V tajbrejku rozhodlo srdiečko, chcenie a zodpovednosť

14. 09. 2019 - Filip Hudec, SVF, Brusel

Radosť Slovákov po vybojovanom víťazstve nad Španielskom. FOTO: TASR, Martin Baumann

Prvý krok na majstrovstvách Európy je úspešne za nami. Slovenskí volejbalisti zvládli mimoriadne dôležitý súboj so Španielskom a po päťsetovej bruselskej bitke si pripísali vytúžené víťazstvo. Nerodilo sa ľahko. Slováci uspeli v dvoch koncovkách a nabrali správny kurz, no temperamentní južania sa razom dostali do varu a vyrovnali na 2:2. V tajbrejku zažili volejbaloví priaznivci infarktové stavy. Slováci viedli 12:9, ale o chvíľu prehrávali 12:13, aby napokon vydreli triumf 18:16. Dva body a najmä víťazstvo sú veľmi cenné, ale boj o osemfinále ešte bude tuhý. Dnes o 20.30 nastúpia naši opäť v bruselskej hale Palais 12 proti Rakúsku, ktoré včera prehrali s domácim Belgickom 0:3.

Tri kapitoly

Tréner Andrej Kravárik rozdelil zápasový dej so Španielskom na tri kapitoly. "V tej prvej sme hrali koncentrovane, perfektne na príjme, výborne na útoku a hoci Španieli hrali tiež dobre, my sme boli trpezlivejší a dokázali sme zmazať aj viacbodové manko. Unikal nám ich univerzál, ktorý hral celý zápas výborne a tak sme ho vypustili a snažili sme brániť ostatných hráčov. Dva sety sme dotiahli do úspešného konca," povedal Kravárik.

Radosť Andreja Kravárika. FOTO: TASR, Martin Baumann.

Po dvoch setoch prišla druhá kapitola "Potom sa začal úplne iný diel, knižku sme otočili z opačnej strany. Tam kde sme mali byť na koni a tlačiť súpera ďalej, sa stal pravý opak. Španieli nezmenili taktiku, ale my sme zhoršili prihrávku a hrali sme preto do kompaktnej obrany," pokračoval slovenský kormidelník a dostával sa k záveru. "Posledná časť trilógie bol tajbrejk. Skrátená hra je špecifická, rozhoduje srdiečko, chcenie a zodpovednosť. Je úplne jedno ako skončil set predtým. Ja si myslím, že piaty set nám vyhral Maťo Paták, ktorý chytil dve neuveriteľné lopty v poli a dostali sme sa do náskoku. Za stavu 12:9 som bol na sto percent presvedčený, že to už dotiahneme do úspešného konca. Za toho stavu sme to mali bez problémov dokončiť, ale taký je volejbal. Napokon sme vyhrali a to je dôležité, hoci ešte nič nie je isté ako keby sme uspeli aj v druhom zápase. S Rakúskom očakávam znovu veľký boj, oni takisto vedia o čo hrajú," dodal tréner Slovákov a poďakoval slovenským fanúšikom, ktorých bolo v hale Palais 12 okolo 50-60. "Aj keby tu bol len jeden náš fanúšik, tak sme za neho radi. Srdečná vďaka našim priaznivcom, aj tým pred televíznymi obrazovkami a verím, že ich ešte potešíme. Víťazstvo venujeme aj im," uzavrel tréner Slovákov.

Rekordér Zaťko

Výborný duel odohral nahrávač Juraj Zaťko, ktorý sa predstavil na svojich šiestych majstrovstvách Európy a vytvoril tak absolútny historický rekord spomedzi slovenských volejbalistov. "Čakali sme, že to bude ťažký boj. Zvládli sme dve koncovky a trochu som si spomenul na naše baby, ktoré na úvod ME tiež vyhrali tesné sety so Španielkami. Ony to dotiahli do víťazstva 3:0, čo sa nám nepodarilo. Môžeme si búchať hlavy, pretože Španieli boli psychicky dole, no my sme im dovolili vyhrať tretí aj štvrtý set a ich mentalita sa úplne zmenila. Tajbrejk je nový zápas a už im nepomohli ani vysmiate tváre. Som spokojný, že sme vyhrali, aj keď sme si strateným bodom trochu skomplikovali situáciu," povedal 32-ročný Zaťko, ktorý odohral svoj jubilejný 20. duel na majstrovstvách Európy.

Juraj Zaťko sa šiestym štartom na ME zapísal do histórie. FOTO: CEV.

Slováci prelomili sériu šiestich prehier na ME. "Nehrali sme na majstrovstvách sveta, ani na olympiáde a európsky šampionát je pre náš volejbal vrcholom. Preto je každé víťazstvo na takomto turnaji pre nás veľmi cenné. Je to však len prvý krok, čakajú nás Rakúšania, ktorí vedia, že ak chcú postúpiť, tak nás musia zdolať a pôjdu dnes na krv. Bude to podobný zápas," dodal Zaťko, ktorý si so Španielmi pripísal tri body.

Nervozitu nepociťoval

Vydarený debut na majstrovstvách Európy absolvoval Marián Vitko. "Na ihrisku som sa cítil dobre. Zápas ponúkol veľa super výmen a som rád, že sme to zvládli. Pomohli nám aj naši fanúšikovia, ktorých sme v hľadisku vnímali," povedal 25-ročný rodák zo Svidníka. Pred najdôležitejším duelom svojej kariéry nervózny nebol. "Riadim sa heslom, že trénujem preto, aby som na ihrisku niečo ukázal. S Patym (Matej Paták) a Bohušom (Tomáš Kriško) sme si to riadili, mali sme relatívne dobre prihraté, čo bol základ úspechu. Pred tajbrejkom sme si povedali, že máme pred sebou 15 minút práce a musíme to zvládnuť. Vyšlo to, rozhodli pevnejšie nervy a ideme ďalej," dodal Vitko. Debut na ME zaznamenali aj Filip Palgut, Filip Gavenda a Július Firkaľ.

Libero Marián Vitko sa tešil z úspešného debutu na ME. FOTO: CEV.

Počúvol radu trénera

Z prvého víťazstva pri svojom treťom štarte na majstrovstvách Európy sa tešil blokár Peter Ondrovič. "Podarilo sa nám to, na čo sme sa pripravovali. V tréningoch sme sa zameriavali na koncovky setov, aby sme boli koncentrovaní a vyšlo to. Mali sme slabšie začiatky, v poslednom čase sa rozbiehame pomalšie, no od polovice setov to bolo lepšie. Na tom musíme zapracovať. Španieli po dvoch setoch vsadili všetko na servis a začalo im to vychádzať," povedal hráč Českých Budějovíc. Ondrovič zohral v závere tajbrejku za stavu 13:13 dôležitú rolu, keď dal eso a dostal nás k prvému mečbalu. "Na príkaz trénera som zmenil smer podania. Vyšlo a ukázalo sa, že tréner vie čo hovorí," dodal Ondrovič, ktorý si pripísal 9 bodov.

V hľadisku mal aj kamarátov z Trenčína

Ďalší blokár Šimon Krajčovič zaznamenal v zápase osem bodov. "Škoda bodu, ale napokon môžeme byť radi za víťazstvo. Bolo to vybojované, ale počíta sa. Teraz sa už musíme pozerať dopredu a sústrediť sa na Rakúsko," povedal 209 cm vysoký volejbalista. Slováci zaznamenali v zápase len sedem blokov. "Záležalo od nášho servisu. Keď sme ich zatlačili, tak sa to dalo blokovať, prípadne nadrážať, ale keď mali prihraté, tak to bolo ťažšie. Musíme si nasypať popol na hlavu, že blokársky to dnes nebolo z našej strany ideálne," dodal najvyšší slovenský hráč na ME. V hľadisku Palais 12 mal aj kamarátov z Trenčína. "Slovákov v hľadisku sme vnímali, aj keď počas zápasu sa človek sústredí na hru. V mene celého tímu im ďakujeme za podporu. Boli tam aj kamaráti z Trenčína, s ktorými si občas medzi sezónami zahrám volejbal a po zápase som ich bol pozdraviť," dodal Krajčovič.

Našim chalanom pomáhali aj Slováci z hľadiska. FOTO: TASR, Martin Baumann.

Po zápase s Rakúskom bude sťahovanie

Po večernom zápase s Rakúskom sa slovenskí volejbalisti odsťahujú z bruselkého hotela Van Der Valk Airport a presunú do Antverp, kde ich už v nedeľu čaká duel so Srbskom. Výprava zvolila túto alternatívu presunu do o 50 kilometrov vzdialeného mesta, pred tým, aby sa sťahovali ráno v deň zápasu.

Hnev Rakúšanov

V zápase Belgicko - Rakúsko sa v piatok večer stala kuriózna situácia. V druhom sete pribudli domácim dva body namiesto jedného a rakúskemu realizačnému tímu nepomohli ani protesty. "Skóre bolo nesprávne započítané, videli to v hale všetci, Malo to byť 10:8 a skočilo na 11:8," povedal pre volleynet.at športový riaditeľ Rakúskej volejbalovej federácie Gottfried Rath. Set napokon vyhrali domáci tesne 25:23, čo ešte dvihlo hodnotu "extra" bodu. "Nechápem ako sa to mohlo stať," povedal už na druhý deň pred tréningom tréner Rakúšanov Michael Warm, ktorý považuje Slovensko za mierneho favorita dnešného duelu. "Percentuálne to vidím na 60 ku 40 pre Slovensko," dodal. Duel so začiatkom o 20.30 (live na Dvojke) rozhodujú Francúz Olivier Guillet a Maďar Zsolt Mezöffy.

Na prihrávke Matej Paták, opora slovenského tímu. FOTO: CEV

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • auto partnerAUTO LAMAČ
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGGERFLOR
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #