, atmosfére sme nepodľahli. V zápase so Španielskom to asi bude komornejšie, musíme to jednoducho zvládnuť."

Po domácich majstrovstvách Európy žien zavládol na Slovensku volejbalový boom. Zápasy boli sledované v televízii a veľa divákov chodilo aj na Zimný štadión Ondreja Nepelu. Sledovali ste výkony báb?
"Úspech dievčat veľmi intenzívne vnímame a gratulujeme im k výsledku aj k výkonom. Je úžasné čo dokázali po dlhej dobe na majstrovstvách Európy a ako pobláznili celé Slovensko. Tiež si uvedomujeme aká je tenká hranica medzi úspechom a neúspechom, o čom svedčia koncovky z prvého zápasu so Španielskom. Ak by ich baby nezvládli, mohlo to dopadnúť celé inak. Uvedomujeme si, že podobným situáciám budeme čeliť aj my a verím, že to zahráme tak úspešne ako dievčatá, ktoré otočili priebeh o 180 stupňov, získali si fanúšikov, nastala eufória a celé sa to nabaľovalo. Aj my chceme dokázať, že nie sme bábovky a vieme postúpiť zo skupiny. Snáď sa nám to podarí."

Marca Fenoglia si zažil, keď bol asistentom Emanueleho Zaniniho v mužskej reprezentácii. Vnímal si ho vtedy ako trénera, ktorý dokáže tím strhnúť a vyburcovať?
"Nemal vtedy príležitosť sa prejaviť. Určite aj asistenti Marca Fenoglia budú vedieť rozprávať ako si nastavil hranice. Zanini ich mal nastavené podobne. On bol hlavný generál a Fenoglio bol v inej pozícii. Som prekvapený ako emotívne reagoval a aký prísny režim dokázal nastoliť, pretože pri Zaninim sme ho vnímali ako kouča, cez ktorého bolo ľahšie prejsť (smiech). Opäť sa ukázalo, že prísny režim, životospráva a tvrdé tréningy sú cesta k úspechu najmä pre tím, ktorý nie je v renkingu vysoko. To sa podarilo Zaninimi a teraz aj Fenogliovi. Cesta je dobrá, musí sa v tom pokračovať."

Mladý hráč to asi spočiatku úplne nechápe. Kedy si ty začal vnímať, že cesta k úspechu vedie práve cez tvrdú drinu?
"Človek si to začne uvedomovať vtedy, keď sa povolí režim a výsledky sa zhoršujú. Je to však hra na tenkom ľade. Zanini išiel na hranu a pamätám si, že starší hráči už toho mali dosť, dochádzala im trpezlivosť, no napokon sa z toho podaril ten úžasný úspech na ME v roku 2011. Situácia už bola napätá a neviem ako by vyzeral ďalší rok keby ostal. Ja som bol vtedy ešte relatívne mladý hráč a pozeral som sa na to inak. Spätne si uvedomujem, že to bola cesta ako prinútiť najlepších hráčov ísť na doraz a udržať ich v top forme."

Štyri z doterajších piatich ME si tvoril dvojičku s univerzálom Milanom Benczom, ktorý má momentálne zdravotné problémy. Ste v kontakte? Poslal ti nejakú povzbudivú sms-ku?
"V kontakte nie sme, naposledy sme sa videli počas osláv storočnice, kde ma prekvapilo, že prišiel s barlami. S Milanom sme začínali v reprezentácii a okrem Talianska 2015 sme boli spolu na každej Európe. Držím mu palce, aby sa dal dokopy a mohol ešte pokračovať v kariére."

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • auto partnerAUTO LAMAČ
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGGERFLOR
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #