Slávia EU doma prekonala Jászberény, pred odvetou v tíme skloňujú bojovnosť a trpezlivosť

08. 11. 2018 - Juraj Karpiel, SVF

Slávistky vstúpili do pohárovej Európy víťazstvom. FOTO: slaviaeuba.sk

Volejbalistky Slávie EU Bratislava v 2. kole európskeho Challenge Cupu zvládli základnú úlohu smerom k naplneniu postupového cieľa - víťazstvo na domácej palubovke v prvom stretnutí. "Slávistky" v stredu zdolali tím maďarského Jászberény 3:2 (-27, 18, 21, -25, 6) a k šestnásťfinále sú o niečo bližšie než ich súperky, pred budúcotýždňovou odvetou (14. 11. o 19.00 h) však nemajú v rukách zlé karty ani Maďarky. Úradujúci slovenský vicemajster potrebuje na postup akékoľvek víťazstvo, prípadne po prehre 2:3 úspech v dodatočnom zlatom sete do 15 bodov. Jászberény posunie do ďalšieho kola výhra 3:0 alebo 3:1, po výhre 3:2 triumf v zlatom sete.

Tri stovky fanúšikov videli v ŠH Mladosť zápas ako na hojdačke. Hráčky Slávie EU v prvom sete dlho viedli o dva až tri body, hostky však zmazali manko (21:21). Domáce družstvo sa dostalo k jednému setbalu (25:24), maďarský tím k štyrom a ten štvrtý premenil. V druhej polovici druhého setu domáce súperkám odskočili a napokon triumfovali o sedem bodov (25:18). V tretej časti zverenky Michala Matušova viedli 7:1, no po osembodovej šnúre hostiek prehrávali 9:14. Rýchlo však vyrovnali (15:15) a koncovku opäť zvládli (25:21).

Z hľadiska rozdelenia bodov zo stretnutia dôležitý štvrtý set odštartovala lepšie Slávia (7:4), maďarský tím však otočil vývoj vo svoj prospech (15:10) a pred koncovkou viedol 21:14. "Slávistky" veľkou bojovnosťou vyrovnali (22:22), nedostali sa však k mečbalu, naopak, hosťujúce družstvo premenilo tretí setbal a malo vo vrecku cenný bod. Domáce volejbalistky im však druhý nepustili - bojovnosť zo záveru štvrtého setu preniesli do tajbrejku, v ktorom dominovali od začiatku do konca a získali ho jednoznačne 15:6.

Bodovou líderkou domáceho tímu bola americká blokárka Kelsey O'Neillová, svojich 20 bodov dosiahla bez výnimky v útoku (úspešnosť 63 %). Sekundovali jej smečiarka Karolína Fričová (17 b., z toho 5 es) a univerzálka Lenka Kvasnová (16 b.). V drese hostiek bola najčastejšie bodujúcou hráčkou srbská smečiarka Aleksandra Cvetičaninová s 27 bodmi (úspešnosť útokov 50 %).

"Moje predzápasové prognózy sa naplnili. Piate družstvo maďarskej ligy malo dobré hráčky na kraji siete, Cvetičaninovú sme v niektorých pasážach nedokázali ubrániť a naše smečiarky mali problém presadzovať sa v útoku. Veľmi dobre zahrala O'Neillová v strede, na prihrávke sme boli celkom stabilní. Škoda hluchých pasáži, prišli sme párkrát o náskok piatich či šiestich bodov, no družstvo musím pochváliť - aj za záver štvrtého setu, skvelý návrat a bojovnosť. Preniesli sme to do tajbrejku a možno aj vďaka tomu sme boli úspešní. Verím, že bojovnosť nám vydrží do odvety a budeme sa môcť tešiť z postupu," povedal kormidelník Matušov a na margo niekoľkých herných výpadkov dodal: "Máme mladé družstvo, formácia prihrávačiek je novozložená a potrebujeme zrejme ešte trochu času. Zdôrazňujem, víťazstvo je dobrá východisková pozícia, no musíme zvládnuť zápas vonku."

Od tejto sezóny smečiarka Lucia Herdová do stretnutia naskočila z lavičky namiesto Zuzany Šepeľovej a tímu pomohla 11 bodmi vrátane dvoch es. "Súper bol ťažký a zápas vyrovnaný, spočiatku sme sa ťahali bod po bode a keď sme robili chyby, set sme prehrali. Musíme sa vyvarovať zbytočných chýb, najmä na servise, a pôjde to. V odvete musíme ísť trpezlivo bod po bode, nikam sa nehnať. Takéto zápasy nám dávajú veľa skúseností - a tiež nám dávajú zabrať - no robíme to s radosťou, a to je dôležité," podotkla Herdová, doplnila ju Karolína Fričová: "Kľúčové bolo, že aj keď sme prehrávali, podarilo sa nám viackrát z toho dostať. V piatom sete sme už dominovali, vyšlo nám vtedy to, čo sa nám predtým nedarilo. Verím, že pred odvetou budeme mať mentálnu výhodu, toto bol pre nás prvý päťsetový zápas v sezóne a zvládli sme ho. Do Maďarska pôjdeme s cieľom vyhrať."

Úspešný z tejto dvojice si v šestnásťfinále zmeria sily so slovinským zástupcom Calcit Volley Kamnik, Slávia EU tohto súpera minulý týždeň v domácom prostredí zdolala 3:1 v rámci základnej časti stredoeurópskeho MEVZA Cupu. Slávia EU v prípade postupu odohrá prvé stretnutie opäť doma (27. - 29. novembra) a odvetu 5. decembra v Slovinsku.