Prešov zdolal v päťsetovej bitke vedúcu Prievidzu, prvá výhra Starej Ľubovne

07. 12. 2017 - SVF + kluby, Jana Palenčarová, Ján Petrus

Prešov zdolal v šlágri Prievidzu 3:2. FOTO: VK MIRAD PU Prešov

V extralige mužov sa v stredu hrali dva zápasy 15. kola. Dramatický duel sa odohral v Prešove, kde domáci volejbalisti VK MIRAD PU zdolali v päťsetovej bitke lídra tabuľky VK Prievidzu. Prvé víťazstvo v sezóne zaznamenali hráči VKP Stará Ľubovňa, keď si na domácej palubovke poradili s predposledným COP Trenčín 3:1.

Extraliga mužov - 15. kolo:
VK MIRAD PU Prešov - VK Prievidza 3:2 (-28, 23, 17, -15, 13)
Rozhodovali: Mokrý a Höger, 201 divákov.
Prešov: Červeň 11, Feňo 2, M. Sopko st. 21, Macko 10, Katona 16, Hudák 12, libero T. Lampart (Mikovčík 1, Gula 0, Jurko 0, Rajduga 0). Tréner: J. Vlk.
Prievidza: Toobal 4, Laane 18, Roosewelt 16, Da Silva 20, Javorčík 14, Ludha 13, libero Kubš (Jančura 0, Kudra 0). Tréner: R. Nemec.

Najlepší hráč zápasu (MVP): Michal Hudák (Prešov)

Mikulášsky večer priniesol volejbalové derby ako bič. Muži VK MIRAD PU Prešov hostili v stredu na svojej palubovke vedúce mužstvo tabuľky, tím VK Prievidza. Napriek neskoršej hodine si všetci fanúšikovia športu z pod vysokej siete určite prišli na svoje. 15. kolo extraligy bolo v Prešove krásnym volejbalovým divadlom, na ktorého konci sa po 5-setovej dráme zaslúžene tešili z výhry domáci v pomere 3:2 (28:30, 25:23, 25:17, 15:25, 15:13).

Zápas od prvých minút sľuboval kvalitný volejbal. Vedenie sa striedalo ako na hojdačke, čo dávalo tušiť, že nepôjde o hladký ani jednoduchý priebeh v prospech jedného z mužstiev. Taktický boj s minimom chýb ukončil v prvom sete razantný útok Prievidžanov na 28:30.

V úvode druhého setu Prešovčanov zaskočilo podanie legionára vo farbách Prievidze, estónskeho nahrávača Andresa Toobala, vďaka ktorému sa z 3-bodového náskoku stalo 5-bodové manko. Hostia výhodu dlho neudržali, viaceré chyby a dôraz domácich v útoku opäť dramatizoval záver setu. Najtesnejší zisk setu na 25:23 a vyrovnanie na 1:1 zabezpečil prudkým útokom zo siete blokár Michal Červeň.

Tretí set začali lepšie domáci. Body zbierali od prvej lopty a pri prvom technickom oddychovom čase na ukazovateli svietilo už 12:6. Prievidzi sa v tomto sete nedaril servis ani útok, čo sa prejavovalo až do jeho finišu na 25:17.

Posledný set sa získava najťažšie a dôkazom toho bol aj výkon domácich vo štvrtom sete. Šanca zdolať papierového favorita a túžba po víťazstve zväzovala ruky, pribúdali chyby.  Garde z tretieho setu sa obrátilo a do výrazného náskoku sa dostali hostia. Výsledok trpezlivo kontrolovali na rozdiel 15:25 a vyrovnanie na 2:2.

O všetkom rozhodla tajbrejková lotéria. Domáce publikum burcovalo svojich a atmosféra na tribúne bola fantastická. Družstvá si strany vymenili na stavu 8:5. Súboj vyvrcholil po dvoch hodinách hry. Prešovskí volejbalisti napínali divákov do poslednej lopty. Tretí mečbal na 15:13 úspešne premenil hráč zápasu Michal Hudák.

Jaroslav Vlk, tréner Prešova: „Pre nás to bol kľúčový zápas v boji o prvú štvorku. Dnes chalani podali výborný obetavý a disciplinovaný výkon, začo im určite patrí moje poďakovanie. Porazili sme veľkého favorita súťaže. Škoda prvého setu, kde sme mali tri alebo štyri setbaly, nedokázali sme ten set dotiahnuť do víťazného konca. Vďakabohu nás to nezlomilo a podarilo sa vyhrať. Pochvalu si zaslúži celú mužstvo aj lavička. Všetci ťahali ako jeden tím.“

Richard Nemec, tréner Prievidze: "Gratulujem Prešovu. Hrali veľmi dobre. Škoda nášho výpadku v treťom sete. Chcem pochváliť mojich hráčov, že to dotiahli až do piateho setu. Mrzia ma doťahovačky s rozhodcami, ale ideme ďalej. V sobotu náš čaká ťažký zápas s Košicami."

VKM Stará Ľubovňa - COP Trenčín 3:1 (20, 15, -16, 19)
Rozhodovali: Daruľa a Malík, 110 divákov.
S. Ľubovňa: Folvarčík 2, Maroš Sopko 2, Peleščák 14, Faron 10, Buvalič 9, Németh 19, libero T. Senko (Bittner 0, Kandráč 0, Imrich 0). Tréner: J. Senko.
Trenčín: Goč 5, Marinič 4, Kyjanica 10, Vančo 10, Kozák 21, Jendrejčák 6, libero Kurej (Ondruš 2, Š. Rzyman 0, Krišák 0, Bjelko 0, Pollák 0). Tréner: P. Kalný.

Najlepší hráč zápasu (MVP): Roman Németh (Stará Ľubovňa)

V 15. kole volejbalovej extraligy čakal domácich volejbalistov VKM dôležitý zápas s COP Trenčín, v kolónke víťazstiev im totiž stále svietila nula. Prvý set začali obidva tímy opatrnejšie, robilo sa dosť chýb na oboch stranách, ale domáci v druhej polovici setu spresnili prihrávku, úspešnejšie zakončovali útoky a dostali sa do vedenia. Koncentrovaný výkon v závere setu vyústil do víťazstva.

V druhom sete Ľubovňania pokračovali v dobrom výkone, súpera predčili vo všetkých činnostiach, súpera poriadne vyškolili a pohodlne vyhrali rozdielom 10 bodov.
V 3. dejstve domáci pod dojmom vedenia nepokračovali vo výkone z 2. setu, robili veľa chýb, čo mladíci z Trenčína využili a získali set pre seba.

V poslednom 4. sete si domáci hráči uvedomili, že nemusia vyhrať ani tento dobre rozohraný zápas, opäť začali hrať kolektívnejšie, zlepšili prihrávku, pritvrdili v útoku a dotiahli zápas do víťazného konca.

Ján Senko, tréner Starej Ľubovne: "Obidve družstvá robia v zápasoch veľa chýb, tak dnes bolo jednoznačne jasné, že kto ich urobí viac, tak prehrá. No a Trenčín dnes urobil viac chýb, ako my. Ale som rád, že sme konečne vyhrali a práve na Mikuláša, dali sme si taký pekný darček a stále sme v hre o play off. Dúfame, že už to bude lepšie a ešte nejaké zápasy vyhráme."

Ivan Hiadlovský, asistent Trenčína: "My sme celý zápas buď hrali dobre, to bol jeden jediný set, alebo katastrofálne, takže zaslúžené víťazstvo domácich. Aj koncentráciou, aj vôľou po víťazstve, vo všetkých činnostiach boli lepší, než my.“