Prievidza zdolala Nitru a zostala na čele, výhry Prešova, Myjavy, Košíc a Svidníka

03. 11. 2018 - SVF + kluby

Hráči Prievidze doma ovládli šláger 8. kola, Nitranov zdolali 3:0. FOTO: Ivan Valko

Edymax extraliga volejbalistov mala v sobotu na programe kompletnú päťzápasovú porciu 8. kola základnej časti. Na štyroch palubovkách sa zrodili trojsetové víťazstvá, najdlhší zápas videli fanúšikovia v Prešove.

Šlágrom kola a zároveň reprízou minulosezónneho finále play-off bol súboj domácej Prievidze proti Nitre, obhajca titulu pred vlastnými fanúšikmi triumfoval 3:0 (12, 24, 23). "Kohúti" jednoznačne ovládli prvý set, zostávajúce dva boli vyrovnanejšie, no hostia duel nezdramatizovali. Ocenenie MVP získal blokár Prievidze Filip Mačuha, ktorý v ostatnom finále ešte bojoval na strane Bystriny. Šesťsto divákov je novým tohtosezónnym maximom, doterajším bolo 580 divákov z minulotýždňového súboja Košice - Prešov (3:2) v Humennom. Prievidza sa výhrou udržala na čele extraligovej tabuľky (bilancia 7-1), Nitrania prišli o šesťzápasovú šnúru víťazstiev a klesli z druhej na štvrtú priečku.

Útočí univerzál Nitry Milan Bencz. FOTO: Ivan Valko

Prešov si doma poradil s COP Trenčín 3:1 (-20, 21, 14, 18), v prvom sete však rolu favorita proti húževnatým mladíkom nepotvrdil. V ďalšom priebehu však domáci ovládli dianie a postupne dostali príležitosť aj ich mladí hráči z lavičky. Najužitočnejším hráčom duelu sa stal blokár Miradu Ivo Mikovčík. Trenčania po výhrach nad Starou Ľubovňou a Myjavou v ostatných kolách tentoraz nebodovali, Prešovčania vybojovali šiesty tohtosezónny triumf a v ligovom pelotóne im patrí 3. pozícia.

Myjavčania v minulom kole zakopli v Trenčíne (0:3), sobotňajší domáci zápas proti Komárnu však zvládli bez komplikácií 3:0 (24, 12, 18). Smečiar Patrik Pokopec k triumfu prispel 18 bodmi, vyslúžil si honor MVP. Po slabej druhej časti v podaní hostí do tretieho setu zasiahol aj ich kormidelník Robin Pělucha, získal tri body.

Favorizovaní Košičania nepripustili prekvapenie vo Zvolene, domáci MVK zdolali hladko 3:0 (14, 17, 21). Najužitočnejším hráčom súboja sa stal francúzsky nahrávač VK KDS-Šport Quentin Rossard. Košice natiahli svoju šnúru úspechov na štyri stretnutia a v tabuľke sa vyšvihli na 2. miesto (bilancia 6-2). Zvolen z ôsmich kôl vyťažil len tri body za výhru v Starej Ľubovni a je predposledný.

Vo východniarskom súboji v Starej Ľubovni sa z výhry podľa očakávania tešili hosťujúci Svidníčania, triumfovali 3:0 (21, 16, 16). Lídrom štatistík bol poľský univerzál Slávie Lukasz Pietrzak (16 b.). Domáci najviac vzdorovali v prvom sete, v ďalších dvoch zaostali výraznejšie. Hráči Starej Ľubovne ako jediní sú v tomto ročníku bez výhry (skóre setov 2:24), Svidníku patrí 5. priečka a má k dobru odložený zápas v Komárne.

Edymax extraliga mužov - základná časť - 8. kolo - sobota:

VK PRIEVIDZA - VKP BYSTRINA SPU NITRA 3:0 (12, 24, 23)
Zápas trval 76 minút, rozhodovali: Malík a Jurlov, 600 divákov

Prievidza: Ludha 10, Jančura 3, Ihnát 11, Mačuha 10, Mlynarčík 18, Javorčík 12, libero Ľ. Nemec (Pliaseckij 0, Štepánek 0). Tréner: R. Nemec.
Nitra: Malina 3, Holinga 0, Bencz 12, Kostoláni 6, Kašper 8, Porubský 0, liberá Ochodnický a Krajčo (Galandák 2, Marinič 1, Barbas 0, Százvai 1, Gergely 4). Tréner: Ľ. Šalata.

MVP: Filip Mačuha (Prievidza)

Richard Nemec, tréner Prievidze: "Dôležité víťazstvo doma sme si postrážili aj domácu nezdolanosť. Určité výpadky chalani mali, ale patrí im veľká gratulácia, že to zvládli. Myslím si, že to bol náročný zápas, aj keď po prvom sete to tak nevyzeralo. Postrážili sme si našu hru, niektoré šnúry chybičiek ešte musíme odstrániť. Je to dôležité víťazstvo najmä pre psychiku."

Ľuboslav Šalata, tréner Nitry: "Domáci nás vyškolili v činnostiach, ktoré sú im blízke - servis, prihrávka, v týchto činnostiach boli počas celého zápasu lepší. My sme dokázali utvoriť jediný konflikt v zápase v druhom sete a napriek nádejnému vedeniu v treťom sete sme opäť po chybách na prihrávke a súperovom kvalitnom servise nedokázali priviesť set do víťazného konca."

V útoku univerzál Prievidze Peter Mlynarčík. FOTO: Ivan Valko

VK MIRAD PU PREŠOV - COP TRENČÍN 3:1 (-20, 21, 14, 18)
Zápas trval 98 minút, rozhodovali: Martin Smolko a Sluk, 312 divákov

Prešov: Červeň 9, Jurko 0, M. Sopko st. 17, Mikovčík 10, Bogdanovic 12, Hudák 16, liberá T. Lampart a Brilla (Faron 3, Timko 1, Velička 0, Rajduga 0, Pavlinský 0, Šiket 2). Tréner: E. Digaňa.
Trenčín: Goč 2, Hrtus 9, Jendrejčák 2, Vančo 10, Ondruš 13, Kyjanica 10, libero Kurej (Fejt 0, V. Rzyman 1, Š. Rzyman 3, Krišák 0). Tréner: P. Kalný.

MVP: Ivo Mikovčík (Prešov)

Volejbalisti VK MIRAD PU Prešov pokračovali v sobotu 8. kolom Edymax extraligy, v ktorom hostili družstvo COP Trenčín. Mladíci zo západu Slovenska po dvojzápasovej víťaznej vlne v úvode stretnutia potrápili aj Šarišanov. Skúsení domáci však prekvapenie nedopustili, súpera zdolali 3:1. Na ihrisku debutoval prešovský odchovanec Lukáš Brilla a zahrala si aj lavička.

Rozpačitý začiatok patril prekvapivo Trenčanom. Papierovým favoritom sa nedarilo eliminovať dobre servujúcich a útočiacich hostí, čo vyústilo do straty setu v pomere 20:25.

V druhom dejstve sa hra domácich zlepšila a napriek vyrovnanej partii prišla šnúra bodov pri podaní Jaroslava Bogdanovica. Domáci náskok udržali a po výsledku 25:21 vyrovnali stav stretnutia na 1:1.

Zápas sa lámal v treťom sete, ktorý mali domáci plne vo svojej réžii a od stavu 10:2 sa na ihrisko postupne dostali striedajúci mladší i starší hráči z lavičky. Extraligovú premiéru absolvoval odchovanec prešovského volejbalu na pozícii libera Lukáš Brilla.

Záver merania síl už dirigovali Prešovčania a hráči z lavičky dovolili hosťom len kozmeticky upraviť skóre. Prvé extraligové body zaznamenali Tomáš Šiket i Alex Timko. Hráčom zápasu sa stal Ivo Mikovčík.

(text: Jana Palenčárová)

Erik Digaňa, tréner Prešova: "Dnes, žiaľ, sa ukázal taký náš typický prešovský začiatok, keď sme jednoducho nehrali. Nepodceňujem mladých Trenčanov, lebo dnes hrali dobre, ale my nemôžeme s takým skúseným tímom zaváhať. Mali sme svoj zápasový cieľ, kam sa chceme posúvať po príjme podania a dnes to jednoducho nefungovalo. Potešil ma však výkon mladých chlapcov. Najbližšie nás čaká Komárno, musíme sa dobre pripraviť."

Peter Kalný, tréner Trenčína: "Pre nás - na naše pomery - extrémne dobrý prvý set. Potom v polovici tretieho setu prišla pasáž, keď sme prehrávali o 7 bodov, a tam sa to zlomilo. Dnes sme to mali dobre rozohrané, ale, žiaľ, nakoniec sa prekvapenie nekonalo."

TJ SPARTAK MYJAVA - VK SPARTAK UJS KOMÁRNO 3:0 (24, 12, 18)
Zápas trval 64 minút, rozhodovali: Moravčík a Tiršel, 237 divákov

Myjava: Michal Zeman 3, Valo 3, Watzka 9, Pollák 2, J. Petráš 16, Pokopec 18, libero M. Vitko (Jalovecký 0, Konc 1). Tréner: M. Pipa.
Komárno: Slezák 5, Sládeček 1, Kubš 11, Hinduliak 3, Rehák 12, Rak 4, libero Pati-Nagy (M. Habán 0, D. Ferencz 0, R. Pělucha 3). Tréner: R. Pělucha.

MVP: Patrik Pokopec (Myjava)

Domáci po poslednom nevydarenom zápase v Trenčíne potrebovali dnes bodovať a podať dobrý výkon. To sa napokon podarilo a zaslúžene vyhrali 3:0. Po prvom vyrovnanom sete domáci pridali a ďalší priebeh zápasu jednoznačne ovládli.

Martin Pipa, tréner Myjavy: "Som veľmi rád za víťazstvo proti skúsenému súperovi. Rozhodujúci bol prvý set, ktorý sme vyhrali vo vyrovnanej koncovke. Ďalšie dva sety boli v našej réžii. Odohrali sme kolektívny a bojovný zápas."

Robin Pělucha, tréner Komárna: "Domáci hrali veľmi dobre a zaslúžene vyhrali. Moje družstvo vzdorovalo iba v prvom sete, v ďalšom priebehu bol súper jasne lepší. Podali sme zlý výkon."

MVK ZVOLEN - VK KDS-ŠPORT KOŠICE 0:3 (-14, -17, -21)
Zápas trval 74 minút, rozhodovali: Poláčiková a Daruľa, 150 divákov

Zvolen: Vrtielka 9, J. Orolín 5, Podstupka 3, Kučera 7, Michalec 4, Kamenský 0, libero Hraňo (M. Vaško 2, Kliment 9, Sekereš 0, Herich 0). Tréner: M. Vaško.
Košice: Bališin 5, Rossard 1, Jakubov 12, Kríž 7, Lamanec 11, M. Sopko ml. 13, libero Kryš (Tesarčík 0, Kasperkevič 0, Labik 1, Smolej 1). Tréner: R. Vlkolinský.

MVP: Quentin Rossard (Košice)

Martin Vaško, tréner Zvolena: "Teší ma, že sme dnes boli schopní ubrániť aj ťažké lopty. Žiaľ, viazla nám súhra nahrávačov a krajných útočníkov. V tomto boli Košice jasne pred nami."

Richard Vlkolinský, tréner Košíc: "Myslím si, že sme zápas mali od začiatku jasne v moci. Chceli sme skúšať aj nejaké nové dohrávkové kombinácie, ale s tými nie som až taký spokojný. Sme radi za tri body. Zvolenčania boli vyrovnaným súperom, ale my sme zápas zvládli trochu lepšie. Vyskúšali sme si aj rôzne nové kombinácie, s ktorými však nie som veľmi spokojný."

VKM STARÁ ĽUBOVŇA - TJ SLÁVIA SVIDNÍK 0:3 (-21, -16, -16)
Zápas trval 70 minút, rozhodovali: Andrejčák a Čunočka, 160 divákov

Stará Ľubovňa: Billík 1, Bittner 3, Kyšeľa 8, Margicin 1, Malachovský 0, Gula 7, libero T. Senko (Kandráč 7, Lichvar 0, Mačuga 0, Haky 0, Jozefík 0). Tréner: J. Senko.
Svidník: J. Hriňák 4, Ščerba 11, Majcher 3, Pietrzak 16, D. Mészáros 11, Matušovský 4, liberá Paňko a Kalužný (R. Vitko 1, Šellong 2, Suchanič 1, Markovič 1). Tréner: P. Tholt.

MVP: Lukasz Pietrzak (Svidník)

Ľubovňania ostávajú aj po 8. kole volejbalovej extraligy ako jediný tím bez víťazstva. Aj v zápase so Svidníčanmi bolo od začiatku jasné, kto na palubovke ľubovnianskej športovej haly zvíťazí. Domáci ako tak vzdorovali len v prvom sete, v ďalších dvoch už boli suverénnymi pánmi na palubovke hostia. Svidníčania si mohli dovoliť aj drobné zaváhania, tím VKM v sobotu nemal na to, aby uhral dobrý výsledok.

(text: Ján Petrus)

Ján Senko, tréner Starej Ľubovne: "Dnešný zápas so Svidníkom bol dosť ťažký, naše družstvo podalo celkom solídny výkon, lenže nevyhli sme sa našim školáckym chybám, lebo aj keď sme súpera dokázali ubrániť, tak sme nedokázali kontrovať, a to nás stalo veľa síl. Súper sa dostával do trháku 4 - 5 bodov a my sme to už ťažko mohli zmazať."

Peter Tholt, tréner Svidníka: "Trošku sme sa v niektorých herných činnostiach vytrápili, ale my sme prišli s cieľom zvíťaziť, najlepšie v troch setoch. To sa nám podarilo a po tejto stránke som spokojný."

Tabuľku, štatistiky a rozpis zápasov nájdete TU.