Začína sa extraliga žien. V piatok repríza finále v Mladosti

20. 09. 2017 - Filip Hudec, SVF

Majstrovskú trofej z minulej sezóny obhajuje VK Slávia EU Bratislava. FOTO: TASR

Už vo štvrtok sa úvodným zápasom medzi VTC Pezinok-Bilíkova a nováčikom VK Nové Mesto nad Váhom začína 26. ročník volejbalovej extraligy žien. V piatok sa fanúšikovia môžu tešiť na skutočnú lahôdku, keď úradujúci majster VK Slávia EU Bratislava privíta v repríze posledného finále mestského rivala Strabag Volleyball Club.

Ďalšie tri zápasy úvodného kola sú na programe v sobotu. Obhajca bronzu VK EPERIA Prešov privíta v repríze série o 3. miesto Volley project UKF Nitra, Hit UCM Trnava hostí KV MŠK Oktan Kežmarok a COP Nitra sa stretne s druhým nováčikom BK97 Stova Spišská Nová Ves.

Titul z posledných troch sezón obhajuje VK Slávie EU BA, ktorý je so 17 titulmi rekordným majstrom v slovenskej extralige. V predminulej sezóne vyhrala Slávia pod vedením Martina Hančíka dokonca bez jedinej prehry, v minulom ročníku už s trénerom Michalom Matušom zaznamenala Slávia len dve prehry, obe v 2. časti extraligy s neskorším finálovým súperom 1. BVK. Práve mestský rival, ktorý bude v novej sezóne vystupovať pod menom Strabag Volleyball Club, prerušil 18. februára 2017 víťazné ťaženie tímu z haly Mladosť. V rámci slovenských súťaží zaznamenala vtedy Slávia prvú prehru po 58 zápasoch (54 extraliga, 4 Slovenský pohár). Predtým naposledy prehrali Slávistky 11. apríla 2015 vo finálovej sérii so Spišskou Novou Vsou. Za posledných 10 sezón sa majstrovská trofej odovzdávala vždy v hlavnom meste, keď sa na tróne striedali Slávia EU a bývalý klub Doprastav.

ÚČASTNÍCI EXTRALIGY

V najvyššej súťaži bude štartovať desať družstiev s dvomi nováčikmi. Postup do extraligy si z "prelínačky" vybojovali volejbalistky VK Nové Mesto nad Váhom, ktoré sa medzi elitou predstavia premiérovo a po dvojročnej pauze sa do najvyššej súťaže vracia Spišská Nová Ves, ale už s novým klubom BK97 Stova. Finalista z roku 2015 VK Spišská Nová Ves je farmou BK97 Stova. Z extraligy vypadli TJ Slávia TU Zvolen a Senický volejbalový klub.

V extralige žien 2017-18 budú štartovať: VK Slávia Ekonomická univerzita Bratislava, STRABAG Volleyball Club FTVŠ UK Bratislava, VK EPERIA Prešov, Volley project UKF Nitra, KV MŠK Oktan Kežmarok, COP Nitra, HIT UCM Trnava, VTC Pezinok-Bilíkova, BK97 Stova Spišská Nová Ves, VK Nové Mesto nad Váhom.

SYSTÉM SÚŤAŽE

V 1. časti extraligy, ktorá sa začne 21. septembra a skončí 6. januára, sa stretnú každý s každým doma a vonku. Potom sa tímy rozdelia na dve skupiny 1.-4 a 5.-10., kde sa opäť stretne každý s každým doma - vonku, pričom všetky výsledky z prvej časti sa započítavajú. 2. časť extraligy sa začína 13. januára. Družstvá, ktoré sa po druhej časti súťaže umiestnia na 9. a 10. mieste, budú hrať prelínaciu súťaž žien o účasť v extralige 2018/19. Play off štartuje 3. marca, štvrťfinále sa hrá na dva víťazné zápasy, semifinále a finále na tri víťazstvá. Meno nového šampióna bude známe najneskôr 18. apríla.

SLOVENSKÝ POHÁR

Slovenský pohár sa hrá rovnako ako v mužskej súťaži. Na záverečný turnaj, ktorý sa uskutoční 2.-4. februára 2017 (dejisko bude známe neskôr) postúpi prvých šesť tímov po 1. časti extraligy. Družstvá umiestnené na prvom a druhom mieste po 1. časti EZ majú zabezpečený priamy postup semifinále SP. Družstvá umiestnené na 3.- 6. mieste po prvej časti EZ zohrajú medzi sebou štvrťfinálové stretnutie. Triumf v Slovenskom pohári budú obhajovať volejbalistky VK Slávia EU Bratislava, ktoré 12. februára 2017 vyhrali v Starej Ľubovni nad Volley project UKF Nitra 3:0.

LEGIONÁRKY

V ženskej extralige pokračuje "legionársky" trend. Zatiaľ čo vlani v nej účinkovalo päť cudziniek, v tejto zatiaľ evidujeme deväť. Dve Srbky (Nataša Ševarika a Ivana Radojnič) má na súpiske STRABAG Volleyball Club, s dvomi Brazílčankami (Gracieli Do Monto a Yslana Kelly Fernandesov de Paula) a jednou Rakúšankou (Sabrina Müllerová) počíta Volley project UKF Nitra, Gruzínku Gvancu Markaraschvili má na súpiske VK EPERIA Prešov a v Spišskej Novej Vsi budú hrať dve zahraničné hráčky - Bieloruska Darya Avramchyk a Albánka Sava Thaka. Povolený počet zahraničných hráčok, ktoré môžu štartovať v stretnutí v jednom družstve extraligy a prelínacej súťaže v ročníku 2017/18 je neobmedzený, od súťažného ročníka 2018/19 bude počet legionárok v družstve neobmedzený, ale v jednom momente budú môcť byť v hre maximálne tri.

OSOBNOSTI EXTRALIGY

Bezpochyby najväčšou osobnosťou extraligy je nahrávačka Kežmarku Monika Smák, ktorá sa chytá na svoju 27. sezónu. Štyridsaťštyriročná päťnásobná víťazka ankety Volejbalistka roka začínala v seniorskom volejbale v roku 1991 v Milanotrade Banská Bystrica. 79-násobná slovenská reprezentantka je zároveň aj hrajúcou asistentkou Blanky Špakovej. V kežmarskom tíme sa v ďalšej sezóne predstaví aj 59-násobná slovenská reprezentantka Katarína Jakušová. Majstrovská Slávia sa opiera o skúsené hráčky, kapitánku Teréziu Widerman (najlepšia hráčka sezóny 2016-17) a nahrávačku Luciu Törökovú. STRABAG Volleyball Club sa bude spoliehať na výkony Nataši Ševariky, ktorá má skúsenosti zo srbskej reprezentácie a v minulej sezóne sa predviedla vo veľmi dobrom svetle. Do slovenskej extraligy sa vracia aj smečiarka s reprezentačnými skúsenosťami, účastníčka ME 2009 Martina Konečná, ktorá posilnila Volley project UKF Nitra. Na súpiske VK EPERIA Prešova figuruje aj skúsená nahrávačka Alica Sokolov, ktorá výrazne pomohla tímu k historickému bronzu, či sa však v extralige objaví aj v tejto sezóne je otázne.

ZMENY, ODCHODY

Po sezón evidujeme len jednu trénerskú zmenu, keď Martina Rašnera nahradil na lavičke Volley project UKF Nitra Fín Teemu Sarna. Trénerskú premiéru v extralige si odbijú kormidelníci nováčikov Lucia Šujanová (VK Nové Mesto nad Váhom) a Radovan Žigraj (BK97 Stova Spišská Nová Ves).

Do českej extraligy prestúpili z majstrovskej Slávie EU Nikola Pištěláková (KP Brno) a Lucia Mikšíková (Liberec). Do nižšej nemeckej ligy (TSV Obergunzburg) odišla liberka Monika Doležajová. Z Trnavy do tímu úradujúceho maďarského vicemajstra Vasasu Óbuda Budapešť prestúpila najviac bodujúca hráčka minulej sezóny Mária Kostelanská. Zmeny hlási aj STRABAG Volleyball Club, ktorý opustili tri legionárky - česká smečiarka Romana Staňková (Liberec), poľská liberka Michalina Jagodzinska a ukrajinská univerzálna hráčka Anastasia Trachová (obe KS AZS Politechniki Slaskiej Gliwice).

MEVZA A CHALLENGE CUP

V stredoeurópskej lige MEVZA a v európskom pohári Challenge Cup sa predstaví duo bratislavských tímov VK Slávia EU a STRABAG Volleyball Club. VK Slávia EU sa už v 2. kole Challenge Cupu stretne s rakúskym tímom UVC Holding Graz a začne na domácej palubovke (domáce zápasy 21. - 23. novembra - odvety 28. - 30. novembra). Práve Graz Slávia v minulej sezóne vyradila po dvoch víťazstvách 3:1 v 16-finále. V prípade postupu narazia Slávistky na ruský tím Dinamo Krasnodar. Vicemajster STRABAG Volleyball Club začne o kolo ďalej ako Slávia a v 16-finále mu žreb prisúdil súpera z Bosny a Hercegoviny ŽOK Gacko. V prípade postupu narazí v osemfinále na víťaza súvoja VK Slávia EU - Krasnodar.

HRÁČKY ZÁPASU A MESIACA

Novinkou v extraligovom ročníku 2017-18 bude vyhlasovanie najlepších hráčok po každom zápase. Mená žien zápasu budú uverejňované na webe SVF, ako aj v ďalších médiách. Špeciálna komisia potom vyberie najlepšieho HRÁČKU MESIACA.

V komunikácii na sociálnych sieťach nájdete príspevky z extraligy pod hashtagmi #Extraliga, #FandimeVolejbalu alebo #volejbal. Hashtag (#) je kľúčové slovo so znakom, na ktoré keď sa klikne, tak sa zobrazia všetky príspevky s týmto označením, čo zvyšuje sledovanosť na sociálnych sieťach.

Všetky zápasy môžete aj v tejto sezóne sledovať naživo cez klubové kamery na webe www.tvcom.cz. Prenosy budú aj na TV Arena Sport. Interaktívny Livescore zo zápasov, podrobné štatistiky, rozpis zápasov, či profily hráčov nájdete na webe Data Volley - TU!

Program 1. kola extraligy žien:
ŠTVRTOK - 21. 9. 2017
VTC Pezinok - VK Nové Mesto nad Váhom (18:30)

PIATOK - 22. 9. 2017
VK Slávia EU Bratislava - STRABAG Volleyball Club FTVŠ UK Bratislava (16:30)

SOBOTA - 23. 9. 2017
VK EPERIA Prešov - Volley project UKF Nitra (18:00)
Hit UCM Trnava - KV MŠK Oktan Kežmarok (18:00)
COP Nitra - BK97 Stova Spišská Nová Ves (20:00)

Vo štvrtok prinesieme na našom webe profily všetkých tímov extraligy žien a ich súpisky

Medailisti extraligy žien
Sezóna Zlato Striebro Bronz
2016/17 VK Slávia EU Bratislava 1. BVK Bratislava VK EPERIA Prešov
2015/16            VK Slávia EU Bratislava KV MŠK Oktan Kežmarok 1. BVK Bratislava
2014/15 VK Slávia EU Bratislava VK Spišská Nová Ves VTC Pezinok
2013/14           VK Doprastav Bratislava VK Slávia EU Bratislava VISTA real Pezinok
2012/13            VK Slávia EU Bratislava VK Doprastav Bratislava VŠK Paneurópa Bratislava
2011/12 VK Doprastav Bratislava VK Slávia EU Bratislava VISTA real Pezinok
2010/11 VK Slávia UK Bratislava VK Doprastav Bratislava VTC Pezinok
2009/10 VK Slávia UK Bratislava VK Senica VK Doprastav Bratislava
2008/09 VK Doprastav Bratislava Slávia UK Kúpele Bratislava VK Senica
2007/08 Slávia UK Kúpele Dudince Bratislava VO ŠG Nitra VK Doprastav Bratislava
2006/07 VK OMS Senica Slávia UK Bratislava VTC Pezinok
2005/06 VK OMS Senica Slávia UK SS Bratislava MŠK Žiar nad Hronom
2004/05 VK OMS SH Senica Slávia UK SS Bratislava VK Doprastav Bratislava
2003/04 Slávia UK Bratislava Seta Tehelne ŽU Žilina MŠK Žiar nad Hronom
2002/03 Slávia UK Bratislava VC SH Senica Slávia UK Forplast Bratislava "B"
2001/02 Slávia UK Bratislava VC SH Senica Slávia UK Forplast Bratislava "B"
2000/01 Slávia UK AJ OZAP Bratislava VC SH Senica ŠK ZSNP Žiar nad Hronom
1999/00 Slávia UK AJ OZAP Bratislava VC SH Senica VK Doprastav Bratislava
1998/99 Slávia UK AJ OZAP Bratislava Slávia ŽU Žilina SH Senica
1997/98 Slávia UK AJ OZAP Bratislava VC Alea SH Senica Slávia ŽU Žilina
1996/97 SPASA Žilina Slávia UK Bratislava VTC Pezinok
1995/96 SPASA Žilina Slávia UK Bratislava VTC Pezinok
1994/95 Slávia UK Bratislava SPASA Žilina Spartak Trnava
1993/94 Slávia UK Bratislava SPASA Žilina
1992/93 Slávia UK Bratislava Milanotrade Banská Bystrica Slovakoturist Bratislava

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • auto partnerAUTO LAMAČ
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGGERFLOR
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #