POHÁRE: V stredu postup 7 z 8 klubov so Slovákmi, koniec pre Radosovej Drážďany

06. 12. 2018 - SVF

Drážďany aj s Nikolou Radosovou nestačili na favorizované talianske Busto Arsizio. FOTO: CEV

V stredu boli na programe odvety šestnásťfinále CEV Cupu a Challenge Cupu mužov aj žien. Do osemfinále v tento deň preniklo sedem z ôsmich klubov so slovenskými reprezentantmi - Olsztyn, AlpenVolleys Haching, Saint-Raphaël, Beveren, Prostějov, Leuven aj ženy Liberca, s pohárovou Európou sa rozlúčili Drážďany.

V európskom pohári číslo dva CEV Cupe poľský Olsztyn so smečiarom Marcelom Luxom prekonal grécky PAOK Solún. Poliaci doma zvíťazili 3:1, v odvete mali istý postup po III. sete (2:1), napokon prehrali 2:3. Lux sa dostal na palubovku po potvrdení postupu Olsztynu, vo štvrtom a piatom sete získal 8 bodov a v útoku mal úspešnosť 70 %. Olsztynu sa pre osemfinále rysujú súboje s ruským Kemerovom.

Olsztyn cez PAOK Solún do osemfinále. FOTO: CEV

Líder nemeckej Bundesligy AlpenVolleys Haching pod vedením trénerov Štefana Chrtianskeho staršieho a Miroslava Palguta vyhral na ihrisku srbského Nového Sadu 3:1 a potvrdil domáci triumf 3:2 z prvého duelu. Nahrávač Daniel Končal vstupoval do hry z lavičky, nebodoval. Haching sa v osemfinále môže tešiť na zápasy proti talianskemu Trentinu, čerstvý šampión MS klubov ešte vo štvrtok musí zvládnuť domácu odvetu proti Lausanne.

V CEV Cupe žien francúzsky Saint-Raphaël prešiel cez nórske Förde, doma aj s blokárkou Michaelou Abrhámovou a smečiarkou Dominikou Drobňákovou zvíťazil 3:0. Abrhámová prispela 12 bodmi (1 eso, 4 bloky), Drobňáková 10 bodmi (2 esá, 1 blok). Minulý týždeň v Nórsku vzájomný duel tímy nedohrali - hostky pricestovali len so šiestimi hráčkami, v úvode tretieho setu sa vtedy zranila srbská blokárka Milovičová, družstvo Saint-Raphaël vyhlásili za nekompletné a prehralo 2:3. Saint-Raphaël v osemfinále vyzve bosnianske Brčko. Púť pohármi sa skončila pre Drážďany, talianskemu Bustu Arsizio podľahli aj v domácej odvete (0:3, prvý zápas 2:3). Smečiarka Drážďan Nikola Radosová odohrala úvodné dva sety a získala 11 bodov.

Radosť hráčok Drážďan (Nikola Radosová s č. 14 vľavo) po zisku bodu proti Bustu. FOTO: CEV

Belgický Beveren bol suverénny proti fínskemu Salu - domácou výhrou 3:0 potvrdil víťazstvo 3:1 z ihriska súpera a v osemfinále sa stretne s Olomoucom. Smečiarka Beverenu Martina Noseková nebola na súpiske. Domáci Prostějov s trénerom Ľubomírom Petrášom a blokárkou Gabrielou Kozmík (7 b.) zdolal Levski Sofia 3:0, vonku tiež uspel 3:0 a v ďalšom kole bude hrať proti rumunskému Alba Blaj, finalistovi Ligy majsteriek z minulej sezóny. Súboj v Prostějove viedla ako prvá rozhodkyňa Danica Viktoríni-Lisá.

Mužov belgického Leuvenu (smečiar Martin Pavelka) aj ženy Liberca (smečiarka Lucia Mikšíková, univerzálka Nikola Pištěláková, blokárka Michaela Candráková) v osemfinále Challenge Cupu čakajú zápasy proti družstvám izraelského Hapoelu Kfar Saba. Leuven do tejto fázy prešiel cez CSKA Sofia (vonku 3:1, doma 3:0), Pavelka v domácej odvete nenastúpil. Hráčky Liberca doma zdolali ruský Saratov 3:1, v odvete mali istý postup po II. sete (2:0), napokon prehrali 2:3. Pištěláková v odvete získala 16 bodov (1 eso, 3 bloky), Mikšíková 10 bodov (1 eso) a Candráková 9 bodov (1 eso, 4 bloky).

V Challenge Cupe mužov sa v stredu predstavili aj dvaja rozhodcovia zo SR: Pavel Vaško bol prvý arbiter zápasu Stroitel Minsk - Sporting Lisabon (3:2), Jana Niklová druhou rozhodkyňou stretnutia CZ Belehrad s bosnianskou Bijeljinou (3:0).

CEV CUP 2018/2019 - šestnásťfinále - odvety - streda:

MUŽI

PAOK Solún (Gréc.) - Indykpol AZS Olsztyn (Poľ.) 3:2 (22, -17, -16, 21, 12) - prvý zápas 1:3, postúpil Olsztyn
Smečiar Marcel Lux (Olsztyn) odohral štvrtý a piaty set, získal 8 bodov (1 eso, 7 úspešných útokov, úspešnosť útokov 70 % /7 z 10/).

Vojvodina NS Seme Nový Sad (Srb.) - Hypo Tirol AlpenVolleys Haching (Nem.) 1:3 (-28, -22, 19, -23) - prvý zápas 2:3, postúpili AlpenVolleys
Nahrávač Daniel Končal (AlpenVolleys) v každom sete striedal, nebodoval. Trénermi AlpenVolleys sú Štefan Chrtiansky st. a Miroslav Palgut.

Tréner Hachingu Štefan Chrtiansky starší v popredí, v pozadí Miroslav Palgut. FOTO: CEV

ŽENY

Saint-Raphaël Var Volley-Ball (Fr.) - VBK Förde (Nór.) 3:0 (20, 18, 12) - prvý zápas 2:3, postúpil Saint-Raphaël
Blokárka Michaela Abrhámová a aj smečiarka Dominika Drobňáková (obe Saint-Raphaël) odohrali celý zápas. Abrhámová získala 12 bodov (1 eso, 4 bloky, 7 úspešných útokov, úspešnosť útokov 64 % /7 z 11/), Drobňáková získala 10 bodov (2 esá, 1 blok, 7 úspešných útokov, úspešnosť útokov 39 % /7 z 18/).

SC Drážďany (Nem.) - Yamamay e-Work Busto Arsizio (Tal.) 0:3 (-24, -17, -20) - prvý zápas 2:3, postúpilo Busto Arsizio
Smečiarka Nikola Radosová (Drážďany) odohrala prvý a druhý set, získala 11 bodov (1 blok, 10 úspešných útokov, úspešnosť útokov 31 % /10 z 32/).

Nikola Radosová pri nástupe na ihrisko proti Bustu. FOTO: CEV

Asterix Avo Beveren (Belg.) - LP Salo (Fín.) 3:0 (25, 18, 20) - prvý zápas 3:1, postúpil Beveren
Smečiarka Martina Noseková (Beveren) nefigurovala na súpiske.

VK Prostějov (ČR) - Levski Sofia (Bul.) 3:0 (14, 17, 15) - prvý zápas 3:0, postúpil Prostějov
Blokárka Gabriela Kozmík (Prostějov) odohrala celý zápas, získala 7 bodov (3 bloky, 4 úspešné útoky, úspešnosť útokov 67 % /4 zo 6/). Trénerom Prostějova je Ľubomír Petráš. Prvá rozhodkyňa bola Danica Viktoríni-Lisá.

Gabriela Kozmík (vľavo s č. 8) blokuje útok Levski Sofia. FOTO: CEV

CHALLENGE CUP 2018/2019 - šestnásťfinále - odvety - streda:

MUŽI

Volley Haasrode Leuven (Belg.) - CSKA Sofia (Bul.) 3:0 (23, 16, 21) - prvý zápas 3:1, postúpil Leuven
Smečiar Martin Pavelka (Leuven) nenastúpil.

ŽENY

Proton Saratov (Rus.) - VK Dukla Liberec (ČR) 3:2 (-18, -20, 18, 19, 10) - prvý zápas 1:3, postúpil Liberec
Univerzálka Nikola Pištěláková odohrala prvý, druhý, tretí a piaty set, získala 16 bodov (1 eso, 3 bloky, 12 úspešných útokov, úspešnosť útokov 29 % /12 zo 41/). Smečiarka Lucia Mikšíková odohrala prvý, druhý a štvrtý set, v treťom striedala, získala 10 bodov (1 eso, 9 úspešných útokov, úspešnosť útokov 43 % /9 z 21/). Blokárka Michaela Candráková (všetky Liberec) odohrala celý zápas, získala 9 bodov (1 eso, 4 bloky, 4 úspešné útoky, úspešnosť útokov 36 % /4 z 11/).