Trojmesačná divočina. Natália a Andrea veria v úspešný finiš boja o Tokio

05. 03. 2020 - Juraj Karpiel, SVF

Záverečná etapa boja o olympijské hry potrvá do polovice júna. FOTO: FIVB, archív N.P. a A.Š.

Súťažný zápas odohrali naposledy pred šiestimi mesiacmi na World Tour Finals v Ríme, najbližší ich čaká o tri týždne v Mexiku. Naše reprezentantky v plážovom volejbale Natália Přidalová (rod. Dubovcová) a Andrea Štrbová majú za sebou takmer celú zimnú prípravu, ktorá vrcholila dvojtýždňovým herným kempom na Tenerife.

Počas nasledujúcich troch mesiacov zas bude vrcholiť cyklus olympijskej kvalifikácie do Tokia 2020 a Natália s Andreou veria, že sa im ako prvým slovenským volejbalistkám v ére samostatnosti podarí zabezpečiť si miestenku na najprestížnejšie športové podujatie. V olympijskom rebríčku im aktuálne patrí pozícia tesne nad čiarou.

TENERIFE A KARANTÉNA ZA ROHOM

Najväčší z Kanárskych ostrovov je obľúbenou destináciou beachvolejbalistov pred začiatkom sezóny s výbornými podmienkami a tréningovými možnosťami. "Boli tam Rusky, Holanďanky, Poľky či Nórky. Najviac sme trénovali so Španielkami Lili a Elsou, ktoré si zabezpečili účasť v Tokiu na olympijskom kvalifikačnom turnaji v Číne," vraví Natália. Z prvej vážnejšej hernej previerky majú Slovenky dobrý pocit. "Je cítiť posun vpred, v príprave sme vylepšili niektoré veci. Na prvý turnaj sa už naozaj veľmi teším," hovorí Andrea.

Po spoločnom tréningu s poľskou dvojicou Kocioleková, Wojtasiková. FOTO: instagram, kociolek.wojtasik.bvt

Po spoločnom tréningu s poľskou dvojicou Kocioleková, Wojtasiková. FOTO: instagram, kociolek.wojtasik.bvt

Práve počas pobytu našich dievčat na Tenerife uzavreli jeden z hotelov s tisíckou hostí do karantény kvôli potvrdenému prípadu nákazy novým typom koronavírusu. "Našťastie sme nebývali v hoteli, ale v súkromnom apartmáne. Od uzavretého hotela, tiež na juhu ostrova, sme boli vzdialení asi sedem kilometrov," ozrejmila Natália. Andrea dopĺňa: "Spočiatku sme to vôbec nepociťovali, mali sme správy z internetu, až postupne sa začala šíriť panika. Zostať v nútenej karanténe by pre nás bolo veľmi zlé, takže sme rady, že sme sa bez problémov vrátili domov."

NEISTOTA NA POHODE NEPRIDÁ

Natália a Andrea by sa podľa plánu mali na Tenerife ešte na týždeň vrátiť, v tejto chvíli je to však viac než otázne. Rovnako ako to, ako napokon bude vyzerať záver olympijskej kvalifikácie. Medzinárodná volejbalová federácia (FIVB) už zrušila tri aprílové podujatia v Singapupre a Číne, čo má za následok trojtýždňovú "dieru" v kalendári. "Popravde, ja mám rada všetko naplánované na rok dopredu, takže veľkú radosť z toho nemám. Turnaje, destinácie, lety - otáznik visí takmer nad všetkým. Len trénuješ, nevieš, čo bude a nevieš to nijako ovplyvniť," konštatuje mladšia z dvojice Andrea.

Na svetovom šampionáte štartovala na piesku aj v hale. Teraz Andrea túži pridať olympijskú účasť. FOTO: FIVB

Na svetovom šampionáte štartovala na piesku aj v hale. Teraz Andrea túži pridať olympijskú účasť. FOTO: FIVB

Faktom je, že so zahmlenou situáciou sa budú musieť vyrovnať všetci. "Pred olympiádou to nie je nič príjemné. Podujatia, aj celkovo vo svete športu, sa rušia, niektoré sú bez divákov. Človek má obavy - ani nie z toho, že ochorie, ale z toho, kedy mu zrušia let alebo ho niekde na dva týždne zatvoria," dodáva Natália, ktorá na úprave programu našla drobné pozitívum: "Aspoň teraz nebudú prelety typu Malajzia - Brazília - Čína ako vlani. Úplne stačí cez pol sveta, nemusí byť cez celý..."

ŠESŤ TURNAJOV A ZÁLOŽNÝ PLÁN

Prvá cesta "cez pol sveta" čaká Natáliu a Andreu o necelé tri týždne - na úvodný turnaj do mexického Cancúnu (24. - 29. marca), kde sú nasadené priamo do hlavnej súťaže. V Mexiku sa turnaje FIVB konajú pravidelne, no v tejto krajine to pre obe bude premiéra - nielen herná, ale aj cestovateľská.

V úvode mája je na programe turnaj v brazílskej Itapeme a následne európska šnúra - Ostrava, Varšava, Moskva a päťhviezdičkový Rím, po ktorom sa 15. júna uzavrie olympijský rebríček. Zostávajúcou možnosťou na prienik do Tokia je európsky Kontinentálny pohár - najskôr májový turnaj v rakúskom Badene a v prípade postupu júnové finále v Eindhovene.

Z tréningového kempu na Tenerife. FOTO: archív N.P. a A.Š.

Z tréningového kempu na Tenerife. FOTO: archív N.P. a A.Š.

NEĽÚTOSTNÁ BITKA O BODY

Naše beachvolejbalistky si uvedomujú, že cestu na olympiádu im otvorí konštantná vysoká výkonnosť. "Bude to do značnej miery o hlave - na všetkých bude obrovský tlak," vraví Andrea. "Pre nás bude dôležité udržať sa v hlavných súťažiach a neklesnúť do kvalifikácie. Keďže turnajov bude napokon menej, dá sa povedať, že všetci pôjdu všade. My sme s bodmi na hrane a za nami číha mnoho párov, nemôžeme si dovoliť chyby. Ideálne by bolo upevniť si pozíciu hneď v Mexiku."

Udržať si vysoký štandard a občas prekvapiť - to je recept na úspech podľa Natálie: "Musíme zdolávať súperky, ktoré máme zdolať; neprispôsobiť sa slabšiemu súperovi, ktorého treba 'prevalcovať'. A v zápasoch proti tým najlepším musíme byť trpezlivé a čakať na okamih, keď sa dá chytiť - ako vlani v Haagu proti Kerri Walshovej. V prvom sete nás zotreli, ale v druhom sete prišiel moment, keď sme ich zlomili a zvíťazili."

Natália na ceste

Natália na ceste "nahor" ku hviezdam. Z bronzového turnaja v tureckom Mersine. FOTO: FIVB

Slovenské jednotky v minulej sezóne dosiahli doterajší najhodnotnejší spoločný výsledok - 5. miesto na turnaji Major vo švajčiarskom Gstaade. "Päťku" vybojovali aj v Číne, Haagu a Malajzii, viackrát sa tiež dostali do Top 10 a nechýbali ani na MS v Hamburgu. Na prienik do Tokia budú potrebovať viacero podobných výsledkov. "Bude to masaker. Reálne nemôžeme chcieť preskočiť tímy z prvej desiatky, ktoré uhrali výborné výsledky, o zvyšné miesta však bude veľká bitka. Verím, že sa nám podariť opraviť a prepísať niektoré výsledky a pozíciu si vylepšíme. Dúfam, že budeme zdravé a v dobrej forme," želá si Natália.

BEACHVOLEJBALOVÝ KALENDÁR 2020

MAREC
24. - 29. 3.: Cancún (Mex.) 4*

APRÍL /tri zrušené podujatia/
15. - 19. 4.: Singapur 4*
22. - 26. 4.: Jang-čou (Čína) 4*
29. 4. - 3. 5.: Sia-men (Čína) 4*

MÁJ
6. - 10. 5.: Itapema (Braz.) 4*
14. - 16. 5.: turnaj II. fázy Kontinentálneho pohára v Badene (Rak.)
20. - 24. 5.: Ostrava (ČR) 4*
27. - 31. 5.: Varšava (Poľ.) 4*

JÚN
3. - 7. 6.: Moskva (Rus.) 4*
10. - 14. 6.: Rím (Tal.) 5*
------ 15. 6.: uzávierka rebríčka olympijskej kvalifikácie ------
22. - 28. 6.: finálový turnaj Kontinentálneho pohára v Eindhovene (Hol.)

JÚL
7. - 12. 7.: Gstaad (Švaj.) 5*
15. - 19. 7.: Espinho (Portug.) 4*
25. 7. - 8. 8.: olympijský turnaj v Tokiu (Jap.)

AUGUST
11. - 15. 8.: Viedeň (Rak.) 5*

Ženské beachvolejbalové rebríčky (World, Entry, Olympic) nájdete TU

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • auto partnerAUTO LAMAČ
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGGERFLOR
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #