V stredu štartuje 26. ročník extraligy mužov. Titul obhajuje Nitra

18. 09. 2017 - Filip Hudec, SVF

Takto sa z titulu v minulej sezóne tešili volejbalisti Nitry. FOTO: TASR

Predohrávkou 2. kola VK KDS Šport Košice - VKM Stará Ľubovňa sa v stredu 20. septembra začína 26. ročník volejbalovej extraligy mužov. Majstrovský titul z posledných dvoch sezón obhajujú volejbalisti VKP Bystrina SPU Nitra.

Zverenci trénera Mareka Kardoša získali prvý titul v histórii klubu v roku 2016, keď v pamätnej sedemzápasovej bitke zdolali VK MIRAD PU Prešov s rozhodujúcim víťazstvom na východe Slovenska. Aj o rok neskôr sa tím spod Zobora tešil z triumfu v extralige na palubovke súpera. Majstrovské šampanské striekalo 30. apríla 2017 na palubovke VK Prievidza. Nitrania zdolali v dramatickej finálovej sérii Prievidzu 4:2 na zápasy a postarali sa o prerušenie bradatej série, keď ako prvý tím po trinástich rokoch obhájili extraligový titul. Predtým to naposledy dokázal v roku 2003 ŠK Matador Púchov. Prievidza v premiérovom finále pridala k extraligovému bronzu spred dvoch rokov (2014/2015) striebro.

Zostrih zo 6. finále 2016-17 Prievidza - Nitra 2:3K favoritom na titul budú Nitrania patriť aj v sezóne 2017-18. Keď sa im to podarí, tak sa opäť zapíšu do histórie. Tri tituly za sebou totiž získali naposledy volejbalisti VKP Bratislava a to ešte v 90-tych rokoch. "Policajti" vybojovali v rokoch 1993 - 1999 sedem majstrovských trofejí za sebou.

ÚČASTNÍCI EXTRALIGY

V najvyššej súťaži bude rovnako ako v minulom ročníku štartovať deväť družstiev. Nováčikom je MVK Zvolen, ktorý si účasť v extralige vybojoval v "prelínačke" a v najvyššej súťaži sa objaví po vyše piatich rokoch. Stredoslováci mali doplniť počet tímov na desať, ale účasť v najvyššej súťaži si rozmyslelo Komárno a nepodalo prihlášku. O voľné miesto prejavil záujem volejbalový oddiel AC UNIZA Žilina, ale klub nedoložil podklady pre mimoriadne zaradenie družstva do súťaže a Súťažná komisia Slovenskej volejbalovej federácie (SK SVF) preto jeho záujem neakceptovala.

V extralige 2017-18 budú štartovať: VKP Bystrina SPU Nitra, VK Prievidza, VK MIRAD PU Prešov, VK KDS-Šport Košice, VO TJ Spartak Myjava, TJ Slávia Svidník, COP Trenčín, VKM Stará Ľubovňa, MVK Zvolen.

SYSTÉM SÚŤAŽE

V 1. časti extraligy, ktorá sa začne 20. septembra a skončí 20. decembra, sa stretnú každý s každým doma a vonku. Potom sa tímy rozdielia na dve skupiny 1.-4 a 5.-9., kde sa opäť stretne každý s každým doma - vonku, pričom všetky výsledky z prvej časti sa započítavajú. 2. časť extraligy sa začína 6. januára. Družstvo, ktoré sa po druhej časti súťaže umiestni na 9. mieste, bude hrať prelínaciu súťaž mužov o účasť v extralige 2018/19. Play off štartuje 24. februára, štvrťfinále sa hrá na dva víťazné zápasy, semifinále na tri a finále na štyri víťazstvá. Meno nového šampióna bude známe najneskôr 18. apríla.SLOVENSKÝ POHÁR PO NOVOM - FINAL SIX
 
Na záverečný turnaj Slovenského pohára, ktorý sa uskutoční 2.-4. februára 2017 (dejisko bude známe neskôr) postúpi prvých šesť tímov po 1. časti extraligy. Družstvá umiestnené na prvom a druhom mieste po 1. časti EM majú zabezpečený priamy postup semifinále SP. Družstvá umiestnené na 3.- 6. mieste po prvej časti EM zohrajú medzi sebou štvrťfinálové stretnutie. Triumf v Slovenskom pohári budú obhajovať volejbalisti VK MIRAD PU Prešov, ktorí 12. februára 2017 vyhrali v Starej Ľubovni nad Nitrou 3:1.

TRAJA POLIACI, BRAZÍLČAN, ESTÓNEC, HOLANĎAN A RAKÚŠAN

Na začiatku súťaže figuruje v kádroch extraligových tímov sedem legionárov. Tri posily zo zahraničia má vicemajster z Prievidze, ktorý angažoval estónskeho nahrávača Andresa Toobala, holandského smečiara Tijmena Laaneho a brazílskeho univerzála Marcilia Joseho Bragu de Silvu. Majstrovská Nitra má v kádri dvoch zahraničných smečiarov, Poliaka Stanislawa Wawrzyńczyka a Rakúšana Antona Lukasa Mennera. Dvoch poľských volejbalistov má aj Svidník - smečiara Lukasza Ciupu a univerzála Lukasza Pietrzaka. Povolený počet zahraničných hráčov, ktorí môžu štartovať v stretnutí v jednom družstve extraligy a prelínacej súťaže v ročníku 2017/18 je neobmedzený, od súťažného ročníka 2018/19 bude počet legionárov v družstve neobmedzený, ale v jednom momente budú môcť byť v hre maximálne traja.

OSOBNOSTI EXTRALIGY

Ani v sezóne 2017-18 nebude v extralige núdza o osobnosti slovenského volejbalu. Bronzový Prešov sa bude spoliehať na výkony skúseného tria Martin Sopko st., Michal Červeň a Vladimír Katona, ktorý prišiel na Šariš z Myjavy. Majstrovskú Nitru by mali ťahať nahrávač Juraj Zaťko, či blokár Peter Kašper a návratilec Róbert Hupka. Tridsaťšesťročný ostrieľaný harcovník, víťaz Ligy majstrov, sa na slovenské palubovky vracia po siedmich rokoch a Nitre pomôže na poste libera. Prievidza si okrem tria legionárov veľa sľubuje od dvojice slovenských reprezentantov a účastníkov majstrovstiev Európy 2017 Mateja Kubša a Mareka Ludhu (najlepší hráč extraligy 2016-17), ktorí prišli ku "Kohútom" z majstrovskej Nitry. V košickom tíme tvrdia "muziku" smečiari Miroslav Jakubov a Martin Sopko ml. Na Slovensko sa vrátil aj bývalý reprezentant Pavel Bartík, ktorý od roku 2003 jedol legionársky chlebík v Taliansku a najmä vo Francúzsku. Tridsaťšesťročný a 204 cm vysoký univerzál pôsobí v tíme nováčika MVK Zvolen ako manažér, či sa objaví aj na palubovke je otázne. V extralige ostáva aj reprezentant Marcel Lux, ale už nie v rodnom Prešove. Dvadsaťtriročný  smečiar trénuje so Svidníkom, no jeho prestup ešte nie je doriešený.

ZMENY, ODCHODY

Oproti minulej sezóne ostali tréneri všetkých tímov na svojich stoličkách. Zmena nastala len v realizačnom tíme Prievidze, kde Romana Kaššu pri Richardovi Nemcovi nahradil Gabriel Chochoľák.

Medzi odchodmi z extraligy sme zaznamenali viacero zaujímavých mien. Nitru opustili slovinský smečiar Andrej Grut, či reprezentačné libero Martin Turis, ktorý prestúpil k našim západným susedom do Odolenej Vody. Z COP Trenčín odišlo do zahraničia trio Július Firkaľ (Düren), Peter Barták (Zlín) a Jakub Kováč (Latina), do nižšej belgickej ligy si to namieril prešovský smečiar Juraj Drobňák. "Prievan" nastal aj v prievidzskom tíme, z ktorého odišli všetci legionári Mattson, Sequeira, Strugar, Grant, Szczerbaniuk a Sorokinš. Do estónskej ligy odišli z Komárna Tomáš Halanda a Matej Hukel. Kariéru ukončili nahrávači Tomáš Hollý (Nitra), Ján Halaj (Prešov), ako aj Andrej Patúc, ktorý presedlal na post manažéra Prievidze, či Tomáš Skasko (Svidník).

MEVZA A CHALLENGE CUP

Trio Nitra, Košice a Myjava budú okrem extraligy štartovať aj v stredoeurópskej lige MEVZA a európskom pohári Challenge Cup. Finalista extraligy mužov Prievidza, ani bronzový Prešov záujem o európske súťaže neprejavili.

V 2. kole Challenge Cupu mužov sa úradujúci extraligový majster VKP Bystrina SPU Nitra stretne s maďarským Fino Kaposvár a piaty tím tabuľky Spartak Myjava narazí na rakúsky Union Raiffeisen Waldviertel. Prvé zápasy sú na programe 21. - 23. novembra, odvety 28. - 30. novembra. Nitra vo svojej premiére v pohárovej Európe začína vonku a Myjava, ktorá sa v minulej sezóne prebojovala až do štvrťfinále tejto súťaže, sa najskôr predstaví na domácej palubovke. V prípade postupu sa Nitra v 16-finále stretne s tureckým Maliye Piyango SK Ankara a Myjava by narazila na švajčiarsky Biogas Volley Näfels (prvé zápasy 5.-7. decembra - odvety 19.-21. decembra). Rovno do 16-finále bol žrebom nasadený ďalší pohárový nováčik VK KDS Šport Košice. Štvrtý tím uplynulej sezóne extraligy čaká rumunský zástupca CSA Steaua Bukurešť (domáce zápasy 5.-7. decembra - odvety 19.-21. decembra).

HRÁČI ZÁPASU A MESIACA

Novinkou v extraligovom ročníku 2017-18 bude vyhlasovanie najlepších hráčov po každom zápase. Mená mužov zápasu budú uverejňované na webe SVF, ako aj v ďalších médiách. Špeciálna komisia potom vyberie najlepšieho HRÁČA MESIACA.

V komunikácii na sociálnych sieťach nájdete príspevky z extraligy pod hashtagmi #Extraliga, #FandimeVolejbalu alebo #volejbal. Hashtag (#) je kľúčové slovo so znakom, na ktoré keď sa klikne, tak sa zobrazia všetky príspevky s týmto označením, čo zvyšuje sledovanosť na sociálnych sieťach. Zo zápasov budeme uverejňovať aj videá s najkrajšími akciami kola.

Všetky zápasy môžete aj v tejto sezóne sledovať naživo cez klubové kamery na webe www.tvcom.cz. Interaktívny Livescore zo zápasov, podrobné štatistiky, rozpis zápasov, či profily hráčov nájdete na webe Data Volley - TU!

Úvodný program extraligy mužov:
STREDA - 20. 9. 2017
2. kolo
VK KDS Šport Košice - VKM Stará Ľubovňa (19:30)

SOBOTA - 23. 9. 2017
1. kolo
VKM Stará Ľubovňa - VK MIRAD PU Prešov (17:00)
TJ Spartak Myjava - MVK Zvolen (18:00)
COP Trenčín - TJ Slávia Svidník (18:30)

NEDEĽA - 24. 9. 2017
1. kolo
VKP Bystrina SPU Nitra - VK KDS Šport Košice (18:00)

V utorok prinesieme na našom webe profily všetkých tímov extraligy mužov a ich súpisky.

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • auto partnerAUTO LAMAČ
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGGERFLOR
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #