Prešov zdolal v derby Košice 3:2, Nitra vyhrala nad Svidníkom a Komárno v Starej Ľubovni

22. 12. 2018 - SVF + kluby

Juraj Jurko pripravuje akciu pre Iva Mikovčíka. Prešov zdolal Košice 3:2. FOTO: TASR

Tromi zápasmi 16. kola Edymax extraligy mužov sa ukončil kalendárny rok 2018 v najvyšších slovenských volejbalových súťažiach. Vo východniarskom derby vyhral Prešov nad Košicami 3:2, Nitra v súboji o tretie miesto zdolala Svidník 3:0 a posledná Stará Ľubovňa nestačila na Komárno (0:3). Prehra Košíc znamená, že obhajca titulu VK Prievidza sa dve kolá pred koncom stal predčasným víťazom základnej časti.

Prešov potreboval na uchovanie si nádeje na prvú štvorku do nadstavby vyhrať a dôležitý zápas začal dobre. Zverenci Erika Digaňu vyhrali pred zaplnenou halou prvé dva sety. Košičania sa však zobudili a v ďalších dvoch dejstvách diktovali tempo oni. Rozhodujúci piaty set však od začiatku zachytili domáci hráči, ktorí neustále viedli a napokon zaknihovali dôležité víťazstvo. Vrátili tak Košičanom prehru 2:3 zo záveru októbra v Humennom. Košice prišli o šesťzápasovú víťaznú sériu, prehrali prvýkrát od 10. novembra. Ich prehra znamená, že do konca základnej časti už nedostihnú vedúcu Prievidzu, na ktorú strácajú tri víťazstvá a sedem bodov. Prešov doviedol k víťazstvu kapitán Martin Sopko st., ktorý bol s 22 bodmi (3 esá, 1 blok) najproduktívnejším mužom duelu.

Derby prilákalo do Prešova slušnú návštevu. FOTO: Jana Palenčárová.

Nitra v súboji tabuľkových susedov zdolala Svidník 3:0 a upevnila si tak tretie miesto v tabuľke. Tím spod Zobora sa v počte víťazstiev dotiahol na druhé Košice, na ktoré stráca dva body. Zverenci Ľuboslava Šalatu zdolali Svidník aj v prvom meraní síl, keď ešte s Milanom Benczom v zostave otočila z 0:2 na 3:2. Nitra je doma stále stopercentná (8-0), po Svidníku ešte hostí lídra tabuľky Prievidzu. Najviac bodujúcim hráčom duelu bol 24-bodový Ľuboš Kostoláni.

Nitra zdolala v súboji o tretie miesto Svidník 3:0 a doma je stále bez prehry. FOTO: Miroslav Slávik

Komárno zvíťazilo na palubovke poslednej Starej Ľubovne 3:0 a ukončilo sériu štyroch prehier, počas ktorej získalo iba bod. Prvý set bol jasne v réžii favorita, ale v druhom a treťom sa rozhodlo až v koncovkách. Stará Ľubovňa neuspela ani v jednej z nich a tak stále na prvé víťazstvo a bod čaká.

Edymax extraliga mužov - základná časť - 16. kolo - sobota:

VK MIRAD PU PREŠOV - VK KDS ŠPORT KOŠICE 3:2 (15, 21, -18, -15, 11)
Zápas trval: 121 minút. Rozhodovali: Höger a Porvazník, 298 divákov.

Prešov: Červeň 8, Jurko 6, Hudák 6, Mikovčík 13, Bogdanovič 12, M. Sopko st. 22, libero T. Lampart (Rajduga 4, Pavlinský 1, Velička 0, Faron 0). Tréner: E. Digaňa.
Košice: Rossard 1, Jakubov 19, Kríž 8, Lamanec 14, M. Sopko ml. 11, Bališin 0, libero Kryš (Smolej 0, Pizur 5, Labik 0, Tesarčík 0). Tréner: R. Vlkolinský.

MVP: Juraj Jurko (Prešov)

Ak chceli Prešovčania pomýšľať na prvú štvorku po základnej časti, potrebovali šláger kola vyhrať a dôležitý zápas začali dobre. V prvom sete od úvodnej lopty viedli a koncentrovaní výkon pretavili do zisku setu v pomere 25:15.

Do druhého dejstva vstúpili lepšie hostia a viedli už o 4 body. Oddychový čas a striedanie domáceho trénera, ktorý poslal na ihrisko skúseného Michala Rajdugu sa vyplatilo. Košice však náskok neudržali a kvalitné bloky i pevnejšie nervy v závere setu rozhodli v prospech Prešova.

Nebolo by to derby, ak by išlo o hladké víťazstvo. Prvá komplikácia prišla v treťom sete, v postavení so servisom Košičana Miroslava Jakubova. Šnúra bodov hosťom pridala na hernom entuziazme a hráčom Prešova snaha o ukončenie zápasu doslova zväzovala ruky. Set pre Košice získal kvalitným útokom na 17:25, univerzál Patrik Lamanec.

Domáci sa nepoučili z priebehu tretieho setu. Aj v nasledujúcom vývoji stretnutia im veľký problém opäť narobil servis hostí. Niekoľkobodové manko sa veľmi ťažko doťahovalo s tak kvalitným súperom. Kapitán Martin Sopko st. burcoval spoluhráčov na ihrisku, ale Košičania si vydobyli tajbrejk. Vzhľadom na 8 bodovú stratu dal tréner Digaňa v závere setu šancu hráčom z lavičky. Do hry vstúpil Matej Faron, Kamil Pavlinský aj Boris Velička.

Lotéria skráteného piateho setu bola od úvodu pod taktovkou Prešovčanov. Vynikal najmä kapitán Martin Sopko st., ktorí v ňom predviedol 7 ukážkových smečov a ako najproduktívnejší hráč celkovo uhral za zápas 22 bodov (3 esá, 1 blok). Hráčom stretnutia sa stal nahrávač Juraj Jurko.

Erik Digaňa, tréner Prešova: "Dnes bol zápas dobre začatý, dobre skončený. Žiaľbohu stredná pasáž nebola z nášho pohľadu dobrá. Košice nás zatlačili servisom a my sme sa potrápili v strede. Bolo vidieť fyzickú únavu. Čaká nás potrebné fyzické prebitie bateriek. Dnes telo štrajkovalo, srdce hralo."

Richard Vlkolinský, tréner Košíc: "Prešov mal evidentne rozohratý zápas na 3 body. Som rád, že sme ho vyrovnali. V tajbrejku bol už Prešov evidentne lepší."

VKP BYSTRINA SPU NITRA - TJ SLÁVIA SVIDNÍK 3:0 (20, 26, 25)
Rozhodovali: Moravčík a Viktoríni-Lisá, 200 divákov.

Nitra: Porubský 0, Malina 11, Gergely 6, Kostoláni 24, Galandák 12, Kašper 4, liberá Ochodnický a Krajčo (Barbas 1, Holinga 0, Gera 0, Százvai 0). Tréner: Ľ. Šalata.
Svidník: J. Hriňák 3, Ščerba 8, Majcher 4, Pietrzak 11, Ciupa 11, Matušovský 2, libero S. Paňko (R. Vitko 0, Markovič 0, Oleárnik 0). Tréner: P. Tholt.

MVP: Ľuboš Kostoláni (Nitra)

Ľuboš Kostoláni, smečiar Nitry: "Dnes sme vybojovali cenné víťazstvo, keďže sa tu odohrával súboj o 3. miesto v tabuľke. Zápas sa pre nás nevyvíjal jednoducho, spočiatku sme akýmsi prílišným chcením boli zbrklí v obrane. Prvý set sme však zvládli aj vďaka odvahe na servise. V druhom sete súper ožil a výrazne zlepšil prihrávku. Koncovku sme však lepšie zvládli my, opäť tlakom na servise. Napokon tretí set vyzeral až do 17. bodu katastrofálne, Svidník viedol v niektorých momentoch až o 5 bodov. Ale zatlačili sme opäť podaním a sme veľmi radi. Dnešným víťazstvom sme si spravili dobrú náladu pred sviatkami."

Peter Tholt, tréner Svidníka: "Dnes sme nepodali tímový výkon. Boli tam nejaké individuálne dobré záblesky. Neboli sme veľmi dôrazní na útoku, servise, mali sme tam šance, ktoré sme nevyužili a súper zariskoval, čo mu aj vyšlo. Verím, že po Vianociach sa dáme dokopy a výkon bude stúpať."

VKM STARÁ ĽUBOVŇA - VK SPARTAK UJS KOMÁRNO 0:3 (-17, -25, -24)
Rozhodovali: Malík a Mokrý, 70 divákov.

S. Ľubovňa: Bittner 3, Buvalič 2, Margicin 0, Kandráč 4, Gula 10, Novák 8, liberá T. Senko a Lichvar (Malachovský 8, Haky 0, Kyšeľa 4, Čoma 0). Tréner: J. Senko.
Komárno: Forró 6, Sládeček 1, Habán 3, Hinduliak 11, Rehák 13, Rak 12, libero Pati-Nagy (Sánta 1, Lehotka 0). Tréner: R. Pělucha.

Ján Senko, tréner Starej Ľubovne: "V tomto predvianočnom období to bol celkom vyrovnaný zápas. Komárno sa dalo zdolať, ale bohužiaľ sme v dôležitých momentoch spravili nevynútené chyby, čo nás stálo celý zápas. Najhoršie bolo, že keď sme sa dostali do medzihry, tak sme ani jednu loptu nepotrestali. Komárnu blahoželám k víťazstvu a dúfam, že v roku 2019 vyhráme aspoň jeden zápas."

Robin Pělucha, tréner Komárna: "Bol to zápas nižšej kvality z jednej aj druhej strany. Z našej určite... Hrali sme zle. V poslednom čase sa trápime, nevieme si prihrať, nahrať, zložiť... Som rád, že sme vyhrali, ale s výkonom som veľmi nespokojný."