TOP 18 udalostí roka 2018 v slovenskom volejbale

31. 12. 2018 - SVF

Rok 2018 sa nezadržateľne priblížil k svojmu koncu, a preto je čas na bilancovanie. V článku vám prinášame 18 top udalostí, ktoré sa v roku 2018 udiali v slovenskom volejbale. Dosiahli sme viacero úspechov a vrcholov, teraz je čas si ich pripomenúť. Všetko dobré v roku 2019, v ktorom oslávime 100. výročie volejbalu na Slovensku a spoluorganizujeme majstrovstvá Európy žien.

1. CEV oficiálne potvrdil organizáciu ME 2019 žien na Slovensku

Európska volejbalová konfederácia (CEV) v piatok 23. februára definitívne potvrdila Slovensko za jedného zo štyroch organizátorov majstrovstiev Európy žien v roku 2019. Záverečný turnaj ME sa okrem Slovenska uskutoční na prelome augusta a septembra aj v Turecku (finále), Poľsku a Maďarsku. Na Slovensku sa bude hrať jedna zo štyroch skupín na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu (23. august - 1. september). Záverečný turnaj ME žien, ktorý sa koná každé dva roky, budú prvýkrát organizovať štyri krajiny a predstaví sa na ňom historicky najvyšší počet 24 krajín. Slovenky majú ako spoluorganizátor istú účasť na turnaji.

Slovenskí fanúšikovia sa môžu tešiť na európsku elitu. FOTO: SVF/Branislav Ulbrich

2. Trénerom reprezentácie žien sa stal Talian Fenoglio

Novým trénerom slovenskej volejbalovej reprezentácie žien sa stal Talian Marco Fenoglio. Štyridsaťsedemročný rodák z Cunea podpísal vo februári s vedením SVF zmluvu na dva roky a prebral pomyselné žezlo po Marekovi Rojkovi, ktorý tím viedol od roku 2013 a neskôr sa stal športovým riaditeľom SVF. Na Slovensko sa Fenoglio vracia druhýkrát, v rokoch 2009 - 2011 pôsobil ako asistent krajana Emanueleho Zaniniho pri mužskej reprezentácii, ktorá v tom čase dosahovala najväčšie úspechy v histórii.

Radosť Marca Fenoglia a Sloveniek z víťazstva v Leviciach nad Španielskom. FOTO: Radovan Stoklasa

3. Mokrý rozhodoval finále MS žien v Japonsku

Slovenský rozhodca Juraj Mokrý dosiahol ďalší významný úspech v kariére, keď ako jednotka viedol finálový zápas majstrovstiev sveta žien v Japonsku. V prvom čisto európskom finále od zavedenia finálového stretnutia v roku 1978 vyhrali 20. októbra volejbalistky Srbska nad Talianskom 3:2 a premiérovo získali titul majsteriek sveta. Finálový duel dvojité slovenské zastúpenie, technickým delegátom bol čestný prezident SVF Ľubor Halanda.

Juraj Mokrý a Ľubor Halanda pred finále MS žien. FOTO: FIVB

4. Pencová a Kohút obhájili triumf v ankete Volejbalista roka

Jaroslava Pencová a Emanuel Kohút obhájili prvenstvo v 24. ročníku tradičnej ankety Slovenskej volejbalovej federácie Volejbalista roka 2017. V hlasovaní trénerov, funkcionárov a novinárov triumfovali reprezentační blokári spoločne aj v rokoch 2013 a 2016. Pencová sa piatym triumfom za sebou zapísala do dejín ankety, Kohút triumfoval tretíkrát v kariére. Slávnostné vyhlásenie ankety sa uskutočnilo v nedeľu 27. mája v bratislavskom hoteli Holiday Inn. V kolektívoch získali prvenstvo volejbalisti VKP Bystrina SPU Nitra a volejbalistky Slávia Ekonomická univerzita Bratislava. Trénerom roka v mužskej zložke sa stal Marek Kardoš (Nitra), v ženskej zložke dostal prvýkrát v kariére najviac hlasov tréner Slávie EU Michal Matušov. V novej kategórii junior a juniorka roka triumfovali Július Firkaľ a Karolína Fričová. V ankete o najlepšieho rozhodcu roka vyhral aj v jej šiestom ročníku Juraj Mokrý. Najlepším párom v plážovom volejbale sa na základe dosiahnutých bodov v roku 2017 stali Natália Dubovcová a Andrea Štrbová.

Najlepší v jednotlivých kategóriách ankety. FOTO (koláž): SVF

5. Do Siene slávy vstúpili prví štyria laureáti

Súčasťou vyhlásenia ankety Volejbalista roka 2017 bolo slávnostné otvorenie Siene slávy slovenského volejbalu. Prvými štyrmi laureátmi sa stali Bohumil Golian in memoriam, Pavlína Kohútová-Štefková, Dušan Prieložný in memoriam a Štefan Pipa.

Do Siene slávy vstúpili Golian, Kohútová, Prieložný a Pipa.

6. Prievidza a STRABAG získali double

Na klubovej scéne vyšla sezóna najlepšie mužom VK Prievidza a ženám STRABAG Volleyball Club FTVŠ UK Bratislava. Obaja triumfovali premiérovo v Slovenskom pohári (4. februára v Prievidzi), ako aj v extralige a získali tak double. Vo finále SP vyhrala Prievidza nad Svidníkom 3:0 a STRABAG si poradil s Volley project UKF Nitra 3:1. V extralige zvíťazila Prievidza v dramatickej finálovej sérii nad Nitrou 4:3 na zápasy a STRABAG v takisto atraktívnej finálovej sérii zdolal mestského rivala a rekordného majstra Sláviu EU 3:1 na zápasy. Najužitočnejšími hráčmi sezóny (MVP) sa stali Romana Hudecová (STRABAG) a Marcilio Braga da Silva (Prievidza).

FOTO: TASR

FOTO: TASR

7. Ženská devätnástka postúpila na ME

Slovenské volejbalové reprezentantky do 19 rokov sa postarali o veľký úspech, keď postúpili na septembrové ME tejto vekovej kategórie do Albánska (1. - 9. 9. 2018). Zverenkyne Michala Matušova zdolali na turnaji 3. kola kvalifikácie na gréckom Ostrove Samos (28. - 30. júna) Grécko (3:0), Holandsko (3:2) Slovinsko (3:0). Na ME v Albánsku obsadili Slovenky konečné 10. miesto. Právo účasti v III. fáze kvalifikácie si Slovenky vybojovali v závere apríla na domácom turnaji v Humennom, kde po úvodnej prehre 0:3 s favorizovaným Tureckom následne dvakrát uspeli 3:0 nad Španielskom a Chorvátskom. V Humennom bojovali v II. fáze KME aj slovenskí reprezentanti do 20 rokov, zverenci Petra Kalného však po prehrách s Gréckom (1:3) a Tureckom (2:3) nepostúpili.

Radosť Sloveniek U19 po triumfe nad Holanďankami. FOTO: Slavo Huba

8. Bronz Dubovcovej a Štrbovej v Mersine

Slovenské reprezentantky v plážovom volejbale Natália Dubovcová a Andrea Štrbová získali na turnaji Svetovej série v FIVB v tureckom Mersine bronz, čím dosiahli najväčší úspech v spoločnej kariére. Cenný kov vybojovali Slovenky 6. mája po víťazstve nad Brazílčankami Josemari Alvesovou a Liliane Maestriniovou 2:0 (21, 17). Na prvý medailový úspech v rámci Svetovej série FIVB im stačilo iba šesť turnajov.

V Mersine prišla premiérová medailová radosť Natálie s Andreou - bronzová. FOTO: FIVB

9. Prezident CEV Boričić na návšteve Bratislavy

Prezident Európskej volejbalovej konfederácie (CEV) Aleksandar Boričić prišiel v polovici marca na dvojdňovú návštevu Slovenska. Spoločne s čestným prezidentom Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) a zároveň viceprezidentom CEV Ľuborom Halandom a novým prezidentom SVF Martinom Kraščeničom navštívil sídlo Slovenského olympijského výboru. Na pôde SOV ich prijali prezident SOV Anton Siekel a generálny sekretár Jozef Liba. Srbský prezident CEV prišiel do Bratislavy v súvislosti s prípravami majstrovstiev Európy žien, ktoré sa v roku 2019 uskutočnia aj na Slovensku. Prijal ho aj predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko.

Prezident CEV na návšteve Slovenska. FOTO: SVF

10. Prvá časť kvalifikácie ME - tri víťazstvá, jedna prehra

Slovenskí volejbalisti odohrali v auguste dve tretiny kvalifikácie o postup na ME 2019. Zo štyroch zápasov zverenci trénera Andreja Kravárika vyhrali tri, raz prehrali. V Nitre si poradili dvakrát 3:0 s Islandom a Moldavskom, v Čiernej Hore prehrali 0:3 a napokon v Moldavsku vyhrali 3:1. Slováci sú priebežne v C-skupine na druhom mieste. Pred dvomi januárovými zápasmi s Čiernou Horou (5. 1. v Nitre) a na Islande (9. 1.) držia postupové karty vo svojich rukách. Ak vyhrajú tieto dva zápasy, kvalifikujú sa na šampionát z prvého miesta.

FOTO: SVF

11. Slovenky v zlatej EL na 9. mieste, muži 11.

Slovenské reprezentácie mužov a žien sa predstavili v novej Zlatej európskej ligy 2018. V jednej i druhej súťaži sa po reorganizácii bojovalo o postup do Final Four v troch štvorčlenných skupinách. Slováci ani Slovenky neprenikli na záverečné turnaje - muži v A-skupine v konkurencii Estóncov, Belgičanov a Švédov s jedným víťazstvom nad severanmi (3:1 v Poprade) a piatimi prehrami obsadili posledné 4. miesto, celkovo im patrila 11. pozícia. Slovenky vedené novým trénerom Marcom Fenogliom v C-skupine najskôr dvakrát prehrali s Bieloruskami aj Češkami, no na záver dvakrát zdolali Španielky (3:1 vo Valladolide a 3:2 v Leviciach) a vyšvihli sa na 3. priečku, v konečnom hodnotení súťaže obsadili 9. miesto.

FOTO: SVF

12. Premiérové M-SR v Snow Volleyballe

Na Štrbskom plese pod skokanským mostíkom sa v sobotu 24. februára uskutočnili historicky prvé majstrovstvá Slovenska v Snow Volleyballe. Premiérovými národnými šampiónmi vo volejbale na snehu sa stali Lenka Vandáková s Alicou Bertovou a Martin Šmahel s Michalom Kollárom. Víťazné páry si vybojovali miestenku na prvých majstrovstvách Európy, ktoré sa od 23. do 25. marca 2018 uskutočnili v rakúskom stredisku Wagrain-Kleinarl a Flachau. Na turnaji M-SR sa predstavilo 12 mužských a 12 ženských dvojíc.

Mužské pódium na Štrbskom plese. FOTO: SVF/Rado Stoklasa

13. Dubovcová a Štrbová obsadili na ME 25. miesto

Plážové volejbalistky Natália Dubovcová a Andrea Štrbová obsadili na svojich prvých majstrovstvách Európy v Holandsku (17. - 21. júla) konečné 25. miesto. Mali obrovskú smolu, keď od postupu zo skupiny ich delila jediná lopta! Slovenky najskôr prehrali s domácimi hráčkami Sanne Keizerovou a Madelein Meppelinkovou 0:2, potom nestačili na Češky Barboru Hermannovú a Markétu Slukovú (0:2) a na záver im nestačila výhra nad Francúzkami Alexandrou Jupiterovou a Aline Chamereauovou (2:0).

Slovenky na ME smolne nepostúpili zo skupiny. FOTO: CEV

14. V Poprade sa uskutočnila XIII. Konferencia SVF

V Poprade sa v nedeľu 10. júna uskutočnila XIII. Konferencia Slovenskej volejbalovej federácie. Jej najdôležitejším bodom bola úprava Stanov SVF, ktoré dostali novú podobu. Delegátom predostreli na konferencii štyri návrhy úpravy stanov, pričom jeden z nich po diskusii napokon viceprezident SVF pre plážový volejbal a člen Správnej rady SVF Miloš Dubovec stiahol. Po výklade a diskusii sa najskôr hlasovalo o návrhu úpravy stanov prezidenta SVF Martina Kraščeniča, ktorý podporilo 40 zo 46 delegátov.

FOTO: SVF/Rado Stoklasa

15. ME do 18 rokov v Púchove a Zlíne

Slovensko bolo aj v roku 2018 spoluorganizátorom záverečného turnaja majstrovstiev Európy. V Púchove a susednom Zlíne sa od 7. do 15. apríla uskutočnili ME volejbalistov do 18 rokov. Zverenci Erika Gábora si v náročnej púchovskej skupine pripísali len bod a skončili celkovo na poslednom 12. mieste. Prehrali postupne s Ruskom (0:3), Francúzskom (0:3), Ukrajinou (2:3), Belgickom (0:3) a Talianskom (0:3). Turnaj vyvrcholil finálovou časťou v Zlíne, zlato získali Nemci pod vedením slovenského trénera Matúša Kalného.

FOTO: Vladimír Domen

16. Dubovcová so Štrbovou a Nemec s Pokopcom šampiónmi CUC Beach Tour

Najvyššie nasadené páry Natália Dubovcová s Andreou Štrbovou a Ľuboš Nemec s Patrikom Pokopcom obhájili vlaňajšie tituly majstrov Slovenska v plážovom volejbale, triumfovali na finálovom turnaji (25. - 26. augusta) národnej CUC Beach Tour 2018 v Senci pri Slnečných jazerách. Dubovcová, ktorá je absolútnou líderkou v počte slovenských titulov, v Senci vybojovala svoj celkovo ôsmy primát. Štrbová, Ľ. Nemec aj Pokopec majú na konte zhodne po dve prvenstvá, v roku 2017 v areáli pri jazere Draždiak v Bratislave triumfovali na národnom šampionáte premiérovo.

Dubovcová so Štrbovou a Nemec s Pokopcom po roku opäť najlepší. FOTO: SVF/Radovan Stoklasa

17. Kongres CEV a FIVB v Mexiku

V mexickom Cancúne sa v novembri uskutočnil XXXIX. Kongres Európskej volejbalovej konfederácie (CEV), na ktorom predstavili viaceré novinky. Témou boli aj budúcoročné majstrovstvá Európy mužov a žien, ktoré sa uskutočnia prvýkrát v štyroch krajinách s historicky najvyšším počtom 24 účastníkov. Ako je známe, jedným zo štyroch organizátorov ME 2019 žien bude aj Slovensko. Na kongrese CEV, ktorý sa v Cancúne uskutočnil deň pred 36. Kongresom Svetovej volejbalovej federácie (FIVB), reprezentoval Slovensko viceprezident CEV Ľubor Halanda a Slovenskú volejbalovú federáciu zastupovali prezident Martin Kraščenič a zastupujúci generálny sekretár Tomáš Singer. Prezident SVF v mene všetkých štyroch organizátorov odprezentoval stav príprav ME žien 2019.

Prezident SVF Martin Kraščnenič počas prejavu na Kongrese CEV v Mexiku. FOTO: CEV

18. Nové logo CEV, Marčeková ambasádorkou ME na Slovensku

Európska volejbalová konfederácia (CEV) predstavila v 1. novembra v Budapešti nové logo organizácie. Okrem popredných predstaviteľov CEV sa na slávnosti zúčastnili aj všetci ôsmi organizátori majstrovstiev Európy 2019 mužov a žien. Zastúpenie mala aj Slovenská volejbalová federácia (SVF), Slovensko je totiž jedným zo štyroch organizátorov ženských ME 2019. Na slávnostnej udalosti, ktorá sa uskutočnila v predvečer Gala, sa zúčastnili prezident SVF Martin Kraščenič, zastupujúci generálny sekretár SVF Tomáš Singer a bývalá vynikajúca volejbalistka Adriana Marčeková. Šesťnásobná víťazka a tým pádom aj rekordérka ankety Volejbalistka roka sa stala ambasádorkou šampionátu na Slovensku.

Prezident SVF Martin Kraščnenič a ambasádorka ME 2019 na Slovensku Adriana Marčeková. FOTO: CEV

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • generálny reklamný partner ME žien na SlovenskuSTRABAG
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAG
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSC

komunikačný partner

 • #