V Zlatej EL bez Porubského a Bencza. Kravárik pred generálkou: Estónci nás preveria

15. 05. 2019 - SVF

Tréner SR Kravárik chce v Zlatej EL zabojovať o čo najlepší výsledok. FOTO: Lukáš Jaseňák

Slovenskí volejbalisti majú za sebou viac než týždeň prípravy v Poprade pred prvou časťou reprezentačnej sezóny, v ktorej ich čakajú súboje v Zlatej európskej lige proti Belgičanom, Turkom a Lotyšom. Niekoľkých skúsenejších hráčov doplnilo v kádri pre túto časť sezóny viacero mladých talentov, realizačný tím na čele s trénerom Andrejom Kravárikom tak mal pred sebou nové výzvy.

"Som spokojný najmä s prístupom hráčov od prvého dňa. Stretli sme sa po polroku a v inej zostave než v kvalifikácii ME; chýba päť či šesť chlapcov a družstvo treba dať dokopy, čo nie je jednoduché. Niektorí hráči si po náročnej sezóne dopriali trochu dlhšiu pauzu, kvôli čomu sme boli v príprave o dva či tri dni pozadu, našťastie, máme ešte čas to dobehnúť," zhodnotil Kravárik úvod prípravy.

Zo šestnástky hráčov napokon dvaja nebudú k dispozícii - univerzál Milan Bencz pre problémy s nedávnym zranením členka a nahrávač Peter Porubský zo študijných dôvodov. "Sú to veci, ktoré nemôžeme ovplyvniť. V Milanovom prípade nás mrzí nie úplne profesionálny prístup klubu; o hráča sa nepostarali tak, ako bolo potrebné. Teraz, žiaľ, nie je pre potreby reprezentácie použiteľný," skonštatoval kouč SR a pokračoval: "Milan prišiel, chcel pomôcť, išiel naplno, ozvalo sa však zranenie, ktoré bolo vážne. Je to hráč, ktorého si nemôžeme dovoliť stratiť smerom k príprave na septembrové majstrovstvá Európy, po výsledkoch vyšetrenia sme sa teda rozhodli dopriať mu čas, aby bol neskôr stopercentne pripravený."

Na margo mladého nahrávača bronzového extraligistu z Nitry Porubského charizmatický tréner doplnil: "Bola vyvinutá veľká iniciatíva zo strany hráča, nitrianskeho klubu aj federácie, aby ho z niektorých študijných povinností uvoľnili, ale nepodarilo sa to. Závisí to aj od prístupu profesorov či školy - Paťo Lamanec tiež má štátnice a vyšli mu v ústrety. Samozrejme, nechceme stáť Peťovi v ceste k dokončeniu štúdia, čo je veľmi dôležité."

Slováci v závere týždňa nastúpia proti tradičnému súperovi - Estónsku. FOTO: postimees.ee

Slováci vo štvrtok odletia do Estónska, kde ich v piatok (17.00) a sobotu (16.00) v Rakvere čakajú prípravné súboje s úradujúcimi šampiónmi Zlatej EL. "Je dobré, že nás preverí kvalitný súper. Pre nás je v tejto fáze najdôležitejšia súhra nášho tímu a cieľom nájsť optimálnu základnú zostavu pre vstup do európskej ligy. Po stretnutiach v Estónsku ešte budeme mať týždeň na odstránenie prípadných nedostatkov. Môžem sľúbiť, že vo všetkých zápasoch pôjdeme na maximum a so srdcom," vyhlásil Kravárik a prezradil meno nástupcu dlhoročného kapitána Emanuela Kohúta: "Kapitánom aj pre Zlatú európsku ligu bude Tomáš Kriško, jeho zástupcom Juraj Zaťko."

V A-skupine Zlatej EL sa slovenskí volejbalisti predstavia v domácom prostredí v prvej polovici júna: v sobotu 1. 6. v Nitre proti Turkom, v stredu 12. 6. v Humennom proti Lotyšom a v sobotu 15. 6. v Poprade proti Belgičanom. Tieto súboje budú súčasťou reprezentačných dvojzápasov (spolu so ženami /vstupenky v sieti Ticketportal/). Všetkých šesť duelov prinesie RTVS v priamych prenosoch na Dvojke. Turnaj Final Four sa uskutoční 21. - 22. 6. v Estónsku, postúpia naň víťazi troch základných skupín.

V druhej časti reprezentačnej sezóny čaká Slovákov účasť na majstrovstvách Európy (12. - 29. septembra), predstavia sa v základnej B-skupine v Belgicku. Ich súpermi budú domáci reprezentanti, ďalej Srbsko, Nemecko, Španielsko a Rakúsko; do osemfinále postúpia štyria najlepší.

Aktuálny káder mužov SR pred prípravnými stretnutiami v Estónsku a Zlatou európskou ligou:

Nahrávači: Juraj Zaťko (Nitra), Filip Palgut (Giesen/GER)

Smečiari: Tomáš Kriško (UNTreF Buenos Aires/ARG), Marcel Lux (Olsztyn/POL), Július Firkaľ (Tokat/TUR), Martin Pavelka (Leuven/BEL)

Blokári: Peter Ondrovič (České Budějovice/CZE), Lukáš Kyjanica (COP Trenčín/Banská Bystrica), Ján Jendrejčák (COP Trenčín), Jakub Kováč (Gent/BEL)

Univerzáli: Filip Gavenda (Latina/ITA), Patrik Lamanec (Košice)

Liberá: Matej Kubš (Komárno), Marián Vitko (Kazincbarcika/HUN)

Realizačný tím:
Team manager: Ján Uhlárik
Tréner: Andrej Kravárik
Asistent trénera: Martin Pipa
Asistent trénera: Roman Kašša
Kondičný tréner: Miroslav Vavák
Kondičný tréner: Róbert Ollé
Štatistik: Daniel Bruch
Fyzioterapeut: Mateusz Kowalik

Program mužov SR v prvej časti sezóny 2019:

piatok 17. 5.: prípravný zápas Estónsko - Slovensko (Rakvere, 17.00)
sobota 18. 5.: prípravný zápas Estónsko - Slovensko (Rakvere, 16.00)

A-skupina Zlatej EL:
nedeľa 26. 5.: Belgicko - Slovensko (Brusel, 18.00)
streda 29. 5.: Lotyšsko - Slovensko (Riga, 18.40)
sobota 1. 6.: Slovensko - Turecko (Nitra, 19.00) - priamy prenos v RTVS (Dvojka)
sobota 8. 6.: Turecko - Slovensko (Malatya, 13.00)
streda 12. 6.: Slovensko - Lotyšsko (Humenné, 16.00) - priamy prenos v RTVS (Dvojka)
sobota 15. 6.: Slovensko - Belgicko (Poprad, 18.00) - priamy prenos v RTVS (Dvojka)

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAG
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSC

komunikačný partner

 • #