Rameno drží, ale musí sa ´krotiť´

19. 05. 2017 - Filip Hudec, SVF

Jaroslava Pencová počas semifinále EL 2016 proti Slovinsku. FOTO: TASR

K líderkám slovenskej volejbalovej reprezentácie žien bude aj tento rok patriť blokárka Jaroslava Pencová. Štvornásobná volejbalistka roka má za sebou úspešnú sezónu v poľskej Orlen Lige v drese BKS Bielsko-Biala, hoci do súťaže po operácii ramena naskočila až v polovici ligy. Po jej príchode sa tím odrazil z posledného 14. miesta až na konečné siedme.

Pencová sa okamžite etablovala do základnej zostavy a hneď v prvom zápase sa dostala do ideálnej šestky kola. Celkovo odohrala deväť zápasov, v ktorých nazbierala 101 bodov (13 es, 36 blokov, 52 útok). "Keď som dostala ponuku, tak som sa manažéra spýtala či dobre vidím, že je to posledné družstvo v Poľsku. Ubezpečil ma, že medzi tímami od siedmeho po posledné štrnáste miesto sú malé rozdiely a jeho slová sa potvrdili," povedala Pencová.

Bielsku-Biala sa v prvej polovici sezóny nedarilo, ale káder mal na viac. "Krátko pred mojim príchodom spravili zmenu na trénerskom poste, nejako to zafungovalo a začali sme vyhrávať. Cítila som sa tam veľmi dobre, v tíme vládla výborná atmosféra a bolo o nás perfektne postarané, pretože v Poľsku všetko funguje na vysokej organizačnej úrovni," pokračovala 26-ročná Bratislavčanka, ktorá dostala od klubu ponuku aj na ďalšiu sezónu. "Ponuku momentálne zvažujem. Dohadujeme ešte personálne a organizačné veci," pokračovala 191 cm vysoká volejbalistka, ktorá po odchode z Doprastavu Bratislava pôsobila aj v Nemecku a Azerbajdžane. Môže tak porovnávať úroveň jednotlivých líg. "Rozdiel bol v tom, že v Poľsku je viac kvalitných tímov a každý zápas je veľmi ťažký. V Nemecku a Azerbajdžane bolo silných len pár tímov. Musím povedať, že ma trochu mrzí systém play off v Poľsku. O titul hrali len prvé štyri tímy po základnej časti a ďalší už len dohrávali o umiestnenie. Liga je podľa mňa tak vyrovnaná liga, že siedmy môže pokojne zdolať druhého a nehovorím súboji tretieho so šiestym. Škoda, mohli sme zabojovať o ešte lepšie umiestnenie," dodala.

Pencová sa operácii ramena podrobila minulý rok v septembri po reprezentačnej sezóne. "Rameno je už v poriadku, ale ešte sa musím šetriť. Po operácii som mala mať pauzu až šesť mesiacov, ale začala som trénovať už po troch. Vedela som do čoho idem, ale nechcela som vynechať celú sezónu, lebo by to bolo potom ťažké sa niekde dostať," priblížila 66-násobná reprezentantka. Slovenský tím čaká v tejto sezóne najskôr kvalifikačný turnaj o postup na majstrovstvá sveta v poľskej Varšave a potom Európska liga, v ktorej bude tím obhajovať striebro. Celý program Pencová neabsolvuje, ale bude s tímom. "Rameno by celé dva mesiace nevydržalo. S trénerom sme sa dohodli, že v prvej časti sezóny, teda v kvalifikácii majstrovstiev síce budem s tímom, ale možno nenastúpim na všetky zápasy. V Európskej lige už pôjdem naplno. Hrať môžem, ale musím sa krotiť," vysvetlila.


O postup na MS 2018 budú Slovenky bojovať na budúci týždeň vo Varšave (23. do 28. mája) proti silným protivníkom. Zverenkyne trénera Mareka Rojka sa predstavia v mimoriadne silnej skupine proti domácemu Poľsku, finalistovi z OH 2016 Srbsku, Česku, Islandu a Cypru. Na MS postúpi víťaz skupiny a družstvo umiestnené na druhom mieste ešte bude o účasť na šampionáte bojovať v 3. kole kvalifikácie (22.-27. august 2017). "Sme realistky a vieme, že šance na postup nie sú veľké. Bude to však kvalitný turnaj a je to veľmi dobrá príležitosť, aby sa do tímu zapracovali aj novšie hráčky a aby sa vyprofilovala zostava na Európsku ligu. Nebudeme pod tlakom," dodala.

Krátko po kvalifikácii MS čaká slovenské volejbalistky druhý ročník v Európskej lige. Pri minuloročnej premiére sa prebojovali až do finále. "Po minuloročnom striebre sme si získali rešpekt a ideme do súťaže v inej situácii ako pred rokom. Chceme dosiahnuť čo najlepší výsledok, ale nedá sa povedať, že medaila je samozrejmosť. Sú tam kvalitné tímy a súťaž je vyrovnaná. Nebude to jednoduché," pokračovala Pencová. Slovenky sa predstavia v C-skupine so Španielskom a dvomi nováčikmi Portugalskom a Švédskom. V rámci skupiny sa odohrajú dva turnaje, ten prvý sa uskutoční od 9. do 11. júna v Španielsku a druhý od 16. do 18. júna v Portugalsku. "Je to zaujímavá skupina. Asistentom španielskeho tímu je asistent, ktorého som mala v Lokomotive Baku, takže sa tam celkom teším. Španielky budú určite veľmi dobre pripravené, rovnako aj Portugalčanky, s ktorými sme hrali minulý rok kvalifikáciu majstrovstiev Európy. Tieto južanské tímy sa prezentujú úplne iným štýlom volejbalu," povedala Pencová. Ďalším súperom budú severanky zo Švédska. "Švédky majú veľmi dobrú mladú univerzálku Isabelle Haak, ktorá bola najviac bodujúcou hráčkou francúzskej ligy a podpísala zmluvu s talianskym Scandicci. Majú aj dvojičky Lazičové, najmä Alexandra je kvalitná hráčka a keď príde, tak im pomôže. Určite ich nemôžeme podceniť," uzavrela slovenská blokárka, ktorá je zastupujúcou kapitánkou Dominiky Valachovej.

Celkovo sa v 9. ročníku Európskej ligy žien predstaví 12 tímov, ktoré sú rozdelené do troch skupín. Víťaz Európskej ligy získa právo účasti pre štart v svetovej Grand Prix pre budúci ročník.

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

  partneri

  • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX TIPOSMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGTERRA ANTIQUA
  • reklamní partneriNAYLOBKOWICZSTRBSKE PRESSO
  • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVELATAK
  • reklamní partneriKV REZAC Rona
  • mediálni partneriRTVS Arena Sport SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVNSC

  komunikačný partner

  • #