Slováci na úvod Zlatej EL v Belgicku siahali na výhru, podľahli v tajbrejku

26. 05. 2019 - SVF

V útoku kapitán Slovákov Kriško. FOTO: CEV

Slovenskí volejbaloví reprezentanti vo svojom úvodnom vystúpení v tohtoročnej Zlatej európskej lige boli blízko k cennému triumfu, ale napokon sa netešili. Zverenci Andreja Kravárika v nedeľu v 1. kole A-skupiny v Bruseli získali úvodné dva sety, ale napokon s domácimi Belgičanmi prehrali tesne 2:3, v tajbrejku 13:15. O prvú výhru zabojujú slovenskí volejbalisti v stredu v Rige proti Lotyšom, ktorí v nedeľu podľahli Turkom v Sivase 0:3.

Zlatá európska liga mužov 2019 - A-skupina - 1. kolo - nedeľa:

BRUSEL
Belgicko - Slovensko 3:2 (-14, -21, 19, 21, 13)
Zápas trval 119 minút, rozhodovali: Simbari (Tal.) a Luts (Belg.), 625 divákov  

Belgicko: Grobelny 10, Thys 11, Kindt 29, S. Peeters 1, Van de Velde 10, Cosemans 1, libero Stuer (Verstraete 0, Van Hoyweghen 1, Abinet 0, B. Peters 8). Tréner: B. Van Kerckhove.
SR: Kriško 16, J. Kováč 4, Gavenda 20, Lux 8, Ondrovič 12, Zaťko 3, libero Kubš (Firkaľ 0, F. Palgut 0, Lamanec 4, Kyjanica 5, Pavelka 1). Tréner: A. Kravárik.

Slováci začali výborne, po dvoch esách Gavendu viedli o štyri body (6:2). Vzápätí pri kvalitnom Luxovom servise pridali päť bodov za sebou (11:3), o chvíľu Kováč zvýšil na 14:7. Spoľahlivý v útoku bol aj univerzál Gavenda, po jeho smečoch Slováci viedli 17:9. K ďalšej sérii tromi bodmi prispel kapitán Kriško (22:11), ktorý tiež premenil setbal (25:14).

Aj vstup do druhej časti Slovákom vyšiel, Gavenda pridal "prasiatko" z podania a bolo 5:2. O chvíľu sa Belgičania priblížili na jeden bod (8:7), ale hostia esom Kováča a blokom Gavendu opäť odskočili (12:8). Lux zvýšil na 14:9, ale nasledujúca pasáž patrila domácemu tímu, Kindt skorigoval na rozdiel dvoch bodov (17:15). Pred koncovkou si však Slováci tromi bodmi v sérii opäť vypracovali náskok (22:17) a záver si ustrážili, posledná lopta opäť patrila Kriškovi - 25:21.

Slováci v úvodných dvoch setoch dominovali, Belgičania sa však vrátili do zápasu a otočili vývoj. FOTO: CEV

Pred tretím setom Belgičania vymenili nahrávača a smečiara a aj zásluhou nového muža na smeči Petersa a jeho dvoch es viedli 8:4. Slováci sa snažili dotiahnuť, Ondrovič znížil na 10:13, domáci však pridali štyri body za sebou a mali výrazný náskok (18:11). Na ihrisko sa postupne dostali Firkaľ, Kyjanica, Palgut aj Lamanec, veľký obrat to však neprinieslo. V závere Ondrovič a Kriško esami skorigovali stav, domáci však bez problémov set získali 25:19.

Belgičanom patril aj začiatok štvrtého dejstva, za stavu 8:3 Luxa nahradil Pavelka. Trojbodová šnúra znamenala zníženie na 6:8, no po ďalšom ese Petersa Slováci prehrávali 8:12 a o chvíľu 11:15. Po útokoch Gavendu Slováci skorigovali na rozdiel dvoch bodov (15:17), ale Belgičania následne odskočili na 21:15 a opäť boli na koni. Striedajúci Lamanec tromi bodmi znížil na 18:21, ale dráma sa nekonala, domáci si premenením druhého setbalu vynútili tajbrejk.

V úvode skráteného setu ponúkol lahôdku v podobe smeču z druhej nahrávač Zaťko (3:2). Pred výmenou strán poslal Slovákov do vedenia Gavenda (8:7), ale tímy sa naďalej naťahovali o každý bod, po Kriškovom útoku viedli Slováci 11:10. Belgičania sa dvoma bodmi za sebou po dlhom čase dostali do výhody (12:11), Gavenda dvakrát vyrovnal (13:13). Univerzál Kindt domácim doprial mečbal a po zákroku v poli a protiútoku ho aj premenil - 15:13.

Andrej Kravárik, tréner SR: "Po prvých dvoch setoch to vyzeralo veľmi nádejne, zápas sme mali veľmi dobre rozohratý a výkon chlapcov bol excelentný. Po druhom sete prišlo mierne poľavenie v koncentrácii, Belgičania nám v úvode tretieho aj štvrtého setu utiekli. Spravili sme niekoľko chýb na príjme a nedokázali sme udržať kvalitné podanie z prvých dvoch setov, začali sme kaziť. Do tajbrejku dali chlapci všetko, bolo to solídne z oboch strán a bez chýb, ale Belgičania mali viac šťastia a dokázali sa presadiť; rozhodli dve lopty, ktoré chytili v poli. Treba sa skoncentrovať na ďalší zápas, Lotyši v Turecku vo vyrovnaných setoch ukázali svoju kvalitu a nemôžeme ich podceniť."

Tomáš Kriško, smečiar a kapitán SR: "Prvé dva sety sme začali vynikajúco, robili sme málo chýb a boli sme efektívni. V treťom sete nás šťastie trochu opustilo, súperovi vychádzali podania aj zákroky v poli a dokázali vyrovnať. V tajbrejku sme sa ťahali bod po bode; škoda, že sme neodskočili na dva body. V závere zahral dobre ich univerzál, ktorý sa počas zápasu rozbehol."  

Matej Kubš, libero SR: "Do zápasu sme vstúpili veľmi dobre, pokiaľ ide o servis; utvorili sme na Belgičanov veľký tlak a z toho sme ťažili. Hrali sme agresívne a dobre sme bránili, po prihrávke sme nemali problémy v útoku. Následne prišiel útlm, Belgičania sa rozohrali, začali lepšie prihrávať náš servis a dostali sa na koňa. V tajbrejku to bolo vyrovnané, v koncovke rozhodli dve lopty a jedna dobrá obrana. Nám sa, žiaľ, nepodarilo dotiahnuť do víťazného konca dobre rozbehnutý zápas."

Druhý nedeľňajší zápas:
SIVAS
Turecko - Lotyšsko 3:0 (21, 24, 20)

Tabuľka A-skupiny:
1. Turecko 1 1 0 3:0 3
2. Belgicko 1 1 0 3:2 2
3. Slovensko 1 0 1 2:3 1
4. Lotyšsko 1 0 1 0:3 0

Ďalší program Slovákov:
streda 29. 5.: Lotyšsko - Slovensko (Riga, 18.40)
sobota 1. 6.: Slovensko - Turecko (Nitra, 19.00)
sobota 8. 6.: Turecko - Slovensko (Malatya, 13.00)
streda 12. 6.: Slovensko - Lotyšsko (Humenné, 16.00)
sobota 15. 6.: Slovensko - Belgicko (Poprad, 18.00)

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • generálny reklamný partner ME žien na SlovenskuSTRABAG
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAG
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSC

komunikačný partner

 • #