Slováci uzavrú skupinu duelom s Nemeckom. Postup definitívne zaistí len víťazstvo

18. 09. 2019 - Filip Hudec, SVF, Antverpy, TASR

V akcii slovenský smečiar Matej Paták v súboji s Belgickom. FOTO: TASR, Martin Baumann.

Slovenskí volejbalisti sa v záverečnom zápase B-skupiny majstrovstiev Európy 2019 stretnú dnes o 17.30 (LIVE NA DVOJKE) v antverpskej Lotto Aréne s Nemeckom. Postup do osemfinále spečatia jedine víťazstvom nad úradujúcim vicemajstrom Európy, v prípade prehry budú čakať na štvrtkový výsledok Španielsko - Nemecko.

Zverenci trénera Andreja Kravárika vstúpili do turnaja dvomi víťazstvami, keď v Bruseli zdolali Španielsko (3:2) a Rakúsko (3:1). Po presune do Antverp neuhrali s veľkými favoritmi Srbskom a domácim Belgickom ani jeden set, najbližšie k setu boli v dueli s belgickým tímom, keď v úvodnom dejstve viedli 23:22. "Ten prvý set sme mali vyhrať, boli šance, ktoré sme nevyužili a zrazili nás zbytočné chyby. Na druhej strane sme predviedli aj pekné momenty a Belgičania sa museli poriadne snažiť, aby ten set získali," povedal nahrávač Juraj Zaťko, ktorý odohral rekordný 242. zápas v reprezentácii a o jeden duel sa v tabuľke dostal pred bývalého kapitána Emanuela Kohúta.

Juraj Zaťko počas rekordného 242. zápasu v reprezentácii. FOTO: TASR, Martin Baumann.

S Nemeckom sa slovenskí volejbalisti stretli na majstrovstvách Európy už šesťkrát a vyhrali dva zápasy. V roku 1997 zvíťazili v holandskom Den Boschi 3:1 a v roku 2011 triumfovali rovnako v štyroch setoch v Prahe.

V Belgicku zatiaľ vyhrali Nemci len jeden duel, keď zdolali Rakúsko 3:0. So Srbmi neuhrali ani set a s Belgičanmi prehrali 2:3. Hoci nemajú ideálnu formu, budú určite veľkým favoritom o čom svedčí ich postavenie v rebríčku. "Vieme, že fit nie je Grozer a minulý zápas nehral ani Kampa, čo je pre nich oslabenie. Cesta bude viesť cez kvalitný servis, ak sa toto podarí, nadviažeme dobrou obranou a agresívnym útokom, tak si myslím, že by sme mohli s Nemcami brať body," povedal kapitán Tomáš Kriško.

Bližšie k postupu mohlo Slovákov priblížiť utorňajšie víťazstva Rakúska nad Španielskom, ale naši juhozápadní susedia napokon prehrali 2:3 a stratili aj teoretickú nádej na prienik medzi 16 najlepších. Šancu stále majú Španieli, ktorí v stredu oddychujú a vo štvrtok ich čaká Nemecko. "Nechceme sa spoliehať na prehru Španielska a preto musíme v zápase s Nemeckom nechať na ihrisku všetko a zabojovať o víťazstvo. Mali sme v skupine troch semifinalistov z posledných majstrovstiev Európy, vedeli sme, že to bude ťažké, ale budeme bojovať," dodal Kriško a vyjadril sa aj k rekordnému zápisu Juraja Zaťka. "Ďuro prekonal Ema, tak ho asi pošteklím, či sa nevráti (smiech). Ale nie, rozhodnutie Ema chápem. Tešil sa, že po rokoch v reprezentácii bude čas tráviť s rodinou. Počet štartov Ďura je úctyhodný. Necháva veľa dobre odvedenej práce, veľa času, ktorý mohol venovať rodine, alebo svojmu zdraviu... Myslím, že mu treba poďakovať za to, čo spravil pre slovenský volejbal," uviedol Kriško.

Vývoj v B-skupine zatiaľ ide podľa papierových predpokladov, tie však chcú Slováci v stredu otočiť hore nohami. "Keby ste sa ma pred turnajom spýtali, či budem spokojný s dvoma výhrami v úvode a potom by som mal čakať na ďalší vývoj, odpoviem, že samozrejme. Je to tak, ako sme predpokladali. Nemci sú papierovo lepší, sú to vicemajstri Európy. Sila na ich strane je, ale ja sa budem spoliehať na to, že chalani dávajú do zápasov všetko. My musíme eliminovať naše chyby. Bol by som veľmi rád, ak by sme postup vybojovali vlastnými silami. Určite sa o to pokúsime a verím, že podáme taký výkon, aby to stačilo. Vieme o slabinách Nemecka, pokúsime sa ich využiť," povedal tréner Slovákov Andrej Kravárik.

Tréner Slovákov Andrej Kravárik počas timeoutu. FOTO: TASR, Martin Baumann.

Slovenský kouč pred utorkovým zápasom vedel, že jeho zverenec Juraj Zaťko sa štartom proti Belgicku zapíše do histórie. "Juraj je lídrom, pôsobí v tíme, ako keby bol kapitán. Za to mu patrí veľká vďaka a ja mu prajem, aby sa reprezentácie len tak ľahko nevzdal," zaželal si Kravárik.

Zaťko svoj rekord vnímal už pred odletom na ME a po zápase si povzdychol: "Už sa o tom hovorí dlho a som rád, že to mám konečne za sebou. Neberiem to ako nejaký úžasný úspech, beriem to ako zápis do štatistík. Mal som v kariére šťastie, preto sa mi to podarilo. Ale je to samozrejme pre mňa pocta, že som tento rekord dosiahol v slovenskom drese."

Na Kravárikovu poznámku o zotrvaní v reprezentácii slovenský nahrávač zareagoval neurčito. "Človek má všelijaké myšlienky. Túto vec by som nechal otvorenú. Nehrám v žiadnom špičkovom zahraničnom klube, neviem, aká bude situácia na ďalší rok. Ja do reprezentácie chodím rád, ale je pravda, že som v nej už strávil veľmi veľa času," uviedol Zaťko.

SLOVENSKO - NEMECKO NA MAJSTROVSTVÁCH EURÓPY

ROK 2017

Slovensko - Nemecko 0:3 (-18, -24, -23) - v skupine na ME v poľskom Štetíne 28. augusta
SR: Ondrovič 9, Paták 9, Zaťko 0, Chrtiansky 7, Mlynarčík 3, Kohút 7, liberá Kubš a Turis (M. Petráš 8, Končal 0, Lux 5, Ludha 0, Bencz 0). Tréner: A. Kravárik.

ROK 2011

Slovensko - Nemecko 3:1 (23, -24, 24, 25) v zápase D-skupiny na ME v Prahe 11. septembra
SR: Skladaný 0, M. Nemec 9, Kohút 16, M. Sopko st. 10, L. Diviš st. 13, Kmeť 13, libero Ondrušek (R. Nemec 0, Bencz 8, Zaťko 0). Tréner: E. Zanini.

ROK 2009

Slovensko - Nemecko 1:3 (-22, 21, -16, -21) vo štvrťfinálovej skupine na ME v Izmire 10. septembra.
SR: Masný 1, Ogurčák 14, Kohút 3, M. Nemec 2, L. Diviš st. 5, Kmeť 5 (liberovia Pipa a M. Kubš, Zaťko 0, Bencz 13, Piovarči 7, Sopko st. 5). Tréner: E. Zanini.

ROK 2007

Slovensko - Nemecko 0:3 (-23, -15, -16) vo štvrťfinálovej skupine na ME v Petrohrade 11. septembra.
SR: B. Skladaný, M. Nemec, Šabo, Barbierik, Ogurčák, Červeň (libero Pipa, Masný, Sopko st., L. Diviš, Kmeť). Tréner: V. Přidal.

ROK 2003

Nemecko - Slovensko 3:1 (20, 16, -25, 16) v skupine na ME v Karlsruhe 5. septembra.
SR: P. Chudík, G. Chochoľák, Diviš, Nemec, Benčič, Hupka (libero Pipa, Masný, Vavrek, Vartovník, Bartík). Tréner: P. Třešňák.

ROK 1997

Slovensko - Nemecko 3:1 (-13, 12, 9, 10) v skupine na ME v Den Boschi 6. septembra.
SR: Kardoš, Kravárik, Vavrek, B. Pistovič, Nemec, Jankovič (Kocian, Procházka, Baláž, Migra, P. Diviš). Tréner: P. Kalný.

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • auto partnerAUTO LAMAČ
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGGERFLOR
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #