Slováci si zo súboja s Belgičanmi body neodniesli

17. 09. 2019 - Juraj Karpiel / Filip Hudec, SVF, Brusel

Belgičania v dueli proti Slovákom potvrdili rolu favoritov. FOTO: CEV

Slovenskí volejbaloví reprezentanti sa v utorok nedočkali ďalšieho víťazstva v základnej B-skupine v Belgicku na kontinentálnom šampionáte EuroVolley 2019. Slováci v Antverpách nestačili na domácich reprezentantov, ktorým podľahli 0:3 (-23, -20, -15). Zverenci Andreja Kravárika v prvej časti neboli ďaleko od zisku setu, v koncovke po obrate zo 17:21 viedli 23:22, ale z čiastkového úspechu sa napokon netešili.

Históriu v utorok prepísal nahrávač Juraj Zaťko, ktorý odohral svoj 242. zápas v reprezentácii a osamostatnil sa na čele historického poradia, zápis dlhoročného kapitána Emanuela Kohúta (241) vyrovnal v nedeľu proti Srbom.

Slováci majú v tabuľke na konte 5 bodov (bilancia 2-2) a patrí im 3. priečka. V stredu o 17.30 h čaká našich volejbalistov v Antverpách posledný zápas v skupine proti úradujúcim vicemajstrom Európy Nemcom (LIVE na Dvojke).

EUROVOLLEY 2019 mužov - utorok:

B-SKUPINA (ANTVERPY - Lotto Arena Merksem)

SLOVENSKO - Belgicko 0:3 (-23, -20, -15)
Zápas trval 77 minút, rozhodovali: Dobrev (Bul.) a Akinci (Tur.), 2500 divákov

SR: Paták 8, Krajčovič 1, Michalovič 7, Kriško 10, Ondrovič 6, Zaťko 2, liberá M. Vitko a Ihnát (J. Kováč 5, F. Palgut 0, Gavenda 4, Firkaľ 0, Mačuha 0). Tréner: A. Kravárik.
Belgicko: Deroo 14, Van de Velde 3, Tuerlinckx 12, Rousseaux 17, Van De Voorde 5, D'Hulst 1, liberá Stuer a Ribbens (Baetens 0, Van Den Dries 1, Valkiers 0, Coolman 4). Tréner: B. Van Kerckhove.

Slováci mali dobrý vstup do zápasu s domácou reprezentáciou a po ese Ondroviča viedli 6:4. V základe nastúpil aj nahrávač Juraj Zaťko, ktorý odohral svoj 242. duel v najcennejšom drese, čím prekonal bývalého kapitána reprezentácie Emanuela Kohúta a osamostatnil sa na čele historického poradia. S favoritom držali slovenskí volejbalisti krok, ale potom Belgičania po kvalitnom servise a následnej obrane strhli vedenie na svoju stranu - 12:10. V polovici setu mali stále mierne navrch domáci, keď vyhrávali 15:13. Slováci bojovali, znížili na 17:18, ale potom prišli zbytočné chyby a Belgicko odskočilo na 21:17. Kriško esom, ktoré muselo potvrdiť video, upravil na 19:21 a Slováci sa dostali do hry o set. Slováci pri výbornom servise Kriška otočili na 22:21! K prvému setbalu sa napokon dostali Belgičania a hneď ho aj využili, keď dal eso D'Hulst (25:23).

FOTO: CEV

V druhom sete sa Belgicko ujalo vedenia 7:4, ale Slováci reagovali rýchlo a Michalovič znížil na rozdiel jedného bodu. Potom však prišla séria slovenských chýb, čo skúsení domáci využili a odskočili na 13:8. Namiesto Krajčoviča prišiel na ihrisko Kováč. Belgičania sa dostávali do varu, hrali prakticky bezchybne a svoj náskok postupne zvyšovali. Po bloku kapitána Derooa vyhrávali už 17:11. Slováci ešte zabojovali, medzitým prišli na ihrisko Gavenda a Palgut a znížili na 16:20. V koncovke ešte Slováci pri podaní Patáka znížili na 19:21, ale na obrat to opäť nestačilo a Belgičania vyhrali druhý set 25:20.

Začiatok tretieho dejstva zachytili lepšie domáci a vyhrávali 6:4 a po bloku Tuerlinckxa a ese Derooa už 11:5. Belgičania sa rozbehli a zbierali jeden bod za druhým. Svoj náskok navýšili na 13:5. Set vyznel jasne v prospech dobre hrajúcich Belgičanov, ktorí na ihrisku excelovali a vybudovali si obrovský náskok 20:9. O víťazovi už nebolo pochýb, Belgicko vyhralo posledné dejstvo 25:15 a zaznamenalo štvrté víťazstvo na turnaji.

FOTO: CEV

Andrej Kravárik, tréner SR: "Belgičanom sme darovali víťazstvo v prvom sete. Herne sme boli na vyššej úrovni, potvrdzovali to čísla. Mali sme pár situácií, ktoré nás stáli zisk setu. To nás stojí veľmi veľa síl a na tieto chyby doplácame. Škoda, priebeh mohol byť iný, z tohto som dnes sklamaný. Na druhej strane, takéto zápasy proti úplne elitným družstvám nám v poslednom období chýbajú. Ak sa chceme posúvať ďalej, potrebujeme takéto konfrontácie."

Juraj Zaťko, nahrávač SR (rekordér v počte štartov za SR): "Vedeli sme, že nás čaká veľmi silný súper. V prvom sete sme mali šance, žiaľ, nevyužili sme ich a set sme nezískali. V týchto posledných zápasoch je kvalita na súperovej strane, to musíme uznať. Rekord? Hovorilo sa o ňom už dlho; som rád, že to mám za sebou a prestane sa o tom hovoriť (úsmev). Je to skôr zápis do štatistík. Mal som počas kariéry aj šťastie; je pre mňa pocta, že som mohol nastúpiť na toľko zápasov za Slovensko."

Tomáš Kriško, smečiar a kapitán SR: "V prvom sete sme ťahali dlho za kratší koniec. Pred koncovkou sme prehrávali o pár bodov, ale vedeli sme, že ich musíme odtlačiť od siete. Na podaní som zariskoval, podarilo sa a otočili sme. Žiaľ, ďalej to nevyšlo. Škoda, ak by sme ten set vyhrali, celý zápas mohol vyzerať inak. V tejto fáze hráme proti súperom, ktorých skutočne musíme tlačiť servisom. Bráni sa to veľmi ťažko a tadiaľ vedie jediná cesta. Verím, že v zápase proti Nemcom môžeme byť úspešnejší ako dnes."

Ďalší utorkový výsledok B-skupiny:

Rakúsko - Španielsko 2:3 (-23, 26, -23, 23, -11)
Zápas trval 134 minút, rozhodovali: Guillet (Fr.) a Mezöffy (Maď.), 350 divákov
Rakúsko: Thaller 4, Menner 1, Jurkovics 7, Zass 30, Berger 16, Wohlfahrtstätter 7, liberá Kroiss a Ringseis (Landfahrer 3, Tröthann 2, Tusch 0, Ibrahimovič 5, Grabmüller 0, Kronthaler 0). Tréner: M. Warm.
Španielsko: V. Rodríguez 12, Fornés 9, Trinidad 1, J. González 17, J. Fernández 4, Villena 24, libero Gámiz (Colito 4, De Amo 2, Ferrera 0, J. Ramón 1, Vigil 4). Tréner: F. Muňoz.

Tabuľka B-skupiny:
1. Belgicko 4-0 12:2 11 - istý postup do osemfinále
2. Srbsko 3-0 9:1 9 - istý postup do osemfinále
3. SLOVENSKO 2-2 6:9 5
4. Nemecko 1-2 5:6 4
5. Španielsko 1-3 6:11 3
6. Rakúsko 0-4 3:12 1

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • auto partnerAUTO LAMAČ
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGGERFLOR
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #