Pencová počúva srdce, chce byť doma

26. 06. 2020 - Pavol Kubiš, denník Šport

Blokárka Pencová sa rozhodla odísť z Poľska, nevylučuje návrat na slovenské palubovky.FOTO: J. Súkup

V stredu oslávila tridsiate narodeniny, ktoré môžu byť určitým medzníkom v jej kariére. Blokárka Jaroslava Pencová, ktorá ako jediná dokázala vyhrať anketu o najlepšiu volejbalistku Slovenska v rokoch 2013 až 2017 päťkrát za sebou (v počte prvenstiev ju so šiestimi triumfami predstihla iba Adriana Marčeková), sa rozhodla po siedmich rokoch v zahraničí vrátiť domov.

Bratislavská rodáčka úspešne pôsobila v Nemecku, Azerbajžane, Taliansku i v Poľsku, s troma rôznymi klubmi si zahrala v Lige majstrov. Napriek ponuke na ďalšiu spoluprácu sa po dvoch sezónach rozhodla opustiť Grot Budowlani Lodž, s ktorým v roku 2018 v Poľsku vyhrala Superpohár a vlani si s ním zahrala vo finále ligy.

"Dva roky v Lodži zostanú navždy v mojom srdci. Najmä prvý bol úžasný, pocitovo a spokojnosťou to bola jedna z mojich najlepších sezón. Hneď na jej začiatku sme vyhrali Superpohár s Chemikom Police 3:2, zdolali sme ho aj v semifinále ligového play-off, vo finále sme v mestskom derby prehrali s LKS trikrát 2:3. Bolo to veľmi emotívne. Pred uplynulou druhou sezónou však z družstva odišli srbská univerzálka Jovana Brakočevičová a holandská nahrávačka Femke Stoltenborgová, s ktorými som si volejbalovo veľmi rozumela. Tím sa nanovo prekopal, prišlo veľa mladých hráčok. V súťaži, ktorú predčasne ukončila koronakríza, sme skončili piate. Na konci základnej časti sme to už nesilili predrať sa na štvrtú priečku pred Legionowo, spoliehali sme sa na to, že naň narazíme vo štvrťfinále play-off a uspejeme. Po zrušení ligy za majstra vyhlásili víťaza prvej časti Police. Mrzelo nás, že už sme nemali možnosť konfrontovať sa," hovorí Pencová.

FOTO: Grot Budowlani Lodž

Zároveň však vyslovila pre fanúšikov prekvapujúcu novinku. "Po mnohých rokoch pobytu v zahraničí som sa rozhodla priblížiť sa k mojej rodine. Nebolo to ľahké rozhodnutie, ale diktuje to moje srdce. Už mi to chýbalo byť doma, kde mám sestru, jej malé deti, rodičov, priateľa. V zahraničí už u mňa prevládalo viac negatívnych pocitov. Nemala som takú radosť z volejbalu, keď mi chýbal domov. Netvrdím, že sa raz nevrátim do zahraničia, ale teraz som to tak cítila," pokračuje.

O volejbalovej pauze nehovorí. Stručne a výstižne povedané - chce byť doma. Mnoho ľudí ani nevie, že sa tak rozhodla. Nebráni sa preto ani návratu do slovenskej extraligy. Konkrétne ponuky ani víziu nemá. Nevylučuje však ani to, že sa v budúcnosti znova vyberie do zahraničia. Jej rozhodnutie v Lodži rešpektovali. Aj preto si v Poľsku dvere úplne nezabuchla.

Dlhoročná kapitánka slovenskej reprezentácie sa vlani dočkala štartu na seniorských majstrovstvách Európy. Napriek zdravotným problémom v príprave sa do družstva vrátila a šampionát v Bratislave si ako jedna z opôr tímu užila. Po vypadnutí v osemfinále s Talianskom však vyhlásila, že to bola jej reprezentačná rozlúčka. Na konte má 99 štartov, neláka ju toto číslo aspoň zaokrúhliť na stovku? "Ani nie. V reprezentácii som začínala v roku 2009 a končila v roku 2019. Nosila som číslo 9, nie sú tie deviatky perfektné?" smeje sa. V každom prípade by jej prípadný návrat na slovenské palubovky bol pre našu extraligu veľmi zaujímavý.

KTO JE JAROSLAVA PENCOVÁ
NARODENÁ: 24. júna 1990 v Bratislave.
KLUBY: do 2006 ŠŠK Bilíkova, 2006-13 Doprastav Bratislava, 2013-15 Drážďany (Nem.), 2015/16 Lokomotiv Baku (Azer.), február až apríl 2017 BKS Bielsko-Biala (Poľ.), 2017/18 Legnano (Tal.), 2018-20 Grot Budowlani Lodž (Poľ.).
ÚSPECHY: dvojnásobná majsterka Slovenska (2009, 2012), štvornásobná víťazka Slovenského pohára (2008, 2009, 2011, 2012), víťazka Česko-slovenského pohára 2008, dvojnásobná majsterka Nemecka 2014 a 2015, vicemajsterka Poľska 2019, päťnásobná najlepšia volejbalistka Slovenska z rokov 2013 až 2017.
REPREZENTÁCIA: v rokoch 2009 až 2019 odohrala 99 zápasov, strieborná v Európskej lige 2016 a bronzová 2017, účastníčka ME 2019 v Bratislave (12.).

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČKAVOHOLIKMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORVOSLAUER
  • reklamní partneri FOURTEENHUDOSKV REZACRona
  • reklamní partneri KERKOSANDATAK
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #