Svetová liga minulosťou. Liga národov je bez Slovákov, tí mieria do novej európskej ligy

13. 10. 2017 - SITA

Milan Bencz v útoku počas zápasu SL s Japonskom v Poprade. FOTO: L. Jaseňák.

Po 28 rokoch mizne z volejbalovej mapy prestížna Svetová liga mužov, po 25 rokov ženská World Grand Prix. Uvoľnený priestor od budúceho roka vyplní nová Liga národov (Volleyball Nations League), oznámila vo štvrtok večer v Paríži Medzinárodná volejbalová federácia (FIVB) pri príležitosti osláv 70. výročia svojho založenia. Slováci účinkovali vo Svetovej lige od roku 2014, absolvovali štyri ročníky: najskôr bojovali v III. výkonnostnej divízii, neskôr v II. divízii. Slovenky nikdy neboli súčasťou World Grand Prix, počas ostatných dvoch rokov sa predstavili v Európskej lige.

V mužskej i ženskej Lige národov bude štartovať po 16 krajín - 12 stálych a 4 zo skupiny tzv. vyzývateľov. Hrať sa bude systémom každý s každým, družstvá absolvujú viacero turnajov. Právo hostiť turnaj má zabezpečené každý zo stálych účastníkov. Mužskú súťaž utvorili Brazília, Taliansko, USA, Čína, Srbsko, Francúzsko, Argentína, Irán, Poľsko, Nemecko, Japonsko, Rusko (stále krajiny), Austrália, Kórejská republika, Kanada a Bulharsko (vyzývatelia). V ženskej edícii sa predstavia Brazília, Taliansko, USA, Čína, Srbsko, Holandsko, Thajsko, Turecko, Kórejská republika, Nemecko, Japonsko, Rusko (stále krajiny), Argentína, Dominikánska republika, Poľsko a Belgicko (vyzývatelia). Vzniknúť by mala tiež Liga vyzývateľov (Challenger League), ktorá zabezpečí prechod postupujúcich a zostupujúcich tímov.

"Toto je kľúčový moment v budúcnosti nášho športu. Liga národov je najdôležitejšou súťažou v histórii FIVB a bude znamenať revolúciu v prezentácii volejbalu; fanúšikovia sa dostanú do centra diania. FIVB dosiahla počas 70 rokov mnoho úspechov, volejbal sa stal jedným z najpopulárnejších a najrozšírenejších športov na svete. Musíme však neustále hľadieť dopredu a nájsť spôsoby, ako volejbal vyvíjať a inovovať. Snažíme sa dosiahnuť, aby volejbal bol na svete rodinným športom číslo jeden. Liga národov nám pomôže dosiahnuť našu víziu," citoval web FIVB jej prezidenta Aryho Gracu.

Prezident Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) Ľubor Halanda, viceprezident Európskej volejbalovej konfederácie (CEV) a člen Správnej rady Medzinárodnej volejbalovej federácie (FIVB), sa zúčastnil na štvrtkových oslavách FIVB v Paríži. "Nepovedal by som, že na to doplatíme. Naopak, podarilo sa nám niečo získať. Už dávnejšie sa hovorilo o novom formáte. My, z niektorých krajín z tzv. 'druhej skupiny', sme sa už vtedy dali dokopy a počas mužských ME v Poľsku sme sa dohodli; mali sme viacero rokovaní. Prišli sme práve s návrhom, aby sme nehrali nejakú druhú divíziu Nations League alebo Challenger League. V Európe zostáva mnoho kvalitných tímov, aj na našej úrovni. Povedali sme si: 'Prečo chodiť z jedného konca na druhý po celom svete; hrať v Číne, o týždeň v Austrálii a o týždeň trebárs vo Venezuele či Mexiku? Radšej utvorme silnú súťaž v Európe.' Tento návrh bol prijatý," povedal Ľ. Halanda exkluzívne pre agentúru SITA a pokračoval: "Vzniknú kontinentálne ligy a ich víťazi budú môcť vyzvať tímy z Challenger League. Bude sa hrať teda európska liga, takúto súťaž bude mať každý kontinent. Pre Európu sme vybojovali, že do challengerového systému postúpia dvaja najlepší. Z Južnej Ameriky by to mal byť jeden tím, jeden zo Severnej Ameriky, dva z Oceánie; pravdepodobne šesť družstiev, ešte to nie je definitívne. Tí by vyzvali challengerové tímy. Do európskej ligy chceme dvanásť družstiev; ak sa budú hlásiť ďalšie, môže napokon byť početnejšia. Analogicky budú fungovať súťaže žien."

Foto z osláv 70. výročia založenia FIVB v Paríži. FOTO: FIVB

Prezident SVF pre SITA naznačil niektoré pozitíva nového formátu: "Výhoda je pre nás v tom, že súčasťou nebudú slabšie tímy z iných kontinentov - z Afriky, Južnej Ameriky. Naším úsilím sme sledovali vyššiu športovú úroveň, kvalitné zápasy doma a tiež podstatne nižšie náklady - vstupné poplatky a náklady na cestovanie. Pre nás ako federáciu je to ešte výhodnejšie, môžeme poskytnúť viac prostriedkov na prípravu reprezentačných družstiev. Vstupný poplatok do európskej ligy bude 25-tisíc eur. V súvislosti so Svetovou ligou sme platili 250-tisíc dolárov a pokrývali sme cestovné náklady. To je obrovský rozdiel. Predtým to vo Svetovej lige bolo aj 300-tisíc eur s tým, že FIVB pokryla náklady na letenky. V európskej lige budú prémie za vyhratý zápas a určitý príspevok aj za prehru. Šampión získa 125-tisíc eur." Na záver pridal Ľubor Halanda inú novinku: "Zatiaľ jestvuje pracovný návrh; je možné, že súťaž sa bude volať Diamond European League. Myslíme si, že sme to vymysleli dobre. Vylepšujeme športovú hodnotu súťaže a je to finančne výhodnejšie."

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • auto partnerAUTO LAMAČ
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGGERFLOR
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #