Slováci do boja o šampionát v plnej sile, chýba len Lux

07. 04. 2021 - SVF

Slovákov už čoskoro čakajú prvé súťažné zápasy od ME 2019. FOTO: CEV

Tréner slovenskej mužskej volejbalovej reprezentácie Marek Kardoš v stredu oznámil nomináciu pred blížiacou sa prvou časťou reprezentačnej sezóny 2021, počas ktorej budú jeho zverenci bojovať o postup na tohtoročné majstrovstvá Európy a predstavia sa opäť aj v Zlatej európskej lige. Vlani absolvovali Slováci pod vedením nového realizačného tímu len letný kemp v Nitre, keďže súťažný program zmaril koronavírus; posledným oficiálnym podujatím bol šampionát EuroVolley 2019 v Belgicku.

Úvodný zraz v Nitre je naplánovaný na stredu 14. apríla, viacero hráčov aj členov realizačného tímu sa pripojí v ďalších dňoch po klubových povinnostiach. "Zraz by mal otvoriť asistent Gabriel Chochoľak, keďže tréneri Marek Kardoš a Richard Vlkolinský budú ešte v utorok a stredu s Prešovom, respektíve Košicami bojovať na finálovom turnaji Slovenského pohára v Nitre. Následne sa k tímu po absolvovaní testov čo najskôr pripoja," upresnil športový riaditeľ SVF Marek Rojko.

V nominácii figuruje takmer kompletná štrnástka z ostatného európskeho šampionátu, chýba z nej len smečiar Karlovarska Marcel Lux. "Bezprostredne po skončení klubovej sezóny ho čaká operácia," objasnil Rojko. "Trio Goč, Mačuha, Vitko sa pripojí až pred európskou ligou, keď sa v kádri vymenia niektorí hráči. Len na kvalifikáciu bude k dispozícii napríklad nahrávač Zaťko, ktorému by som chcel aj touto cestou poďakovať a vyzdvihnúť jeho prístup k národnému tímu; napriek závažným rodinným záležitostiam sa rozhodol opäť pomôcť," podotkol Rojko na margo reprezentačného rekordéra v počte štartov (243).

Tréner Kardoš sa bude môcť spoľahnúť aj na ďalšie opory - univerzála Petra Michaloviča, smečiarov Mateja Patáka s Tomášom Kriškom či blokára Šimona Krajčoviča. "Je výborné, že sa nám podarilo zložiť prakticky to najlepšie, čo máme k dispozícii. Hráčom sa chcem poďakovať, že napriek osobným záležitostiam či boliestkam z klubov chcú reprezentovať, chcú byť v tomto tíme a urobiť všetko pre to, aby sme opäť postúpili na šampionát," povedal kormidelník Slovákov.

Reprezentačný tréner Marek Kardoš počas letného kempu v Nitre. FOTO: Miroslav Slávik

Generálkou na kvalifikáciu budú pre Slovákov na prelome apríla a mája prípravné zápasy v Nitre s Čechmi, následne už odohrajú dva turnaje o postup na ME - najskôr v Nitre (6. - 8. 5.) a o týždeň v rumunskej Ploješti (14. - 16. 5.). V E-skupine sú okrem Slovákov a Rumunov aj Albánci a Švajčiari. Na septembrový šampionát do Poľska, Česka, Estónska a Fínska (1. - 19. 9.) postúpi víťaz skupiny a päť zo siedmich tímov z druhých priečok. Zápasy slovenského tímu z Nitry odvysiela RTVS.

Slovenskí volejbalisti budú bojovať o celkovo jedenástu účasť na európskom šampionáte a ôsmu za sebou. "Postup na majstrovstvá Európy je náš hlavný cieľ; urobíme všetko pre to, aby sme túto kontinuitu zachovali. Príprava síce bude trvať tri týždne, ale môže sa stať, že v kompletnom zložení budeme len týždeň, keďže chlapci budú prichádzať postupne, viacerí ešte dohrávajú play-off. Teraz nie je priestor na skúšanie, kvalifikáciu musíme zvládnuť so skúsenými hráčmi, ktorí už niečo spolu odohrali," povedal čoskoro 47-ročný kouč.

Prvý turnaj v domácom prostredí považuje Kardoš za výhodu: "Mali by sme si utvoriť čo najlepšiu východiskovú pozíciu, ideálne trikrát zvíťaziť a stratiť čo najmenej setov, aj keď chcem zdôrazniť, že to nebude jednoduché. Dôležité bude najmä dodržiavať opatrenia v súvislosti s covidom, aby sme sa nejakou hlúposťou sami neoslabili."

Grafika: SVF

Trinástku z ME 2019 dopĺňajú v nominácii legionári Lukáš Kyjanica a Marek Mečiar a ďalších osem hráčov zo slovenskej extraligy. Premiérového štartu v seniorskej reprezentácii by sa mohli dočkať Mečiar z českých Beskýd a dvojica z Myjavy Michal Zeman, Patrik Pokopec. Príležitosť by mohli dostať v Zlatej európskej lige, pred ktorej začiatkom sa káder obmení.

"Budeme pokračovať v prebudovávaní tímu. Starší hráči si po tejto mimoriadne náročnej sezóne potrebujú oddýchnuť a doliečiť zranenia, mladší, ktorí čakajú v závese, zas potrebujú tieto medzinárodné konfrontácie ako soľ. Samozrejme, aj v európskej lige sa budeme snažiť v každom zápase uspieť," podotkol Kardoš.

V Zlatej európskej lige sa Slováci predstavia na prelome mája a júna, v B-skupine budú ich súpermi Holanďania, Ukrajinci a opäť Rumuni. Prvý turnaj hostí holandský Doetinchem (28. - 30. 5.), druhý o týždeň neskôr ukrajinské Záporožie (4. - 6. 6.). Miestenku na Final Four do belgického Kortrijku (19. - 20. 6.) získa víťaz skupiny a v prípade triumfu Belgičanov v A-skupine aj najlepší z troch tímov z druhých priečok.

Nominácia slovenskej mužskej volejbalovej reprezentácie na kvalifikáciu ME 2021 a Zlatú európsku ligu 2021:

nahrávači: Juraj Zaťko (VKP Bratislava), Filip Palgut (Kladno/ČR), Peter Porubský (Prešov), Samuel Goč (Košice)

smečiari: Matej Paták (Lvi Praha/ČR), Tomáš Kriško (Liberec/ČR), Jakub Ihnát (Ostrava/ČR), Július Firkaľ (Al-Ittihad/S. Arábia), Marek Mečiar (Beskydy/ČR), Patrik Pokopec (Myjava), Michal Petráš (Svidník)

blokári: Šimon Krajčovič (Liberec/ČR), Peter Ondrovič (České Budějovice/ČR), Jakub Kováč (Netzhoppers/Nem.), Michal Zeman (Myjava), Lukáš Kyjanica (Kladno/ČR), Filip Mačuha (Komárno)

univerzáli: Peter Michalovič (Nantes/Fr.), Filip Gavenda (Teruel/Šp.), Patrik Lamanec (Košice)

liberá: Ľuboš Nemec (VKP Bratislava), Martin Turis (Komárno), Marián Vitko (Svidník)

Realizačný tím:
tréner: Marek Kardoš, asistenti trénera: Richard Vlkolinský, Gabriel Chochoľak, manažér tímu: Jozef Chudý, štatistici: Martin Dobiaš, Veronika Mihaliková, fyzioterapeut: Krzysztof Jakubiak, masér: Dušan Szabo, kondičný tréner: Wojciech Sibiga

Program Slovákov v prvej časti sezóny:

14. apríla: zraz v Nitre
30. apríla - 2. mája: prípravné zápasy s Českom v Nitre

KVALIFIKÁCIA ME 2021 - E-SKUPINA

prvý turnaj - Nitra:
štvrtok 6. 5.: Slovensko - Švajčiarsko (16.00) - LIVE v RTVS
piatok 7. 5.: Slovensko - Rumunsko (20.30) - LIVE v RTVS
sobota 8. 5.: Albánsko - Slovensko (20.30) - LIVE v RTVS

druhý turnaj - Ploješť (Rum.) /časy sú SELČ/:
piatok 14. 5.: Slovensko - Švajčiarsko (19.00)
sobota 15. 5.: Albánsko - Slovensko (19.00)
nedeľa 16. 5.: Rumunsko - Slovensko (16.00)

ZLATÁ EURÓPSKA LIGA 2021 - B-SKUPINA

prvý turnaj - Doetinchem (Hol.):
piatok 28. 5.: Slovensko - Rumunsko (16.30)
sobota 29. 5.: Slovensko - Ukrajina (19.00)
nedeľa 30. 5.: Holandsko - Slovensko (16.00)

druhý turnaj - Záporožie (Ukr.) /časy sú SELČ/:
piatok 4. 6.: Slovensko - Ukrajina (18.00)
sobota 5. 6.: Holandsko - Slovensko (15.00)
nedeľa 6. 6.: Slovensko - Rumunsko (15.00)

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČKAVOHOLIKMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORVOSLAUER
  • reklamní partneri HUDOSKV REZACRonaATAK
  • reklamní partneri KERKOSAND
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #