STRABAG, UKF Nitra aj Slávia doma bez straty setu, Kežmarok vyhral v Prešove 3:2

03. 03. 2018 - SVF + kluby

UKF Nitra spravila prvý krok k postupu do semifinále. FOTO: Miroslav Slávik

V ženskej extralige sa v sobotu začalo štvrťfinále play off. Úlohu favoritov na domácej palubovke potvrdili STRABAG Volleyball Club, Volley project UKF Nitra aj Slávia EU Bratislava a po víťazstvách 3:0 sa ujali vo svojich sériách vedenia 1:0. V päťsetovej dráme vyhral KV MŠK Oktan Kežmarok na palubovke VK EPERIA Prešov a postup do semifinále môže potvrdiť o týždeň doma.

STRABAG aj UKF Nitra svojim súperom veľa nedovolili a na palubovke jasne dominovali. Nováčikovia zo Spišskej Novej Vsi, resp. z Nového Mesta nad Váhom sa nedostali ani na 20 bodov. O čosi viac sa na víťazstvo nadreli obhajkyne titulu. Slávia EU Bratislava síce zdolala VTC Pezinok-Bilíkova 3:0, ale mladé Pezinčanky vzdorovali. V treťom sete viedli 14:7 a 16:12, ale skúsenejšie domáce volejbalistky napokon skóre otočili vo svoj prospech.

Päťsetovú drámu videli diváci v Prešove, kde napokon Kežmarok vyhral 3:2 a prelomil výhodu domáceho prostredia na svoju stranu. Prvý set patril jasne hosťujúcim hráčkam, ale potom zvládol koncovku a bolo vyrovnané. V tajbrejku viedli domáce 10:8 a 11:10, ale potom získal päť bodov za sebou Kežmarok a spravil krok k postupu do semifinále. Veľkou mierou sa o víťazstvo Kežmarku zaslúžili Američanka Capri Richardson (29 bodov) a Srbka Sonja Klisura (27 bodov), na strane domácich získala 25 bodov Bianka Bodnárová.

Druhé zápasy štvrťfinále sú na programe v sobotu 10. marca.

Extraliga žien, play off, štvrťfinále - 1. zápasy (na 2 víťazstvá)

STRABAG Volleyball Club FTVŠ UK Bratislava - BK97 Stova Spišská Nová Ves 3:0 (19, 10, 10) - na zápasy 1:0
Rozhodovali: Dovičovič ml. a Viktoríni-Lisá.
STRABAG: Ovečková 1, Salanciová 12, Cigániková 6, Radonjič 10, Ševarika 8, Candráková 5, liberá Nikmonová a Jančová (Hudecová 7, Hronská 4, Ramajová 2, Háberová 1). Tréner: T. Varga.
Spišská Nová Ves: Zaťková 2, Nováková 0, Olejníková 6, Ravasová 4, Auramchyk 5, Vikartovská 2, libero Želonková (Ružbaská 2, Denešová 2). Tréner: R. Žigraj.

Najlepšia hráčka zápasu (MVP): Erika Salanciová (STRABAG)

Tomáš Varga, tréner STRABAGU: "Prvý krok máme za sebou, za týždeň odveta."

Radovan Žigraj, tréner Spišskej Novej Vsi: "Blahoželám súperovi k víťazstvu. Dnes sme s domácimi ako tak držali krok len v prvom sete. V ďalších dvoch sa už naplno prejavila sila súpera."

Volley project UKF Nitra - VK Nové Mesto nad Váhom 3:0 (15, 11, 11) - na zápasy 1:0
Rozhodovali: Kováč a Henček, 100 divákov.
Nitra: De Paula 5, Richweissová 13, Müller 10, Lukovič 14, N. Stümpelová, liberá Španková a Poláčková. Tréner: T. Sarna.
Nové Mesto nad Váhom: Balberčáková 1, Rešutíková 2, Melicherová 2, Ráchelová 3, Chárová 4, Magyarová 1, libero Vojtechová (Martáková 0, Blizmanová 0, Turčíková 0). Trénerka: L. Šujanová.

Juraj Šujan, asistent trénerky NMnV: "Prišli sme do Nitry s cieľom zbierať nové skúsenosti. Favorit v našej sérii je jednoznačný. Mohli sme hrať uvoľnene. Domáce nás od úvodu tlačili servisom a nedovolili nám zápas vôbec zdramatizovať. Boli lepšie vo všetkých činnostiach. Je málo družstiev, kde sme sa mohli stretnúť s tak rýchlou náhrou. My sme sa hlavne s touto úlohou nevedeli vysporiadať. Gratulujem Nitre k zaslúženému hladkému víťazstvu. Sme sklamaní z herného prejavu našich dievčat. Nedokázali sme domácim vzdorovať ani časť zápasu, hrali sme odovzdane, nedôsledne a bez emócii. Aj takýto je šport. Treba si spomenúť na momenty, keď vedia aj novomestskí fanúšikovia oceniť prehru potleskom. Dnes by nás doma vypískali. Na domácej palubovke si predstavujeme určite lepší výkon."

Slávia EU Bratislava - VTC Pezinok-Bilíkova 3:0 (17, 22, 21) - na zápasy 1:0
Rozhodovali: Svorenčík a Pivarček, 200 divákov.
Slávia: Szabóová 9, Töröková 3, Fričová 14, Adamovičová 1, Šunderlíková 6, Kuciaková 7, libero Valachová (Šepeľová 7, Widerman 5, Reháková 7, Herdová 1). Tréner: M. Matušov.
Pezinok: Mitrengová 2, Fartelová 6, Beneková 6, Jelínková 9, Maštalírová 5, Rusová 8, libero Šipošová (Andrišinová 0, Keszeghová 0, Marušinová 0). Tréner: J. Hančák.

Michal Matušov, tréner Slávie: "Dnes sme nepodali dobrý výkon. V play off avšak rozhodujú víťazstva. Musíme sa koncentrovať na odvetu a minimalizovanie vlastných chýb."

Jaroslav Hančák, tréner Pezinka: "Gratulujem súperovi k víťazstvu a zároveň chcem pochváliť vlastné družstvo za bojovnosť. Na to aký sme mali ťažký týždeň, ani jeden deň sme neboli kompletní a nemohli si vyskúšať niektoré herné veci, tak s výkonom som spokojný. Aj napriek tomu sme nehrali dobre na útoku, kde vieme hrať určite lepšie a možno by sme favorita dokázali ešte viac zatlačiť. Dúfam že doma predvedieme lepší výkon, hlavne v koncovkách setov a budeme Slávii ešte vyrovnanejší súper."

VK EPERIA Prešov - KV MŠK Oktan Kežmarok 2:3 (-11, 25, -22, 18, -11) - na zápasy 0:1
Rozhodovali: Niklová a Malík.
Prešov: Markarashvili 4, Jakábová 12, Kotuličová 5, Povrazníková 15, Bodnárová 25, Schniererová 8, libero Nehilová (Jurkovičová 0). Tréner: F. Bočkay.
Kežmarok: Labudová 2, Klisura 27, Morihladková 7, Richardson 29, Smák 8, Zatrochová 6, libero Trnavská (Jakušová 3, Dragašeková 1, Kredátusová 0). Trénerka: B. Špaková.

Najlepšia hráčka zápasu (MVP): Monika Smák (Kežmarok)

František Bočkay, tréner Prešova: "Kvôli takýmto zápasom pracujeme celú sezónu. Emócie, obetavosť a vypredaná hala. Čo si môžeme na play off viac priať? Určite nebudem hľadať výhovorky kto je chorý, kto nie. Vedeli sme, že to bude ťažké. A že budeme hrať proti súperovi, ktorý sa snaží nerobiť chyby. Vysporiadali sme sa s tým dobre, po prvom prehratom sete sme sa oklepali a začali bojovať. Môj tím podal výborný výkon až na pár chýb v určitých postaveniach. Toto vyriešime a v sobotu v Kežmarku sa budeme snažiť vrátiť sériu späť do Prešova. Nikto v mojom tíme nemá rád prehry. A preto viem, že sa s tým veľmi rýchlo vysporiadame a pôjdeme za našim cieľom. My sme sa vybrali svojou cestou, Kežmarok svojou. A o tom sa ďalej nechcem baviť - matchreport je jasný. Zapracujeme na súhre s našou Gvancou. Niečo cez týždeň pobránime. Zapracujeme na tom, aby sme sa v milisekunde od skončenia výmeny bez emócií postavili do postavenia pri prihrávke a servise. A celý týždeň budeme imitovať, skákať a blokovať zadnú fenomenálnu nahrávačku, ktorá vraj nie je nad sieťou. Ale najmä to postavíme na dobrú a mladú partiu ľudí, ktorá trénuje a chce vyhrávať. Toto je pre nás základ."

Roman Németh, asistent trénera Prešova: "Začiatok zápasu sme nezachytili a rýchlo sme prehrávali vysokým rozdielom. Nefungovalo nám absolútne nič. V druhom sete sme začali bojovať a dostali sme sa do hry, uhrali sme koncovku, ktorá nás mala nabudiť do ďalšieho setu, opak bol však pravdou, opäť sme nezachytili začiatok a súper si rozdiel postrážil. Vo štvrtom sete sme sa nevzdali ani za stavu 4:9, výborne sme bránili a dohrávali protiútoky. Tajbrejk sme mali dobre rozbehnutý, žiaľ sme zápas nedotiahli do víťazného konca. Myslím si, že diváci videli všetko čo má správne derby mať. Kežmarok urobil prvý krok, teraz je rad na nás. Aj keď sme z niektorých vecí rozčarovaní, ideme ďalej. Merať by sa malo rovnakým metrom."

Blanka Špaková, trénerka Kežmarku: "Som veľmi rada, že sa nám podarilo dnes poraziť Prešov na jeho palubovke a urobili sme dôležitý prvý krok. Bol to emotívny zápas. Pripravovali sme sa bez oboch nahrávačok, sú obe veľmi choré, no napriek tomu to Monča dokázala odohrať. Klobúk dole. Ďakujem všetkým našim skvelým fanúšikom, ktorí nás prišli podporiť do Prešova."