Slováci z Malatye bez bodov, Turci sú blízko k Final Four

08. 06. 2019 - SVF

Slováci nenašli recept na výborný turecký tím ani v odvete. FOTO: CEV

Slovenskí volejbaloví reprezentanti v sobotu vo svojom štvrtom vystúpení v A-skupine Zlatej európskej ligy nestačili na favorizovaných domácich Turkov, v Malatyi im podľahli 0:3. Tréner Kravárik dal veľa priestoru hráčom z lavičky, Turci nastúpili v najsilnejšom zložení a bez problémov nadviazali na minulotýždňovú výhru z Nitry (3:0).

Turci štvrtou výhrou spravili výrazný krok k Final Four do Estónska (21. - 22. 6.), na postupovú istotu si však ešte musia počkať, keďže vo večernom súboji v Kortrijku Lotyši otočili vývoj a zdolali domácich Belgičanov 3:1. Lotyši sú s dvoma výhrami na 2. priečke, Slováci a Belgičania majú po jednom víťazstve. Slovákov na záver základnej skupiny čakajú dve domáce vystúpenia: v Humennom proti Lotyšom (12. 6.) a v Poprade proti Belgičanom (15. 6.) sa pokúsia pridať ďalšie výhry.

Zlatá európska liga mužov 2019 - A-skupina - 4. kolo - sobota:

MALATYA
Turecko - Slovensko 3:0 (15, 11, 17)
Zápas trval 69 minút, rozhodovali: Marev (Bul.) a Bozkurt (Tur.), 6000 divákov

Turecko: Karasu 5, Eksi 0, Subasi 6, Durmaz 12, Lagumdzija 6, Aydin 3, liberá Mert a Döne (Gülmezoglu 4, Toy 10, Yatgin 2, Ünver 1, Metin 0). Tréner: N. Özbey.
SR: Ondrovič 4, F. Palgut 0, Firkaľ 4, J. Kováč 1, Lamanec 4, Pavelka 2, libero M. Vitko (Jendrejčák 2, Gavenda 4, Goč 0, Lux 2, Kyjanica 0). Tréner: A. Kravárik.

Tréner Kravárik nechal na lavičke kapitána Kriška, Gavendu aj Luxa, príležitosť od začiatku popri nahrávačovi Palgutovi dostali Firkaľ, Lamanec či Pavelka. V úvode Ondrovič znížil na 5:7, ale po viacerých technických chybách hostí Turci odskočili (10:5), hviezda duelu z Nitry Lagumdzija neskôr zvýšil na 13:6. O chvíľu sa na ihrisko dostali Gavenda a Goč a neskôr aj Jendrejčák, ale Turci naďalej mali výrazne navrch v útoku aj obrane (20:11). Pred koncom ešte Slovákov potešili body Gavendu (14:22), posledné slovo mal Lagumdzija - 15:25. Okrem tureckého univerzála sa darilo aj blokárovi Durmazovi - v prvom sete bol neomylný v útoku a pridal dva bloky, celkovo pre tím získal 8 bodov.

Slováci v Malatyi bojovali, súper však ukázal vyššiu kvalitu. FOTO: CEV

Na začiatku druhej časti Turci získali náskok pri servise Lagumdziju, z 5:3 zvýšili na 10:3. O chvíľu išiel hviezdny univerzál z ihriska, na slovenskej strane dostal príležitosť Kyjanica. Za stavu 5:15 si kouč Kravárik vyžiadal oddychový čas a pri Firkaľovom podaní Slováci zabodovali (7:15). Turci boli vo veľkej pohode, pred koncovkou viedli aj o 12 bodov (20:8). Nevýrazného Pavelku nahradil Lux, nasledovala séria pokazených servisov na oboch stranách. Set napokon ukončil blokár Karasu (25:11).

Do tretieho setu poslal slovenský kormidelník Luxa, Gavendu i Jendrejčáka. Gavenda blokom vyrovnal na 4:4, o chvíľu Firkaľ pridal ďalšiu "stopku" a Slováci viedli 7:6. Turci však rýchlo otočili vývoj na svoju stranu (9:7), pravidelne pridávali bod k bodu aj pri svojom servise a za stavu 14:10 hru prerušil ďalší slovenský time-out. Slováci vydarenou pasážou znížili smečmi Ondroviča a Gavendu na 14:16, nevyužili však príležitosť zabojovať o výrazne priaznivejší výsledok setu - domáci najmä zásluhou skúseného univerzála Toya opäť odskočili (22:15) a aj záver zvládli bez problémov, premenili druhý mečbal (25:17).

Skúsený univerzál Metin Toy v akcii. FOTO: CEV

Andrej Kravárik, tréner SR: "Turci podľa očakávania nastúpili v najsilnejšej zostave, nenechali nič na náhodu a týmto víťazstvom v podstate spečatili svoje prvenstvo v našej skupine. My sme v žiadnej hernej činnosti nedokázali reagovať na veľmi dobrú hru súpera, dokonca ani v prvom a treťom sete, keď sme mali výnimočne dobre prihrané. Vo všetkých herných činnostiach sme zaostali o dve alebo tri triedy. Šancu vyskúšať si špičkový európsky level dostali aj chlapci z lavičky, je to pre nich veľká škola. Prehra je krutá a tvrdá, je však potrebné pozerať sa na veci triezvo. Čakajú nás dva ťažké zápasy v domácom prostredí, kde okrem Mateja Kubša budeme v plnej zostave, a to sú pre nás dôležitejšie stretnutia ako dnešné. Doma proti Lotyšsku a Belgicku chceme predviesť minimálne také výkony ako na pôde týchto súperov."

Filip Palgut, nahrávač SR: "V dnešnom zápase bol najväčší rozdiel v útoku. Nedarilo sa nám, najmä preto sme Turkom podľahli."

Marián Vitko, libero SR: "Turci nám ukázali, kde sa nachádza svetový volejbal. Vo všetkých herných činnostiach boli lepší a nedokázali sme ich viac potrápiť. Dominovali suverénne, my sme sa trápili."

Druhý sobotňajší výsledok:
KORTRIJK
Belgicko - Lotyšsko 1:3 (16, -21, -22, -23)

Tabuľka A-skupiny:
1. Turecko 4 4 0 12:1 12
2. Lotyšsko 4 2 2 8:8 7
3. Slovensko 4 1 3 5:11 3
4. Belgicko 4 1 3 6:11 2

Zostávajúci program Slovákov:
streda 12. 6.: Slovensko - Lotyšsko (Humenné, 16.00) - vstupenky v sieti Ticketportal
sobota 15. 6.: Slovensko - Belgicko (Poprad, 18.00) - vstupenky v sieti Ticketportal

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • generálny reklamný partner ME žien na SlovenskuSTRABAG
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAG
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSC

komunikačný partner

 • #