Slováci opäť v príprave, na úvodnom zraze všetci nominovaní

09. 07. 2018 - SVF

Slováci na úvodnom zraze, zľava Peter Mlynarčík, Jakub Ihnát, Filip Gavenda. FOTO: Ján Uhlárik

Slovenskí volejbaloví reprezentanti v pondelok v Liptovskom Jáne odštartovali prípravu na druhú časť reprezentačnej sezóny, počas ktorej ich čaká augustový vstup do kvalifikácie o postup na ME 2019. Tréner SR Andrej Kravárik aj športový riaditeľ Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) Marek Rojko počas úvodného zrazu privítali 16 hráčov, teda všetkých zo širšej nominácie.

V porovnaní s májovými a júnovými stretnutiami v Zlatej európskej lige 2018 sa do mužstva vrátilo viacero skúsených hráčov, jediným absolútnym nováčikom na seniorskej úrovni je blokár VK Prievidza Filip Mačuha. Spomedzi hráčov, ktorí reprezentovali v premiérovej Zlatej európskej lige, opäť je v kádri okteto Martin Jančura, Matej Paták, Tomáš Kriško, Július Firkaľ, Jakub Ihnát, Emanuel Kohút, Peter Mlynarčík, Marián Vitko. Novými tvárami pre túto fázu reprezentačnej sezóny sú nahrávač Juraj Zaťko, smečiar Marcel Lux, blokári Peter Ondrovič, Šimon Krajčovič a Filip Mačuha, univerzáli Peter Michalovič a Filip Gavenda a libero Matej Kubš. Medzi náhradníkmi sa ocitli Filip Palgut, Michal Petráš aj Martin Turis. Zo zdravotných a osobných dôvodov tentoraz chýbajú smečiar Tomáš Halanda, blokár Radoslav Prešinský, univerzál Milan Bencz a libero Ľuboš Nemec.

"Pôvodne bola plánovaná osemnástka, šestnástka sa vykryštalizovala až tesne pred zrazom; na poslednú chvíľu sú mimo Ludha a Turis a už sme do toho nechceli vstupovať," povedal kouč Andrej Kravárik a pokračoval: "Po európskej lige bolo cieľom dať dokopy najsilnejšie družstvo, aké Slovensko ponúka. Myslím si, že do istej miery sa to podarilo, takže spokojnosť je dostatočná. Hráčom želám predovšetkým pevné zdravie, bez toho sa to nedá. Dnes začíname a bol by som rád, keby chlapci vydržali až do posledného zápasu kvalifikácie, ktorý je v januári."

Po takmer päťtýždňovej prestávke po európskej lige Slovákov čaká príprava na augustový úvod kvalifikácie o postup na budúcoročný európsky šampionát. Slovenskí reprezentanti odohrajú sedem prípravných duelov: dva proti Kamerunčanom (27. a 28. 7. v Poprade), tri v estónskom Rakvere proti domácemu výberu (2. - 4. 8.) a dva proti Rakúšanom (10. a 11. 8. v Nitre). Do budúceho piatka (20. 7.) sa budú pripravovať v Liptovskom Jáne. "Čaká nás fyzicko-kondičná príprava, no aj technika, nemôžeme dať do popredia len kondíciu. O dva a pol týždňa máme prvý prípravný zápas proti Kamerunu a vtedy už musíme byť dobre pripravení aj technicky. Po tomto ťažkom úvodnom bloku nás ešte čaká zvládnutie herných kombinácií a hľadanie optimálnej zostavy. Odohráme sedem prípravných stretnutí, to by mal byť dostatočný počet na to, aby sme už pred prvým zápasom kvalifikácie vedeli, s kým vyrukujeme v základnej zostave, v akom hernom systéme budeme fungovať - aby sme boli stopercentne pripravení," podotkol Andrej Kravárik.

Majstrovstvá Európy 2019 sa uskutočnia v štyroch krajinách - Francúzsku, Belgicku, Holandsku a Slovinsku a budú s rekordným počtom účastníkov, predstaví sa 24 krajín. Formát kvalifikácie prešiel úpravami, namiesto turnajov sa družstvá stretnú systémom každý s každým doma aj vonku. Úvodné štyri kolá odohrajú v auguste, zostávajúce dve v januári 2019. Slováci, ktorí sú súčasťou ME nepretržite od roku 2007, si v C-skupine kvalifikácie zmerajú sily s výbermi Čiernej Hory, Moldavska a Islandu. Na šampionát preniknú víťazi siedmich skupín a kvinteto s najlepšou bilanciou z druhých priečok.

Slováci ako favoriti C-skupiny vstúpia do boja o ME v stredu 15. 8. v Nitre zápasom proti Islanďanom (18.00 h). O štyri dni sa predstavia v čiernohorskom meste Bar (20.15 h). Nasledovať budú dva duely proti Moldavsku - 22. 8. v Nitre (18.00 h) a 26. 8. v Kišiňove (16.00 h SELČ). Domáce stretnutia SR odvysiela Digi Sport, prenosy prinesie tiež internetová televízia laola1.tv. V úvode januára slovenských volejbalistov ešte čaká domáci zápas proti Čiernej Hore (5. alebo 6. 1.) a derniéra na Islande (9. 1.). "Urobíme všetko pre to, aby sme potvrdili rolu favorita a nenechali nič na náhodu. Ideálne by bolo, keby sme v auguste mali na konte štyri výhry. V príprave pre to chceme spraviť maximum," uzavrel Andrej Kravárik.

Širšia 16-členná nominácia slovenskej mužskej volejbalovej reprezentácie na augustové zápasy v C-skupine v rámci kvalifikácie o postup na ME 2019:
Nahrávači: Juraj Zaťko (bez klubu), Martin Jančura (VK Prievidza)
Smečiari: Matej Paták (Chaumont VB 52 Haute-Marne/Fr.), Tomáš Kriško (UNTREF Vóley/Arg.), Marcel Lux (Indykpol AZS Olsztyn/Poľ.), Július Firkaľ (SWD powervolleys Düren/Nem.), Jakub Ihnát (VK Prievidza)
Blokári: Emanuel Kohút (GKS Katovice/Poľ.), Peter Ondrovič (VK Jihostroj České Budějovice/ČR), Šimon Krajčovič (VK Lvi Praha/ČR), Filip Mačuha (VK Prievidza)
Univerzáli: Peter Michalovič (Nantes Rezé Métropole Volley/Fr.), Peter Mlynarčík (VK Prievidza), Filip Gavenda (Netzhoppers SolWo Königspark KW/Nem.)
Liberá: Matej Kubš (bez klubu), Marián Vitko (VK KDS-Šport Košice)

Realizačný tím:
Tréner: Andrej Kravárik, asistenti trénera: Martin Pipa, Roman Kašša, kondičný tréner: Miroslav Vavák, fyzioterapeut: Tomasz Rusin, štatistik: Daniel Bruch, team manager: Ján Uhlárik

Náhradníci:
Nahrávači: Filip Palgut (TSV Giesen Grizzlys/Nem.), Samuel Goč (COP Trenčín)
Smečiari: Martin Pavelka (bez klubu), Michal Petráš (VfB Friedrichshafen/Nem.)
Blokári: Marek Ludha (VK Prievidza), Lukáš Kyjanica, Ján Jendrejčák (obaja COP Trenčín)
Libero: Martin Turis (bez klubu)

Program reprezentácie pred začiatkom kvalifikácie:
pondelok 9. júla - piatok 20. júla: príprava v Liptovskom Jáne
utorok 24. júla: zraz v Poprade
piatok 27. júla: prípravný zápas Slovensko - Kamerun (Poprad, 18.00)
sobota 28. júla: prípravný zápas Slovensko - Kamerun (Poprad, 18.00)
streda 1. augusta: odlet do Estónska
štvrtok 2. augusta: prípravný zápas Estónsko - Slovensko (Rakvere)
piatok 3. augusta: prípravný zápas Estónsko - Slovensko (Rakvere)
sobota 4. augusta: prípravný zápas Estónsko - Slovensko (Rakvere)
utorok 7. augusta: zraz v Nitre
piatok 10. augusta: prípravný zápas Slovensko - Rakúsko (Nitra, 18.00)
sobota 11. augusta: prípravný zápas Slovensko - Rakúsko (Nitra, 18.00)

Program SR v C-skupine kvalifikácie:
streda 15. augusta: Slovensko - Island (Nitra, 18.00)
nedeľa 19. augusta: Čierna Hora - Slovensko (Bar, 20.15)
streda 22. augusta: Slovensko - Moldavsko (Nitra, 18.00)
nedeľa 26. augusta: Moldavsko - Slovensko (Kišiňov-Ciorescu, 16.00)
sobota 5. januára/nedeľa 6. januára 2019: Slovensko - Čierna Hora
streda 9. januára 2019: Island - Slovensko

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

  partneri

  • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX TIPOSMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGTERRA ANTIQUA
  • reklamní partneriNAYLOBKOWICZSTRBSKE PRESSO
  • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVELATAK
  • reklamní partneriKV REZAC Rona
  • mediálni partneriRTVS Arena Sport SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVNSC

  komunikačný partner

  • #