Šestkoví reprezentanti Gavenda a Ihnát senzáciou beachovej sezóny v Česku

26. 06. 2020 - Pavol Kubiš, denník Šport

Filip a Jakub cestovali do Česka na skusy, vracali sa s trofejami. FOTO: Jiří Seidl, archív

Iba si chceli vyplniť čas po dlhej "koronavírusovej" pauze v hale, zaradili sa však medzi hviezdy prebiehajúcej sezóny v plážovom volejbale. Šestkoví volejbaloví reprezentanti Filip Gavenda a Jakub Ihnát začínali v požičaných tričkách ako pomerne neznámi chlapci zo Slovenska, z dvoch turnajov Českého pohára si však odviezli dve medaily.

Po tom, ako naša v posledných rokoch najúspešnejšia a vo svetovej špičke jediná konkurencieschopná beachová dvojica Natália Přidalová a Andrea Štrbová oznámila, že počas letných mesiacov nebude pokračovať v spoločnej príprave, nastúpila do civilného zamestnania a chýba tak i na početných akciách v Česku, na uplynulých dvoch turnajoch Českého pohára v Opave a v Chodove pri Karlových Varoch zaujal iný slovenský pár. V španielskom Terueli pôsobiaci univerzál Filip Gavenda a v českej extralige v Ostrave hrajúci smečiar Jakub Ihnát (vlani reprezentovali Slovensko na ME v Belgicku) po predčasne ukončenej klubovej sezóne preskočili na piesok, beach totiž mnohí profesionálni volejbalisti považujú za dobrý doplnkový šport.

"Chceli sme si skôr vyplniť čas, na jednom turnaji sme spolu hrali už pred dvoma rokmi, vlani sme však mali reprezentačné povinnosti. Rozhodli sme sa vyskúšať konfrontáciu v Česku, kde je úroveň beachu úplne a neporovnateľne inde. V Opave sme dostali voľnú kartu a keďže to bolo blízko a mohli sme prespať v Ostrave, kde má Jakub byt, veľa nás to nestálo. Pravda, vedeli sme, že keď nemáme body, pôjdeme hneď proti najlepším," hovorí Filip.

Vystrelilo to nad ich očakávanie. V Opave zo šiestich zápasov v 32-člennej hlavnej súťaži ako 31. nasadení prehrali iba raz - v semifinále s neskoršími celkovými víťazmi Donovanom Džavoronkom a Janom Hadravom 0:2. Po výhre s dvojicou Weiss - Tichý skončili tretí. Posmelení bronzom si povedali, že skúsia aj ďalší turnaj Českého pohára pri Karlových Varoch. Cestovali už tak, ako sa patrí. SVF im dokonca požičala osemmiestne auto, do ktorého sa vmestili tri slovenské dvojice. "Prvý turnaj sme odohrali v požičaných tričkách, ja som si musel požičať aj okuliare, pretože som predtým beach nikdy nebral vážne. Teraz mi však zachutil," dodáva.

Z druhého turnaja v Chodove. FOTO: ČVS/Kohelka

V Chodove odohrali až osem zápasov, pretože museli začínať v kvalifikácii. Napriek tesnej prehre 1:2 (tajbrejk 13:15) s turnajovými jednotkami Berčíkom a Schweinerom zo skupiny postúpili a následne ich zastavili znova synovia slávnych otcov a českí haloví reprezentanti Džavoronok a Hadrava, s ktorými vo finále prehrali 0:2. "Z druhého vzájomného duelu s nimi sme však mali lepší pocit. Paradoxne sa vo finále stretli šestkoví hráči. Do kariet nám zahral aj tvrdší povrch, u nás býva piesok hlbší, ale podmienky mali všetci rovnaké. Zdolali sme aj páry, ktoré sa beachu venujú celoročne, chodia po svete. A teraz prišli nejakí chlapci zo Slovenska, ktorí mali za sebou dva tréningy a popreli všetky teórie," dopĺňa ho Jakub Ihnát.

Za najcennejší skalp považuje víťazstvo s Habrom a Lencom, úradujúcimi majstrami Česka. Ihnát, ktorý má z našej dvojice bohatšie skúsenosti s pieskom, pretože v plážovom volejbale štartoval v zahraničí na viacerých mládežníckych šampionátoch a v roku 2015 bol s Michalom Kollárom i seniorským majstrom Slovenska, je ako nižší v páre na ihrisku poliar a Gavenda blokár. Na vystúpenie Slovákov na oboch turnajoch boli veľmi pozitívne ohlasy. V Chodove sa zviditeľnili aj tým, že rozhodujúce zápasy mužov a žien vysielala v priamom prenose i Česká televízia.

Aj keď jeden pochádza z Púchova a druhý zo Žiliny, väčšinou trénujú v Bratislave na Draždiaku pod dohľadom Petra Vargu a Ondreja Hrubošku. Pre oboch je prioritou hala, aj keď pribúdajúce pozvania na spoločné tréningy do Česka im tlačia chrobáka do hlavy, či sa v budúcnosti nesústredia viac na piesok. Či už sa bude hrať v auguste kvalifikácia ME 2021 alebo nie, v druhej polovici ich čaká program v šestkovej reprezentácii pod vedením nového trénera Mareka Kardoša. Dovtedy chcú postíhať v beachi čo najviac. Jedenásteho júla aj zaujímavý propagačný turnaj v Žiline. Finálový turnaj domáceho šampionátu 29. a 30. augusta na Draždiaku budú musieť zrejme oželieť.

Najbližšie ich už tento víkend čaká v Pňove-Předhradí pri Nymburku ďalší turnaj Českého pohára. Organizátori im dopriali voľnú kartu, miesto v hlavnej súťaži našli aj ďalší Slováci Ján Namešanský a Michal Hovorka. Uvidíme, ako sa Gavendovi a Ihnátovi bude dariť do tretice. Ich "kati", ktorých hra bola postavená na servise, už totiž odcestovali do svojich talianskych klubov na začiatok prípravy - Hadrava do Civitanovy a Džavoronok do Monzy.

FOTO: archív

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • auto partnerAUTO LAMAČ
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGGERFLOR
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #