Sedemnástka išla postupu v ústrety. Tréner Maličký: Skúsenosti z ME budú nenahraditeľné

16. 01. 2020 - Juraj Karpiel, SVF

Mladé Slovenky v Chorvátsku zaslúžene dosiahli svoj veľký cieľ. FOTO: HOS

Naša kadetská reprezentácia žien do 17 rokov (roč. nar. 2004 a mladšie) nás v závere minulého týždňa potešila skvelým výsledkom na turnaji v chorvátskom Zadare, kde si v rámci zonálnej I. fázy kvalifikácie (MEVZA) vybojovala priamy postup na letné majstrovstvá Európy tejto vekovej kategórie do Čiernej Hory (1. - 9. augusta).

Slovenky obstáli v stredoeurópskej konkurencii doplnenej Izraelom a Cyprom na výbornú; absolutórium si zaslúžia za záver turnaja, keď posledných dvoch súperov na palubovke doslova rozobrali. Fantastickým servisom, odvahou a tímovosťou na prvom mieste nedali v semifinále šancu Českám a vo finále domácim Chorvátkam.

Najužitočnejšou hráčkou kvalifikačného turnaja (MVP) sa stala smečiarka Deána Valentová, spolu s kapitánkou SR "17" Alexandrou Fričovou boli jediné dve hráčky na podujatí s vyšším priemerom než štyri body na set. Valentová pomohla tímu 73 bodmi (4,29 bodu na set), A. Fričová získala 72 bodov (4,24 bodu na set).

Šampionát v Podgorici v komplexe Verde, na ktorom sa predstaví celkovo dvanásť tímov vrátane už istých postupujúcich Srbiek, Rusiek, Talianok a Fínok, je ešte pomerne ďaleko; o nielen minulotýždňovej ceste Sloveniek na záverečný turnaj sme sa porozprávali s trénerom Marekom Maličkým.

Kormidelník Marek Maličký priviedol kadetky k postupu na šampionát. FOTO: Branislav Ulbrich

ROZHOVOR S TRÉNEROM ŽIEN SR "17" MAREKOM MALIČKÝM PO POSTUPE NA ME

Od postupu na európsky šampionát prešlo niekoľko dní, ako hodnotíš úspešnú zadarskú misiu s odstupom času?

"Bol by som zlý tréner, ak by sme si po minuloročnom 2. mieste na januárovom kvalifikačnom turnaji MEVZA do 16 rokov v Púchove dávali iný cieľ, ako vylepšiť toto umiestnenie o jednu priečku. Naozaj sme išli na turnaj s tým, že chceme bojovať o prvenstvo. Aj po výbornom semifinále proti Češkám som sa snažil dievčatá upokojiť, že je to skvelé, ale zďaleka to ešte nie je náš cieľ. Pripravili sme analýzu ďalšieho družstva, našli sme slabiny a cestu, ako by sa dali zdolať a chceli sme nadviazať na výborný kolektívny výkon zo semifinále proti Česku. Vôbec sme neriešili majstrovstvá Európy, len nasledujúci zápas - aby sme podali čo najlepší výkon a mohli dosiahnuť skvelý výsledok."

Radosť Sloveniek po finálovom triumfe. FOTO: SVF

Vráťme sa ešte k vývoju turnaja. V skupine sme začali tesnou prehrou so Slovinkami, nasledovalo víťazstvo nad Izraelom. Aký bol prvý deň z tvojho pohľadu?

"Na úvod proti Slovinkám bol náš výkon kolísavý, ešte nie stabilný - v jednom sete sme hrali výborne a zvíťazili sme na 16 bodov, v ďalšom nás zatlačili, nefungovala nám obrana ani príjem a prehrali sme na deväť. Izrael sme zdolali výsledkovo hladko, ale nebol dôvod na veľkú spokojnosť, lebo výkon nebol adekvátny. Robili sme zbytočné chyby a náš herný prejav nezodpovedal možnostiam. Po tomto zápase sme sa snažili najmä družstvo priviesť späť k našej hre."

Na záver skupiny sa teda malo rozhodnúť o druhom postupujúcom do semifinále v našom zápase proti Maďarkám...

"Tento duel bol kľúčový. Vedeli sme, že Maďarky na nás vyletia s absolútnym rizikom; nemali čo stratiť. Odohrali jeden z najlepších zápasov, aké som od nich videl. V úvode setov sme vždy o niekoľko bodov zaostávali, ale postupne sme sa z toho zlepšenou hrou vždy dostali, dokázali sme si navzájom pomôcť a tromi víťaznými setmi otočiť vývoj."

V piatok nás tri hodiny po zápase s Maďarkami ešte čakalo podvečerné semifinále proti Češkám. Rovnako ako vlani v semifinále v Púchove sme ich zdolali, tentoraz bez straty setu...

"Spravili sme dobrú prípravu na jednotlivé hráčky, dievčatá boli mentálne veľmi dobre nastavené. Vedeli sme, na koho budeme podávať, koho chceme dostať z ihriska, ktorú hráčku budeme ako brániť. Baby to splnili do bodky, Češky v podstate k ničomu nepustili. V jednotlivých setoch získali súperky útokom 6, 2 a 5 bodov, my 15, 15 a 13 bodov pri takmer 50-percentnej úspešnosti útoku. V tom bol najväčší rozdiel - kvalitným podaním sme si vytvárali situácie, po ktorých sme následne mohli odvážne útočiť."

Finálovými súperkami boli domáce Chorvátky, z rozhodujúceho súboja o priamy postup bola napokon výsledkovo opäť jednoznačná záležitosť. Ako by si to zhodnotil?

"Finále bolo pokračovanie nášho výkonu zo semifinále. Vedeli sme, kde majú Chorvátky slabinu, že celkom nedochádzajú do blokov. Naše krajné smečiarky to absolútne využili. Tlačili sme servisom a v útoku sme hrali absolútne odvážne, bez ulievok. Bol to naozaj fantastický výkon. Odkedy som pri družstve, boli to nepochybne naše dva najlepšie výkony, stabilné od začiatku do konca a kolektívne. Rád by som vyzdvihol predovšetkým silu kolektívu; aj český tréner po semifinále povedal, že ich nezdolali individuality, ale jeden veľký tímový výkon."

Posledné lopty finálového zápasu a radosť dievčat z postupu na ME:

K úspechu nepochybne pomáhali aj verní fanúšikovia - rodičia, ktorí nechýbali ani v Zadare...  

"Dievčatá už sú zvyknuté na to, že rodičia za nami cestujú všade, chodia sa pozerať na zápasy a povzbuzujú. Je ich naozaj počuť a je to neodmysliteľná súčasť nášho kolektívu. Boli v Prahe, boli v Púchove, v Rumunsku. Určite viacerí prídu aj do Čiernej Hory, budú chcieť dievčatá podporiť na vrcholnom fóre."

V rámci prípravy ste v období medzi sviatkami opäť absolvovali medzinárodný mládežnícky turnaj Prague Volleyball Games, kde ste umiestnenie z predchádzajúceho roka rovnako vylepšili z druhej na prvú priečku, tentoraz už v najstaršej kategórii U19. V čom vám tieto konfrontácie pomohli?

"Áno, boli sme už v kategórii junioriek, čo prinieslo aj kvalitnejšie zápasy, napriek tomu, že tam neštartovala iná reprezentácia. Tento priestor sme využili na rozohratie všetkých dievčat, na ihrisku sa striedali. Veľká vďaka tiež patrí extraligovým klubom, ktoré s nami v tomto období odohrali prípravné zápasy - Strabag Pezinok, UKF Nitra, Nové Mesto nad Váhom aj Trnava. Tieto družstvá nás dobre preverili, hrajú ženský volejbal, takže to bol výborný test. Teší ma, že sme im dokázali konkurovať a byť aj úspešní."

Slovenky v priebehu dvoch týždňov triumfovali na dvoch turnajoch. FOTO: PVG

Pri tomto reprezentačnom družstve si od počiatku, od jari 2018. Ako hodnotíš progres dievčat?

"Je vidieť, že dievčatá dospievajú - ako riešia jednotlivé situácie, dokážu zvládať ťažké stresové situácie v zápasoch, v ktorých o niečo ide. Samozrejme, nie je to len moja zásluha, ale predovšetkým zásluha trénerov, ktorí s nimi denne pracujú. Patrí im veľká vďaka za spoluprácu, dobrú komunikáciu. Bez nich by to nešlo a nedosiahli by sme takýto výsledok. Poďakovanie patrí aj federácii za podporu a podmienky, osobitne športovému riaditeľovi Marekovi Rojkovi, ktorý participoval na tvorbe programu družstva a prišiel ho osobne povzbudiť aj do Chorvátska."

Pred rokom a pol si postup medzi 12 najlepších európskych tímov na šampionát do Albánska 2018 vybojovali juniorky (U19) - partia okolo Karolíny Fričovej, Simony Jelínkovej, Lucie Herdovej, Bianky Bodnárovej či Terezy Hrušeckej. Aký podľa teba môže byť prínos ďalšej úspešnej kvalifikácie a mládežníckeho šampionátu s našou účasťou?

"Veľkým prínosom bude to, čo na šampionáte zažijú. Dievčatá, ktoré reprezentovali v Albánsku, sú teraz kľúčové hráčky popredných extraligistov, líderky vo svojich kluboch. Sú to zápasy a skúsenosti, ktoré sa v juniorskej, kadetskej či žiackej kategórii nedajú nahradiť - úroveň, nasadenie, počuť hymnu a vidieť všetko okolo. Verím, že aj z týchto dievčat vyrastú kvalitné volejbalistky, ktoré budú prínosom pre našu ženskú extraligu, prípadne časom pre seniorskú reprezentáciu."

V Podgorici sa bude hrať v modernom komplexe Verde. FOTO: verdecomplex.com

VYBOJOVALI POSTUP NA ME KADETIEK:
Nahrávačky: Simona Slivková (COP Nitra), Ema Štermenská (ŠŠK Bilíkova Bratislava)
Smečiarky: Deána Valentová (Spišská Nová Ves/COP Nitra), Alexandra Fričová (Slávia UK Bratislava), Tamara Hrušecká (ŠŠK Bilíkova Bratislava), Klára Jozeková (COP Nitra)
Blokárky: Nina Boledovičová (ŠŠK Bilíkova Bratislava), Kristína Kartíková, Kamila Slivková (obe COP Nitra)
Univerzálky: Radka Hašková (Slávia UK Bratislava), Marína Siládiová (TJ Slávia TU Zvolen/COP Nitra)
Libero: Natália Miková (COP Nitra)

Realizačný tím:
Tréner: Marek Maličký, asistentka trénera: Nina Babjaková, fyzioterapeutka: Daniela Chymičová, štatistik a team manager: Samuel Rosinský

CESTA SLOVENIEK TURNAJOM V ZADARE

B-SKUPINA:

Slovinsko - SLOVENSKO 3:2 (16, -21, 9, -16, 8)
SR "17": Boledovičová 6, S. Slivková 1, A. Fričová 14, Kartíková 3, Siládiová 4, Valentová 14, libero Miková (Hašková 6, Štermenská 1, Jozeková 0)

SLOVENSKO - Izrael 3:0 (7, 14, 15)
SR "17": A. Fričová 5, Kartíková 6, Siládiová 6, Valentová 8, Boledovičová 4, S. Slivková 3, libero Miková (Tamara Hrušecká 3, Hašková 8, Štermenská 1, Jozeková 3, K. Slivková 7)

SLOVENSKO - Maďarsko 3:1 (-18, 19, 19, 22)
SR "17": Štermenská 1, A. Fričová 20, Kartíková 1, Hašková 14, Valentová 19, Boledovičová 5, libero Miková (S. Slivková 0, Siládiová 1, K. Slivková 6, Jozeková 0)

SEMIFINÁLE:

Česko - SLOVENSKO 0:3 (-18, -12, -16)
SR "17": Štermenská 0, A. Fričová 17, Kartíková 2, Hašková 11, Valentová 18, Boledovičová 12, libero Miková

FINÁLE:

SLOVENSKO - Chorvátsko 3:0 (12, 11, 12)
SR "17": Boledovičová 9, Štermenská 1, A. Fričová 15, Kartíková 9, Hašková 12, Valentová 14, libero Miková

Konečné poradie: 1. SLOVENSKO (priamy postup na ME "17"), 2. Chorvátsko, 3. Slovinsko, 4. Česko, 5. Maďarsko (všetci postup do II. fázy), 6. Rakúsko, 7. Cyprus, 8. Izrael

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • auto partnerAUTO LAMAČ
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGGERFLOR
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #