Obzrime sa za pohárom žiactva

16. 07. 2019 - SVF, Ľubo Stražay

Akcia v Mošovciach dopadla na výbornú. FOTO: SVF

Slovenský pohár žiakov a žiačok ostal tak trochu v tieni informácií o Konferencii SVF, ktorá sa konala v tom istom termíne ako finále SP žiactva v Mošovciach. Preto sme sa s odstupom času obzreli po faktoch a skúsenostiach.

Slovenský pohár žiakov a žiačok sa konal naposledy pred jedenástimi rokmi v roku 2008 a vyvrcholil, rovnako ako teraz, spoločným finálovým turnajom v Mošovciach. Zámerom bolo dať žiackym kategóriám možnosť volejbalom a predovšetkým inou formou vyplniť obdobie od skončenia súťaží v hale do konca súťažného ročníka. Išli sme tak trochu do neznáma. Netušili sme, aký bude s odstupom času záujem, či to splní očakávania. Do súťaže sa prihlásilo celkom 26 družstiev dievčat a 12 družstiev chlapcov. Reálne sa ich do súťaže zapojilo menej: 21 družstiev dievčat a 10 družstiev chlapcov.

Na finálovom turnaji sa predstavilo 12 družstiev dievčat a 6 družstiev chlapcov podľa postupového kľúča, ktorý stanovila dohoda na porade oblastí. Suplovať sa musela nakoniec neúčasť dievčat východu, kde sa v súťaži nezúčastnilo ani jedno, a tak východ nemohol urobiť ani žiadne oblastné kolo ako kvalifikáciu do slovenského finále. Kvalifikačné turnaje sa uskutočnili v oblastiach tak, že oblasť pripravila jeden kvalifikačný turnaj pre každú kategóriu.

Finále, ktoré sa konalo na antukových ihriskách 21. - 23. 6. v Mošovciach, prinieslo nevídanú atmosféru veľkých turnajov. Popasovali sme sa aj s prírodou, ktorá nám uštedrila v piatok dve búrky, v sobotu podvečer dážď. Ale kto mohol, priložil ruku a po každej mokrej chvíli sme dokázali ihriská dostať do stavu, aby bolo možné v turnaji pokračovať. Vďaka tomu sa podarilo zvládnuť každý deň naplánovaný počet stretnutí v oboch kategóriách. Všetko to malo svoje čaro, prinieslo to veľa skúseností organizátorom aj trénerom a samotným hráčom a hráčkam. Obdivuhodný bol aj nevídaný počet fanúšikov, ktorý sa každý deň nazbieral okolo ihrísk. Tí prišli z každého kúta Slovenska a mohutne povzbudzovali svoje nádeje. Atmosféru mal turnaj naozaj výbornú.

Pokiaľ ide o organizáciu finálového podujatia, bola náročná a vieme, že je čo vylepšovať. Bol to po čase prvý ročník, priniesol skúsenosti i ponaučenia a tie bude možné zužitkovať pri organizácií ďalších podobných podujatí. Výsledky si každý môže nájsť na volleynet.sk v sekcii Súťaže SVF. Z trofeje sa napokon tešili hráčky Slávie UK Bratislava a hráči ŠVK Tatran Banská Bystrica.

FOTO: SVF

FOTO: SVF

Mať v rukách Slovenský pohár je určite lákadlo. Ale okrem pohára či medailí táto súťaž dala našim mladým hráčom a hráčkam nové skúsenosti, ktoré v skleníkoch (v hale) nikdy nedostanú. Hrať s vánkom v chrbte, ktorý zmení smer lopty, odbiť vlhkú loptu, zahrať proti slnku, v podmienkach, ktoré sa vonku neustále menia, bola určite výborná skúsenosť pre mladé nádeje. Takto to vnímalo aj veľa prítomných trénerov, ktorí myšlienku takto organizovanej súťaže podporili.

FOTO: SVF

Bolo by snáď dobré, aby vonku odohraných stretnutí bolo oveľa viac už v regiónoch. Aby to nebola len jednorazová príležitosť a hranie vonku nadobudlo rozmer súťaže už v oblastiach, s vyvrcholením na úrovni slovenského finále.  Aj s prihliadnutím na to, že mládežnícke súťaže skončia do polovice apríla, bude do konca júna na to dostatok priestoru.

Akú podobu bude mať táto súťaž do budúcna, je na zvážení. Či už v Rade mládeže, alebo aj v Rade regionálneho rozvoja volejbalu. Určite je to cesta, akou je možné podporiť rozvoj, hlavne v kategóriách mládeže.

FOTO: SVF

A ako hodnotia súťaž a finálový turnaj tréneri zúčastnených družstiev?

Radovan Štrbavý, šéftréner chlapčenskej zložky ŠVK Tatran B. Bystrica: "Na finále SP sme mali aj chlapčenské aj dievčenské družstvo z nášho klubu. Turnaj hodnotíme veľmi pozitívne, je čas aj priestor si pozrieť obe kategórie a stretnúť sa s trénermi všetkých oblastí a porozprávať sa a hrať vonku je úžasné. Deti boli veľmi spokojné, tréneri tiež, organizácia veľmi dobrá. Skúsiť sa zamyslieť nad termínom, nám by bol prijateľnejšie začiatok septembra, deti boli po sezóne už psychicky vyčerpané. Deti to dali na záver vedieť skandovaním Ďakujeme!"

Vladimír Vyšný, ŠKM Liptovský Hrádok: "Myšlienka dobrá a taktiež Mošovce správne miesto, na zamyslenie je dĺžka turnaja 3 dni... vzhľadom na náklady a koniec sezóny. Inak super."

Milan Kundľa, VK MIRAD PU Prešov: "Finálový turnaj SP v Mošovciach bolo určite vydarené a prospešné podujatie a dúfajme, že bude pokračovať. Po hernej stránke možnosť odohrania zápasov s klubmi iných oblastí na inom povrchu, turnaj mal súťaživú atmosféru a kvalitné zápasy. Vyskytli sa aj nedostatky - neprítomní zapisovatelia, rozhodcovia aj zapisovali a náhradníci otáčali skóre - ale celkovo, krásne prostredie, strava a ubytovanie bez nedostatkov, celkovo organizácia na úrovni. Snáď ešte na zváženie termín SP, aspoň čo sa týka žiakov, tréneri mužstiev navrhujú skôr koniec augusta alebo začiatok septembra ako prípravu na nový ročník a asi aj zvýšenie počtu účastníkov."

Tatiana Balacenková, ZK IMA VK Bratislava: "Oceňujeme návrat volejbalu na antuku/prírodné podmienky, vysoko hodnotíme priebeh a organizáciu finále SP, najmä po stránke organizačnej, športovej a v nemalej miere aj spoločenskej - stretnutie trénerov a detí zo Slovenska. Vyslovujeme uznanie a pochvalu a poďakovanie organizátorom za plynulý priebeh všetkých finálových stretnutí, napriek rozmarom prírody, menovite súťažnému riaditeľovi SVF pánovi Stražayovi, pánom Dančíkovi a Hnátovi za ich príjemný profesionálny priateľský prístup k trénerom a účastníkom finále SP. Ďakujeme rozhodcom za veľmi dobré profesionálne rozhodovanie, poďakovanie prináleží aj usporiadateľovi RZ DRIENOK Mošovce za všetky poskytnuté služby účastníkom turnaja (príprava a úprava ihrísk, stravovanie,  ubytovanie, ochota a ústretovosť). Ďakujeme."

Stanislav Demetrovič, VK Studienka: "Turnaj hodnotíme za VK Studienka veľmi pozitívne. Družstvá si zmerali sily na antukových ihriskách, čo bola zmena. Turnaj bol dobre zabezpečený, organizácia, ubytovanie i strava, jediným negatívom bolo počasie. Myslíme si, že táto tradícia by mala pokračovať aj v budúcich ročníkoch. Z hľadiska organizácie by uľahčilo, ak by bolo maximálne 10 hráčov či hráčok na družstvo, aby sa mohli všetci v pohode ubytovať."

FOTO: SVF

Peter Kollárik, MŠK Žiar nad Hronom: "Slovenský pohár bola super akcia, napriek nepriazni počasia aj výborne zorganizovaná. Strava aj ubytovanie v poriadku a navyše cenovo dostupné. Aj delegovaní rozhodcovia odviedli viac ako slušnú robotu. MŠK Žiar je jednoznačne za pokračovanie Slovenského pohára."

Marek Kuruc, tréner VK Schaeffler Skalica: "Veľmi vydarená akcia na zakončenie sezóny. Najmä, pokiaľ ide o kvalitu družstiev a prostredia, len počasie niekedy neprialo. Každopádne sme určite radi, že sme sa na Slovenský pohár prebojovali a mohli si tu zahrať pod holým nebom pekné zápasy. Dúfam, že si na Slovenskom pohári budeme môcť zahrať i nasledujúce roky."

Ján Pazdernatý, 1. VK Púchov: "Oceňujeme obnovu súťaže Slovenského pohára staršieho žiactva, je to pre družstvá výborná príležitosť konfrontácie s družstvami z iných oblastí a tiež konanie samotného turnaja na antukových ihriskách dáva hráčom a hráčkam úplne nový zážitok a pohľad na volejbal. Samotná akcia bola dobre riadená, bez väčších nedostatkov. Družstvá predviedli kvalitnú hru, plnú obetavosti, nasadenia a takisto rozhodcovia využívaním “antuka video check-u” prispeli celkovo vysokej úrovni finálové turnaja SP žiactva."

Darina Gájerová, ŠŠK VIVUS Bratislava: "Pekné podujatie, mohlo by sa konať každý rok. Športová stránka bola výborná. Aj napriek prerušeniam dažďom, bolo sa stále na čo dívať."

Ivan Štefko st., MŠK Púchov: "Pohár v prechodnom období má svoj význam. Myslím si, že ako forma zábavy pre deti je to dobré. V Púchove trpíme nedostatkom ihrísk, ale my sa do tohto trendu budeme zapájať, lebo to má pre nás význam. Je to zmena. Jediným problémom je počasie, ale to nezmeníme. Každopádne je dobré, že sa hrá. Treba deťom túto možnosť dať. Čím viac budú hrať, tým lepšie. Zmena podmienok vonku má obrovský význam pre mladých hráčov. Bolo by teda dobré rozšíriť to aj v oblastiach."

FOTO: SVF

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • auto partnerAUTO LAMAČ
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGGERFLOR
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #