Prešov zdolal majstra, Komárno si poradilo s Nitrou, uspeli aj vedúci Svidník a Košice

14. 12. 2019 - SVF + kluby

Prešov zdolal Prievidzu 3:0, na snímke Ivo Mikovčík, autor 6 bookov. FOTO: TASR

Volejbalisti Prešova zvíťazili v sobotňajšom zápase 15. kola Edymax extraligy nad obhajcom titulu z Prievidze 3:0, líder tabuľky Svidník zdolal v troch setoch Zvolen, Komárno si poradilo 3:0 s Nitrou a Košice potvrdili rolu favorita a nestratili ani set v Trenčíne.

Prešov v prvých dvoch setoch diktoval tempo hry a zaslúžene sa ujal vedenia 2:0. Hostia sa do zápasu dostali až v treťom dejstve, v jeho závere viedli "kohúti" 23:21, ale Prešov pri podaní kapitána Martina Sopka st. vyrovnal a napokon uspel v koncovke 26:24. Najviac bodujúcim hráčom duelu bol hosťujúci univerzál Igor Rehák (16), na strane domácich zaznamenali po 12 bodov Mateusz Šniežek, Michal Ščerba a Ivo Mikovčík, ktorý presne polovicu zo svojich bodov (6) získal blokom. Dvadsaťpäťročný volejbalista sa vyšvihol na delené tretie miesto v počte blokov (41), v kariére ich má na konte 199. Prešov zdolal Prievidzu prvýkrát od 17. októbra 2018, v aktuálnej sezóne si pripísal siedme víťazstvo a v tabuľke je na siedmej priečke. Prievidza má bilanciu 10-5 a s 30 bodmi je tretia. Po zápase ukončil kariéru prešovský blokár Matej Faron (viac nižšie).

Súboj na sieti: Martin Pavelka (Prievidza, vľavo) a duo Prešovčanov Ivo Mikovčík, Mateusz Šniežek. FOTO: TASR.

Komárno v súboji tabuľkových susedov viedlo v prvom sete nad Nitrou 16:9, ale hostia postupne manko znižovali a dokonca sa prepracovali k setbalu. Domáci volejbalisti však napokon získali úvodné dejstvo 26:24. V ďalšom priebehu už mali domáci volejbalisti navrch a vyhrali 3:0. Zverenci trénera Robina Pěluchu zaznamenali ôsme víťazstvo v sezóne a v tabuľke sa dostali na piate miesto práve pred Nitru, ktorá mala v nohách štvrtkový duel Challenge Cupu v čiernohorskej Podgorici. Krátky sezónny debut v závere prvého setu zaznamenal skúsený smečiar Komárna Matej Kubš, ktorý vynechal začiatok nového ročníka pre zranenie zápästia. Bodovým lídrom víťazov i celého duelu bol František Ogurčák (16), Jakub Petráš si pripísal 14 bodov. Najproduktívnejší hráč súťaže, nitriansky univerzál Ľuboš Kostoláni zaznamenal 11 bodov. Komárno zdolalo Nitru prvýkrát v sezóne, predtým s týmto súperom prehralo v extralige a dvakrát v Slovenskom pohári.

Radosť volejbalistov Komárna po víťazstve nad Nitrou. FOTO: VK Spartak UJS Komárno.

Štvrté víťazstvo za sebou zaznamenal Svidník, keď zdolal podľa očakávania doma Zvolen 3:0 a upevnil si pozíciu lídra tabuľky. Zverenci Petra Tholta majú bilanciu 12-3 a 35 bodov. Minimálne bod získali volejbalisti Svidníka v 14-tich z 15 zápasov tejto sezóny. Hráči Slávie mali duel jasne v rukách, hoci nastúpili aj s niektorými mladšími hráčmi. Do hry nezasiahol najviac bodujúci hráč tímu, ukrajinský smečiar Dmytro Fedorenko. Na jeho mieste dostal šancu 18-ročný Adam Repka, ktorý si pripísal 9 bodov a stal sa najužitočnejším hráčom duelu (MVP). Zvolen má na konte stále len jedno víťazstvo a je posledný.

Rolu favorita potvrdili aj Košice, ktoré nestratili set v Trenčíne a pripísali si desiate víťazstvo v sezóne. Východniari mali duel s mladíkmi celý čas pod kontrolou a nedovolili Trenčanom takmer nič. Špeciálny duel odohrali v drese VK KDS Šport Nikolas Ondruš, Pavol Kurej, či Samuel Goč, ktorí v minulom období pôsobili v COP. Najviac bodoval košický univerzál Patrik Lamanec (15).

Edymax extraliga mužov - 15. kolo základnej časti - sobota:

VK MIRAD PU PREŠOV - VK OSMOS PRIEVIDZA 3:0 (21, 13, 24)
Rozhodovali: Niklová a Mil. Smolko, 161 divákov.

Prešov: Oleárnik 3, Ščerba 12, Mikovčík 12, Šniežek 12, M. Sopko st. 10, Faron 6, libero T. Lampart (Jurko 0, Hudák 0). Tréner: E. Digaňa.
Prievidza: Ludha 8, Sládeček 0, Pavelka 10, Mačuha 5, Rehák 16, Javorčík 6, libero Ľ. Nemec (M. Kudra 0, F. Štepánek 0, P. Kudra 0). Tréner: R. Chudík.

MVP: Mateusz Śnieżek (Prešov)

V 15. kole Edymax extraligy mužov hostili hráči VK MIRAD PU Prešov na palubovke Spojenej školy obhajcu titulu z Prievidze. Favorizovaný „kohúti“ toho na ihrisku veľa nepredviedli. Herne ožili len v treťom sete. Šarišania podali tímový výkon a zvíťazili 3:0 (21, 13, 24). Za hostí pridal najviac, 16 bodov smečiar Igor Rehák. Na domácej strane si po 12 bodov pripísali súčasne Michal Ščerba, Ivo Mikovčík a Mateusz Śnieżek. Posledný menovaný sa stal najužitočnejším hráčom zápasu.

Erik Digaňa, tréner Prešova: "V prvom rade blahoželám chlapcom, máme náročný program. Štyri zápasy v priebehu 10-tich dní. Ten vo Svidníku nám výsledkovo nevyšiel. Pár vecí sme si povedali, tým pádom sa nám uzavrela prvá štvorka. Som rád, že sa dnes potvrdili moje slová o tom, že naša hra ide hore. Je tam viac iskričiek. Ja, a verím, že aj chlapci, sa posnažíme, aby v sme v prvom kole play-off boli tím, ktorého sa budú súperi báť, aby ho nedostali."

Rostislav Chudík, tréner Prievidze: "Gratulujem súperovi. Dobrý výkon."

Hráčsku kariéru končil Matej Faron

Cenné víťazstvo nad Prievidzou bolo posledným vo farbách Prešova pre skúseného 30-ročného blokára Mateja Farona. Rozhodol sa ukončiť aktívnu hráčsku kariéru a prenechať zodpovednosť na sieti mladším kolegom. "Dnes to bola pekná rozlúčka. Zdolali sme majstra 3:0. Doteraz ľutujem tú stredu proti Svidníku v Bardejove. Škoda. Chcem sa poďakovať spoluhráčom a celému klubu. Želám chalanom na čele s Erikom len to najlepšie, aby sa dostali čo najďalej a makali na sebe. Nechávam to mladším chalanom, majú predpoklady a hlavne chcú, to je dôležité."

Svoju vďaku potleskom v stoji vyjadrili aj prešovskí fanúšikovia, za ktorých to zhrnul tréner Digaňa: "Chcel by som poďakovať môjmu kamarátovi, bývalému spoluhráčovi a spolubývajúcemu. Matej nám veľmi pomohol. V počiatkoch modernej histórie prešovského volejbalu urobil toho strašne veľa. Málokto možno vie, že práve on bol v tíme hráčov, ktorí dostali Prešov do extraligy. On tu bol pri prvom zisku strieborných medailí. Som mu nesmierne vďačný za to, že popri pracovných a rodičovských povinnostiach obetoval svoj čas pre tím a veľmi nám pomohol. S čistým svedomím odovzdáva ´žezlo´ Tomášovi Šiketovi, Matúšovi Margicinovi a ďalším mladým blokárom. Týmto mu chcem ešte raz srdečne zablahoželať a popriať všetko najlepšie. Ďakujem, že jeho posledný zápas, ktorý tu hral dotiahol do víťazného konca. Jeho výkon to značne ovplyvnil."

/text a hlasy: Jana Palenčarová/

VK SPARTAK UJS KOMÁRNO - VKP BYSTRINA SPU NITRA 3:0 (24, 21, 18)
Rozhodovali: Schimpl a Dovičovič ml., 310 divákov.

Komárno: Rak 5, Tarabus 8, Zaťko 3, Ogurčák 16, Kašper 8, J. Petráš 14, libero Turis (Kubš 0). Tréner: R. Pělucha.
Nitra: P. Porubský 3, Malina 7, Jendrejčák 2, Kostoláni 11, Marinič 2, Kyjanica 4, libero Krajčo (Gergely 4, Barbas 0, Galandák 4). Družstvo viedol: Ľ. Paška.

MVP: František Ogurčák (Komárno)

Aj keď konečný výsledok vyzerá jednoznačne, nebola to pre Komárno prechádzka ružovou záhradou. Spočiatku sa síce všetko vyvíjalo podľa domácich predstáv, Komárno zachytilo úvod prvého setu, viedlo 9:5 i 16:8 a zdalo sa, že minimálne prvé dejstvo sa stane ľahko komárňanskou korisťou. Potom však Nitrania najprv znížili na 16:12 z domáceho pohľadu, neskôr svietil na ukazovateli skóre stav 20:19. Hostia sa na súpera dotiahli a črtala sa dráma, ktorá sa a j naplnila. Nitra dokonca získala aj setbal, no Komárno ho odvrátilo a napokon s vypätím síl ten svoj využilo a ujalo sa vedenia.

Psychicky na tom boli po zvládnutom prvom sete lepšie domáci a hneď sa začiatku druhého setu sa to aj prejavilo. Domáci viedli 4:0 a 8:3, keď z tohto náskoku ťažili v ďalšom priebehu setu. Od stavu 12:7 sa však začal opakovať prvý set, keď hostia začali znižovať. Upravili na 12:10 a aj keď Komárno opäť zvýšilo na 15:11, za chvíľku to bolo 16:15. Až do záveru setu sa podarilo domácim udržať si mierny náskok, najviac sa vo finiši druhého setu súper priblížil na 21:19, ostatný zvyšok dejstva už ovládlo Komárno, ktoré nedovolilo podobnú drámu, ako tomu bolo v úvodnom sete.

Po vyrovnanom úvode tretieho setu sa do prvého dvojbodového vedenia dostala Nitra, ktorá viedla 13:11. Pri podaní Ogurčáka však hostia vyčerpali oba oddychové časy, no ani to domácich v skvelej hre nezastavilo. Po deväťbodovej sérii získali rozhodujúce vedenie 20:13 a potom už nemali väčší problém získať nielen tretí set, ale aj celý zápas. Po dvoch pohárových a jednej ligovej prehre je toto pre Komárno prvé víťazstvo nad Nitrou v tejto sezóne.

Robin Pělucha, tréner Komárna: " Som rád, že sme vyhrali posledný tohtoročný domáci zápas. Je to ďalší víťazný zápas v sérii, čiže ma teší, že nás táto forma drží, aj keď môže to byť kolísavé. Dnes to bol bojovný výkon, bolo tam síce niekoľko chýb, ale individuálne sme zabrali v tých správnych momentoch, takže sa tešíme konečnému výsledku. Chalani sa dopĺňali, bol to bojovný výkon z našej strany a hrali sme ako tím, na čom stále tvrdo pracujeme, aby to tak bolo. Aby to nebolo "ja, ty, on, ona, oni", ale aby to bolo "my"."

Daniel Mikušovič, asistent trénera Nitry: "Domáci hrali dnes veľmi dobre, kvalitne bránili, veľmi dobre podávali, hrali oveľa kreatívnejšie ako my. Bolo vidno, že sme trošku unavení z Challenge Cup-u v Podgorici, čo nás trošku poznačilo. Verím, e sa z toho čoskoro dostaneme, pretože teraz máme nabitý program. Budeme to musieť prebrať s chalanmi a rozobrať si tento zápas. Sme mladý tím, takže stále je čo zlepšovať, dúfame, že najbližšie dva zápasy, ktoré máme budúci týždeň pred sebou, zvládneme."

/text a hlasy: Róbert Mihalička/

TJ SLÁVIA SVIDNÍK - MVK ZVOLEN 3:0 (17, 13, 21)
Rozhodovali: Sluk a Čunočka, 250 divákov.

Svidník: J. Hriňák 6, Repka 9, Matušovský 8, Pietrzak 12, Tatarenko 14, Šellong 4, libero S. Paňko (Horňák 0, R. Vitko 0, Cihoň 1). Tréner: P. Tholt.
Zvolen: Vrtielka 5, Šimko 0, Kenny 0, Kamenský 10, Michalec 8, Borski 9, libero Hraňo (Vaško 1, Orolín 1). Tréner: M. Vaško.

MVP: Adam Repka (Svidník)

Peter Tholt, tréner Svidníka: "V tomto zápase dostali priestor aj hráči, ktorí trošku menej hrávajú. Ukázali sa v dobrom svetle a nesklamali, čiže splnili sme cieľ, ktorý sme si dali. A zostáva nám do Vianoc zvládnuť ešte dva zápasy a potom si už oddýchneme."

Martin Vaško, tréner Zvolena: "Gratulujem domácim k víťazstvu, nás trápia určité problémy cez ktoré sa musíme dostať. Verím, že to bude čím skôr a že sa aj čím skôr zlepší naša hra. Bohužiaľ, musím to povedať tak ako to vravím, ale dnes tá prehra bola lepšia ako tie dve predchádzajúce."

ŠŠ VOLEJBAL TRENČÍN - VK KDS ŠPORT KOŠICE 0:3 (-11, -17, -14)
Rozhodovali: Moravčík a Mokrý, 30 divákov.

Trenčín: V. Čizmazia 0, Š. Rzyman 9, Billich 5, Vančo 6, Remenár 2, Fejt 2, liberá Nebus a Volčko (V. Rzyman 3, Murgaš 0, Baslar 1, Urbán 0). Tréner: P. Kalný.
Košice: Ondruš 9, Kríž 8, Lamanec 15, M. Sopko ml. 5, Pizur 7, Kasperkevič 2, liberá Kurej a Marčok (Goč 1, Smolej 5, Tesarčík 3, Machovec 0). Tréner: R. Vlkolinský.

MVP: Patrik Lamanec (Košice)

Peter Kalný, tréner Trenčína: "Košice boli vo všetkých činnostiach lepším tímom, takže jednoznačne zaslúžené víťazstvo hosťujúceho družstva. My sme si v zásade neprihrali a neodútočili."

Richard Vlkolinský, tréner Košíc: "Cieľ sme splnili, tešíme sa z víťazstva za 3 body a ideme sa sústrediť na nadchádzajúci týždeň."