V Prešove vznikol nový klub, venuje sa plážovému volejbalu

19. 05. 2020 - Miroslava Baranová, MY Šariš

Bratranci Brillovci. Vľavo manažér nového klubu Lukáš, vpravo Juraj. FOTO: CEV

Ak ste fanúšikom prešovského športu, určite vás bude zaujímať, že v meste vznikol nový klub zameraný na plážový volejbal. Na Slovensku zatiaľ tento šport nemá veľkú tradíciu. V metropole Šariša sa však našli nadšenci, ktorí sa rozhodli posunúť ho vpred. S myšlienkou vytvorenia nového klubu prišli bratranci Lukáš a Juraj Brillovci spolu s vedením prešovskej strednej školy SOŠ gastronómie a služieb.

Obaja bratranci v plážovom volejbale dosahujú úspechy. Minulé leto sa stali majstrami Slovenska v kategóriách U18 a U20. Ako reprezentačná dvojica sa zúčastnili na majstrovstvách Európy v Rakúsku. Prešovský beachvolejbal sa aj vďaka nim za posledné roky posunul vpred. "Prvá myšlienka vytvorenia beachclubu vznikla počas minulého leta, keď sme sa pripravovali na majstrovstvá Slovenska. Problém bol v tréningovej príprave. Najprv sme netušili, že v Prešove je nové plážové ihrisko pri SOŠ gastronómie a služieb. Riaditeľ školy Peter Kakaščík bol maximálne ústretový a umožnil nám trénovať. Ihrisko sme sa snažili zviditeľniť pre verejnosť, čo sa nám aj podarilo. Vtedy sme si povedali, že by možno nebolo zlé budúce leto vytvoriť klub a trénovať v ňom mládežníkov. Teraz finišujeme s prípravami na novú sezónu," prezradil Lukáš Brilla, manažér Beachclubu Prešov.

V metropole Šariša doteraz neboli vytvorené vhodné podmienky na hranie plážového volejbalu. Lukáš a Juraj Brillovci museli pred dvoma rokmi trénovať v Košiciach. Potom sa pripravovali aj na ihrisku pri Prešovskej univerzite. "V Košiciach sme trénovali pod vedením nášho trénera Miroslava Andrássyho, ktorý bol toho času zároveň šéf plážového volejbalu na Slovensku. Minulý rok, keď dostavali ihrisko pri Prešovskej univerzite, sme 'nabehli' trénovať tam, to bolo v mesiacoch apríl - jún, trénovali sme aj pri piatich či ôsmich stupňoch, no nemali sme na výber, lebo v polovici júna nás čakali majstrovstvá Európy do 18 rokov a zároveň koncom júna M-SR mládeže do 18 rokov a M-SR mládeže do 20 rokov," prezradil L. Brilla, ktorý je zároveň členom mužského extraligového VK Mirad PU Prešov. S tímom získal v sezóne 2018/2019 striebro v Slovenskom pohári. K podmienkam pre plážový volejbal v Prešove dodal: "Ihriská sú ešte v areáli kúpaliska na Sídlisku 3, na Prešovskej univerzite je trošku problém s prenájmom, ihrisko nie je vôbec propagované a veľa ľudí o ňom ani nevie. V areáli SOŠ gastronómie a služieb trénujeme od minulého leta."

Myšlienka vytvoriť beachklub vznikla na pôde spomínanej strednej odbornej školy. Prioritou nového klubu je venovať sa trénovaniu mládežníkov, vybudovať členskú základňu, postupne napredovať a zbierať úspechy. Cieľom je zviditeľniť plážový volejbal a postupne vybojovať slušné podmienky na trénovanie a hranie beachvolejbalu na východe Slovenska. "Chceme trénovať predovšetkým mládež, zúčastňovať sa na turnajoch, mládežníckych majstrovstvách Slovenska v plážovom volejbale, kvalifikáciách a aj na finálovom turnaji. Skúsenejší hráči sa zúčastnia na rôznych mužských a ženských turnajoch v rámci sérií majstrovstiev Slovenska v plážovom volejbale. Máme ambíciu organizovať takúto sériu prvýkrát aj v Prešove a hlavne zviditeľniť tento úžasný šport verejnosti aj prostredníctvom sociálnych sietí či možnosti prenajatia ihriska," prezradil plány do budúcna Lukáš Brilla.

Momentálne je v klube prihlásených takmer 30 detí. "Milo ma prekvapilo, že tento šport zaujal práve halových hráčov volejbalu, chodili mi správy cez facebook, či by mohli trénovať a byť súčasťou Beachclubu. Na druhej strane sa nemusím čudovať, veď doteraz takúto možnosť nemali."

Dievčatá trénuje Jakub Gondžúr, dlhoročný hráč plážového volejbalu a zároveň mládežnícky tréner halového volejbalu. Chlapcov povedie tréner M. Andrássy spoločne s Lukášom Brillom. Hráči majú na tréning k dispozícii zatiaľ jedno ihrisko v areáli SOŠ gastronómie a služieb v centre mesta Prešov. Čoskoro by mali mať k dispozícii ďalšiu novú plochu. "Minulý rok škola na čele s riaditeľom P. Kakaščíkom, ktorý je zároveň predsedom klubu, získala grant od SOŠV (olympijský a športový výbor) na druhé ihrisko a nový areál, ktorý budeme stavať čoskoro. Areál tak bude mať dve plážové ihriská so špičkovým vybavením. Víziou budúcnosti je určite krytá hala, aby sa dal beach trénovať celoročne, tak, ako to je možné v Bratislave," prezradil L. Brilla.

Súčasťou areálu budú po novom dve ihriská s novým vybavením a tribúnou pre 100 divákov. Areál bude slúžiť členom klubu. Brány sú otvorené aj širokej verejnosti, každý je vítaný. Verejnosť si ihrisko môže rezervovať facebookovú stránku 'Beachclub Prešov'.

Plážový volejbal je letný bezkontaktný šport, ktorý sa hrá na piesku. Hrajú ho dvaja hráči proti dvom. Ihrisko má rozmery 8x8 m. Je to šport, ktorý je veľmi podobný halovému volejbalu, a predsa je to niečo úplné iné. Podľa Lukáš Brillu je plážový volejbal fyzicky náročnejší. "Pretože na hracej ploche vás nie je šesť, ale sú tam iba dvaja hráči. Je to šport, v ktorom sa nemajú problém svojou šikovnosťou presadiť aj nižší volejbalisti. Každopádne na Slovensku je to ideálny doplnkový šport k halovému volejbalu, neskutočne dokáže zlepšiť parametre, výkonnosť či psychiku  hráča, nakoľko doslova tento šport núti byť na ihrisku lídrom, nespoliehať sa na nikoho, práve to dokáže veľmi pomôcť aj v hale," vysvetlil L. Brilla.

Založením klubu, trénovaním mládeže a sprístupnením areálu verejnosti aktivity klubu nekončia. V budúcnosti by sa v našom meste mohli konať kvalitné turnaje s účasťou najlepších beachvolejbalových dvojíc zo Slovenska. "Náš prvotný plán bol zorganizovať kvalifikáciu na mládežnícke M-SR v júni, následne počas leta zorganizovať mužský alebo ženský turnaj kategórie 'A' vrámci série majstrovstiev Slovenska v plážovom volejbale, v tomto prípade by prišli do Prešova najlepšie dvojice z našej krajiny," naznačil možnosti L. Brilla. "Chceme pokračovať v organizovaní úspešného nového turnaja PREŠOV BEACHVOLLEY CUP 2020, ktorý sa vlani konal prvýkrát. Tentoraz by sme však chceli mať medzi účastníkmi dvojnásobný počet tímov. V tejto situácií však môžeme iba povedať, že toto je plán. Uvidíme, ako rozhodne Slovenská volejbalová federácia; veríme, že sa turnaje v lete nezrušia," dodal na záver manažér klubu.

Pôvodný článok nájdete TU.

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • auto partnerAUTO LAMAČ
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGGERFLOR
 • reklamní partneriKERKOSANDSTRBSKE PRESSONope
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #