Slovenské reprezentácie sú na prahu účasti v Zlatej Európskej lige

14. 05. 2018 - SVF, SITA

Zľava: Emanuel Kohút, Andrej Kravárik, Marco Fenoglio, Jaroslava Pencová. FOTO: TASR

Ostrý štart v Zlatej Európskej lige klope na dvere. Slovenské volejbalové reprezentácie mužov a žien sa už v sobotu 19. mája predstavia v Poprade v prvom kole súťaže, ktorá bude mať po reorganizácii opäť veľkú kvalitu a prestíž. Vedenie SVF, tréneri a kapitáni oboch reprezentačných výberov sa v pondelok predstavili v bratislavskom hoteli Tatra pred médiami.

Muži sa do Európskej ligy vracajú po piatich rokoch, naposledy štartovali v tejto súťaži v roku 2013 a v zbierke úspechov majú dva triumfy (2008, 2011). Posledné štyri ročníky odohrali Slováci v Svetovej lige, ktorá sa však zúžila a zmenila názov na Volejbalovú ligu národov. Miesto v nej už neostalo viacerým kvalitným európskym výberom a preto Európska liga dostala opäť punc veľkej kvality. V mužskej súťaži sa predstaví 20 tímov, ktoré sú podľa výkonnosti rozdelené do dvoch skupín Zlatej (12 tímov) a Striebornej (8). Slováci nastúpia v Zlatej EL, v skupine sa pobijú so silnými tímami Belgicka, Estónska a severanmi zo Švédska. Zmenil sa aj systém súťaže, keď turnaje nahradia zápasy doma a vonku, čo zvyšuje atraktivitu a očakávajú sa podstatne väčšie divácke návštevy. V rámci ZEL sa slovenskí muži predstavia v Poprade (Estónsko, Švédsko) a v bratislavskej AEGON Aréne (Belgicko). Záverečný turnaj Final Four sa uskutoční 13.-14. júna v Karlovych Varoch.

Ženy sa v EL predstavili uplynulé dva roky a v oboch prípadoch boli úspešné. V debutovom ročníku 2016 sa dostali až do finále, kde nestačili na silný Azerbajdžan a minulý rok sa predrali do semifinále. Tam ich zastavili Fínky a Slovenky tak obsadili napokon konečné 3. miesto. Reorganizáciou prešla aj svetová Grand Prix a preto sa takisto ako u mužov vrátila do EL kvalita. Slovenky si našli miesto v Zlatej EL, v skupine budú hrať s Bieloruskom (Poprad), Českom (Bratislava) a Španielskom (Levice).Všetky domáce zápasy Slovákov a Sloveniek odvysiela naživo DIGI Sport TV. "Rokovali sme aj s RTVS, ale nenašli sme zhodu najmä ohľadom termínov. DIGI Sport nám odvysiela všetky domáce zápasy ZEL, pred dvojzápasmi v Poprade a Bratislave budú aj 15 minútové štúdiá, zápasy budú spolukomentovať fundovaní odborníci a verím, že si diváci prídu na svoje. Do budúcna by sme chceli dostať volejbal do čo najviac televízií, aby mal každý možnosť naše zápasy vidieť. Okrem DIGI Sport budú teraz zápasy zo Zlatej Európskej ligy aj na webe laola1.tv, kde to budeme streamovať," povedal prezident SVF Martin Kraščenič. "Samozrejme, že budeme radi, keď príde do hál čo najviac divákov. V rámci popularizácie volejbalu sme sa rozhodli predstaviť naše reprezentácie v troch rôznych mestách, všade sa diváci môžu tešiť na bohatý sprievodný program, od kvalitného DJ-a, cez cheerleaderky, maskota a rôzne súťaže a verím, že si fanúšikovia odnesú zo zápasov dobrý zážitok," dodal prezident SVF.

Vstupenky na všetky domáce zápasy si môžeze zakúpiť v sieti Predpredaj.sk.

Pencová v tíme cíti Fenogliov rukopis

Slovenské volejbalové reprezentantky pod vedením nového talianskeho trénera Marca Fenoglia čaká počas nasledujúcich týždňov vrchol tohtoročnej sezóny - účinkovanie v Zlatej európskej lige 2018. Keďže Slovensko napokon je spoluhostiteľom budúcoročných ME volejbalistiek, augustová a januárová kvalifikácia sa ho netýka.

Slovenky odštartovali prípravu 1. mája v Liptovskom Jáne, v úvode sa najskôr zamerali na kondíciu. V závere minulého týždňa v slovinskom Maribore odohrali tri prípravné zápasy - v piatok zdolali Austrálčanky (3:0), nasledovali prehry s Azerbajdžankami (0:3) a Chorvátkami (1:3). "Máme za sebou prvú fázu prípravy, významnú časť tvorila príprava zameraná na kondíciu a silu. Som spokojný, pretože družstvo sa ukazuje veľmi dobre," poveda počas pondelkovej tlačovej konferencie v Bratislave kormidelník Fenoglio a pokračoval: "Včera sme prehrali 1:3 so silným Chorvátskom, no dievčatá bojovali. Deň predtým sme s iným silným protivníkom Azerbajdžanom prehrali 0:3 a nebojovali sme. Potešila ma zmena v prístupe. Myslím si, že pred Európskou ligou sme na dobrej ceste."

Blokárka a kapitánka Jaroslava Pencová na margo prípravy skonštatovala: "Každá z nás skončila sezónu v inom čase a bolo potrebné dostať nás po kondičnej stránke na jednu úroveň. Mali sme veľa posilňovne, aj tesne pred zápasom; nehľadelo sa na to, či tie nohy budú skákať alebo menej; smeruje to k Európskej lige. Atmosféru v družstve máme veľmi dobrú. V zápase proti Chorvátkam už bolo vidieť, že je v tíme trochu iný duch; to, čo chce Marco priniesť - bojovnosť."

Štyridsaťosemročný rodák z Cunea vo februári s vedením SVF podpísal dvojročný kontrakt. Kouč, ktorý v tejto sezóne vo vlasti viedol ženské družstvo Liu Jo Nordmeccanica Modena, už pri slovenskej reprezentácii pôsobil: v rokoch 2009 - 2011 mužský národný tím viedol Emanuele Zanini a Fenoglio bol jeho asistent. Slováci vtedy triumfovali v Európskej lige. Fenoglio má za sebou na klubovej úrovni mnoho zastávok na Apeninskom polostrove, získal národné tituly i triumf v Lige majsteriek. Od budúcej sezóny bude trénovať na klubovej úrovni opäť mužov, nedávno sa stal trénerom druholigového talianskeho tímu VBC Mondovi.

Európska volejbalová konfederácia (CEV) v decembri predstavila nový formát kontinentálnej súťaže reprezentačných družstiev mužov a žien - Zlatú, resp. Striebornú európsku ligu (Golden European League a Silver European League). V ženskej Zlatej európskej lige sa predstaví dvanásť tímov, vo výkonnostne nižšej striebornej osem. Skupinová fáza odštartuje tento týždeň, hrať sa bude systémom každý s každým doma aj vonku. Slovenky v C-skupine ZEL nastúpia proti Češkám, Bieloruskám a Španielkam. Slovenky na úvod v Poprade privítajú Bielorusky (19. 5.), nasledovať budú duel v Minsku (23. 5.), dva súboje proti Češkám (26. 5. v Prahe a 30. 5. v Bratislave) a na záver dve merania síl so Španielkami (2. 6. vo Valladolide a 6. 6. v Leviciach). "Bielorusky majú niekoľko skúsených hráčok, ktoré doplnili mladými; určite chceme na úvod v Poprade zabojovať o víťazstvo," doplnila Jaroslava Pencová na margo najbližšieho oponenta. Domáce zápasy Sloveniek odvysiela televízia DIGI Sport.

Turnaj Final Four ZEL s účasťou štyroch najlepších družstiev (víťazi skupín plus najlepší z druhých priečok) je na programe 14. - 15. júna v maďarskej Budapešti. Za postup do Final Four Slovenky od národnej federácie SVF zinkasujú 15-tisíc eur, prémie tiež sú za 3. miesto (20-tisíc), 2. miesto (30-tisíc) aj celkový triumf (40-tisíc).


Kormidelník Fenoglio nemá k dispozícii všetky oslovené hráčky - chýbajú blokárka Veronika Hrončeková (operácia kolena), smečiarka Miroslava Kijaková (rodinné problémy), nahrávačka Lenka Ovečková (zranený členok), blokárka Simona Kóšová (problémy s kolenom), blokárka Nikola Stümpelová (rodinné problémy), blokárka Sandra Szabóová (študijné dôvody) i univerzálka Miroslava Reháková (študijné aj zdravotné problémy). V nominácii SR aktuálne figuruje 14 volejbalistiek, k dispozícii v prípade potreby tiež sú nahrávačka Ella Erteltová, smečiarka Karolína Fričová a blokárka Simona Cigániková. "Naopak, s družstvom sa už nepripravujú smečiarky Lucia Mikšíková s Karin Palgutovou a ani libero Michaela Španková," uviedol pre agentúru SITA nový športový riaditeľ SVF Marek Rojko, dlhoročný tréner ženskej reprezentácie SR (2013 - 2017).

Nominácia slovenskej ženskej volejbalovej reprezentácie na Zlatú európsku ligu 2018:
Nahrávačky: Lucia Töröková (VK Slávia EU Bratislava), Barbora Koseková (Linamar-Békéscsabai RSE/Maď.)
Smečiarky: Romana Hudecová, Erika Salanciová (obe Strabag Volleyball Club FTVŠ UK Bratislava), Nikola Radosová (CSM Bukurešť/Rum.), Dominika Drobňáková (Pays d'Aix Venelles Volley-Ball/Fr.)
Blokárky: Jaroslava Pencová (SAB Volley Legnano/Tal.), Nina Herelová (VK Prostějov/ČR), Michaela Abrhámová (ASPTT Mulhouse/Fr.)
Univerzálky: Karin Šunderlíková (VK Slávia EU Bratislava), Nikola Pištěláková (VK Královo Pole Brno/ČR), Romana Krišková (VK Dukla Liberec/ČR)
Liberá: Monika Doležajová (TSV 1862 Obergünzburg/Nem.), Lucia Nikmonová (Strabag Volleyball Club FTVŠ UK Bratislava)

Ďalšie hráčky v širšej nominácii:
Nahrávačka: Ella Erteltová (VTC Pezinok-Bilíkova)
Smečiarka: Karolína Fričová (VK Slávia EU Bratislava)
Blokárka: Simona Cigániková (Strabag Volleyball Club FTVŠ UK Bratislava)

Realizačný tím:
Tréner: Marco Fenoglio, asistenti: Tomáš Varga, Stefano Micoli (aj kondičný tréner), tím manažér: Slavomír Huba, fyzioterapeut: Roman Krištofík

Zostávajúci program slovenskej ženskej volejbalovej reprezentácie v roku 2018:

ZLATÁ EURÓPSKA LIGA 2018 (Slovensko v C-skupine):
sobota 19. 5.: Slovensko - Bielorusko (Poprad, 15.00)
streda 23. 5.: Bielorusko - Slovensko (Minsk, 15.00)
sobota 26. 5.: Česko - Slovensko (Praha, 16.00)
streda 30. 5.: Slovensko - Česko (Bratislava, 17.00)
sobota 2. 6.: Španielsko - Slovensko (Valladolid, 19.00)
streda 6. 6.: Slovensko - Španielsko (Levice, 18.00)
----------------------------------------------------------------------------
14. - 15. júna: Final Four (Budapešť/Maď.)

Slováci s omladeným výberom chcú úspech v Zlatej európskej lige. Kravárik: Pre mladých to je výzva

Slovenskí volejbaloví reprezentanti tento týždeň majú pred sebou vstup do Zlatej európskej ligy 2018, ktorá je pre zverencov Andreja Kravárika prvým vrcholom roka. V súťaži, ktorej formát prešiel viacerými úpravami, sa Slováci predstavia s omladeným výberom.

Národný tím SR odštartoval prípravu 1. mája v Púchove. Tento rok je bez viacerých opôr a s viacerými nováčikmi. Zo zdravotných a osobných dôvodov v kádri chýbajú nahrávači Juraj Zaťko a Daniel Končal, blokári Peter Ondrovič, Šimon Krajčovič a Marek Ludha, univerzáli Milan Bencz a Filip Gavenda aj smečiari Marcel Lux a Tomáš Halanda, pozvánku do reprezentácie odmietli libero Ľuboš Nemec aj univerzál Miloš Horník. Počas minulého týždňa si Slováci v Púchove trikrát zmerali sily s Čechmi, nevybojovali víťazstvo (0:3, 2:3, 0:3). Debut v seniorskej reprezentácii absolvovali nahrávač Martin Jančura, smečiar Jakub Ihnát, blokár Jakub Kováč aj univerzál Patrik Lamanec.

"Stretli sme sa v omladenom zložení. Hráči, ktorí neprišli, majú adekvátne dôvody. Museli sme pozvať hráčov mladšej generácie, no je to pre nich výzva ukázať sa v reprezentácii a aj na európskej scéne. Som tiež veľmi rád, že sú tu traja skúsení hráči - Emo Kohút, Matej Paták a Tomáš Kriško," povedal počas pondelkovej tlačovej konferencie v Bratislave kormidelník Kravárik a na margo prípravných duelov proti Čechom pokračoval: "Výsledky nenaznačujú nič dobré, no v tých troch zápasoch sme s omladeným družstvom dokázali konkurovať kvalitnému českému výberu; im chýbali len dvaja univerzáli. Boli sety, keď sme boli veľmi blízko k úspechu; minimálne v šiestich setoch sme v koncovke viedli a nezužitkovali sme to. Bola to dobrá previerka pred európskou ligou, kde nás čakajú veľmi ťažkí súperi."

Európska volejbalová konfederácia (CEV) v decembri predstavila nový formát kontinentálnej súťaže reprezentačných družstiev mužov a žien - Zlatú, resp. Striebornú európsku ligu (Golden European League a Silver European League). V mužskej Zlatej európskej lige sa predstaví dvanásť tímov, vo výkonnostne nižšej striebornej osem. Skupinová fáza odštartuje v druhej polovici mája, hrať sa bude systémom každý s každým doma aj vonku. Slováci v A-skupine nastúpia proti Belgičanom, Estóncom a Švédom. Slovákov na úvod čakajú dve domáce vystúpenia - v Poprade proti Estóncom (19. 5.) a Švédom (23. 5.). Nasledovať budú dva súboje s Belgičanmi (26. 5. v Aalste a 30. 5. v Bratislave) a na záver zápasy vo Švédsku (2. 6.) a Estónsku (6. 6.). "Nie je jednoduché zapracovať do kolektívu osem nových hráčov. Niektorí už v reprezentácii boli, no na palubovku sa nedostali. Je dôležité, aby tí, ktorí doplnia našich troch skúsených hráčov - Kohúta, Kriška a Patáka - vydali zo seba maximum a pomohli k dobrému výsledku. Ak chceme v európskej lige spraviť dobré výsledky, musíme v každom zápase podať nadštandardný výkon," doplnil pre SITA Andrej Kravárik.

Kapitánom slovenskej reprezentácie je skúsený 35-ročný blokár poľského GKS Katovice Emanuel Kohút. "Na európsku ligu sa veľmi teším. Myslím si, že pre náš tím je to schodnejšia cesta než Svetová liga, ktorá bola náročnejšia finančne i s ohľadom na cestovanie. Kvalita európskej ligy išla nahor. Máme veľa mladých hráčov, niektorí sa na medzinárodnej scéne objavili prvýkrát. Je to pre nich veľká príležitosť. Ukázali, že chcú reprezentovať a podať dobré výkony. Veľmi ma to teší a som rád, že s takými hráčmi môžem byť v tíme," skonštatoval dvojnásobný víťaz európskej ligy (2008, 2011) a pokračoval: "Ambície ako športovci musíme mať čo najvyššie. Pôjdeme do zápasov s tým, že chceme vyhrať. V Poprade sa nám v ostatnom období darilo; verím, že to tak bude opäť. Budem rád, keď doma ponúkneme dobrý volejbal, aby sme sa mohli odpichnúť. Mladý tím by mohol dostať krídla, veriť sa a potom to bude dobre vyzerať."

Kohút sa tiež vrátil k minulotýždňovým prípravným súbojom. "Zápasy proti Čechom boli na to, aby ukázali naše chyby. Tréneri potrebovali zistiť, čo môžu očakávať od hráčov vtedy, keď pôjde do tuhého. Zápasy sa skončili v koncovkách; volejbal je zlý v tom, že ukáže výsledok 3:0, ale nie sety 26:24, 40:38 - to, mimochodom, predýchavam ešte teraz..." skonštatoval Kohút s úsmevom pre agentúru SITA a dodal: "Bolo to trochu smolné, na Čechov sme mali; myslím si, že minimálne dva zápasy sme mali vyhrať. Viedli sme v koncovkách, no mladý tím nedokázal stabilizovať výkon. Ukázalo nám to, na čo si máme dať pozor a na čom pracovať. Je dobré, že sme to videli teraz a nie proti Estóncom v Poprade. Mladíci v našom tíme vedia hrať volejbal, majú niečo za sebou, preto sú v národnom tíme. Podľa mňa je najdôležitejšie, že chcú reprezentovať a chcú sa ukázať."

Turnaj Final Four Zlatej európskej ligy s účasťou štyroch najlepších družstiev (víťazi skupín plus najlepší z druhých priečok) je na programe 13. - 14. júna v českých Karlových Varoch. Za postup do Final Four Slováci od národnej federácie SVF zinkasujú 15-tisíc eur, prémie tiež sú za 3. miesto (20-tisíc), 2. miesto (30-tisíc) aj celkový triumf (40-tisíc), informoval prezident SVF Martin Kraščenič. Domáce zápasy Slovákov odvysiela televízia DIGI Sport.

Širšia nominácia slovenskej mužskej volejbalovej reprezentácie na Zlatú európsku ligu 2018:
Nahrávači: Filip Palgut (VK Jihostroj České Budějovice/ČR), Martin Jančura (VK Prievidza)
Smečiari: Matej Paták (Aluron Virtu Warta Zawiercie/Poľ.), Tomáš Kriško (VK Dukla Liberec/ČR), Július Firkaľ (SWD powervolleys Düren/Nem.), Jakub Ihnát (TJ Spartak Myjava)
Blokári: Emanuel Kohút (GKS Katovice/Poľ.), Radoslav Prešinský (VK ČEZ Karlovarsko/ČR), Jakub Kováč (Taiwan Excellence Latina/Tal.), Ľuboš Macko (VK Mirad PU Prešov)
Univerzáli: Peter Mlynarčík (HYPO TIROL AlpenVolleys Haching/Nem.), Michal Petráš (VfB Friedrichshafen/Nem.), Patrik Lamanec (VK KDS Šport Košice)
Liberá: Martin Turis (AERO Odolena Voda/ČR), Marián Vitko (VK KDS Šport Košice)

Realizačný tím:
Tréner: Andrej Kravárik, asistenti trénera: Martin Pipa, Roman Kašša, tím manažér: Ján Uhlárik, kondičný tréner: Miroslav Vavák, fyzioterapeut: Tomasz Rusin, štatistik: Daniel Bruch

Zostávajúci program slovenskej mužskej volejbalovej reprezentácie v prvej časti sezóny 2018:

ZLATÁ EURÓPSKA LIGA 2018 (Slovensko v A-skupine):
sobota 19. mája: Slovensko - Estónsko (Poprad, 18.00)
streda 23. mája: Slovensko - Švédsko (Poprad, 18.00)
sobota 26. mája: Belgicko - Slovensko (Aalst, 20.30)
streda 30. mája: Slovensko - Belgicko (Bratislava, 20.00)
sobota 2. júna: Švédsko - Slovensko (Nyköping, 19.00)
streda 6. júna: Estónsko - Slovensko (Rakvere, 19.00)
----------------------------------------------------------------------------
13. - 14. júna: Final Four (Karlove Vary/ČR)

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČKAVOHOLIKMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORKERKOSAND
  • reklamní partneri HUDOSKV REZACRonaATAK
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #