Nové trendy z Európy

11. 07. 2019 - Denník Šport, Pavol Kubiš

Martin Olejňák so svojimi striebornými zverencami J. Tholem (vľavo) a C. Wicklerom. FOTO: archív mo

Uplynulý svetový šampionát v plážovom volejbale v Hamburgu zažil dva paradoxy. Zatiaľ čo medzi ženami ovládli stupeň víťazov mimoeurópske páry, v súťaži mužov dominovali dvojice zo starého kontintentu. Také niečo sa od roku 1997, odkedy sa majstrovstvá sveta konajú každé dva roky, stalo prvý raz!

Napriek tomu, že naše reprezentantky Natália Dubovcová a Andrea Štrbová vypadli v šestnásťfinále po prehre 14:16 v tajbrejku so Švajčiarkami Ninou Betschartovou a Tanjou Hüberliovou (tie nakoniec ako vôbec najlepšie Európanky na turnaji skončili štvrté), slovenské zastúpenie mal aj finálový súboj mužov. Šéftrénerom nemeckej mužskej reprezentácie je totiž už tretí rok Martin Olejňák, ktorého zverenci Julius Thole a Clemens Wickler prehrali v súboji o zlato s favorizovanými Rusmi Olegom Stojanovským a Viačeslavom Krasiľnikovom 1:2. "Áno, považujem to za svoj najväčší trénerský úspech. Bol som síce už na štyroch olympiádach, na ktorých som sa trikrát tešil z piatych priečok, s Poliakmi Fijalekom a Prudelom som dvakrát získal bronz na ME, ale striebro zo svetového šampionátu kladiem najvyššie,“ povedal nám Olejňák.


Napriek tomu, že prestížne podujatie hostili Nemci v Hamburgu, prílišný tlak nepociťoval on ani hráči. "Žreb skupiny nám prial, z každého koša sme do nej dostali súpera, ktorý nám sedel. Naším cieľom bol postup zo skupiny, vyhrať zápas v prvom kole play-off a predrať sa medzi šestnásť najlepších. Nadplán sa začal rodiť, keď sme v druhom kole vyradili majstrov sveta z roku 2013 Holanďanov Brouwera a Meeuwsena 23:21 a 21:19,“ pokračuje.

Zvučných mien sa jeho zverenci nezľakli ani v ďalších kolách. V treťom zdolali 2:0 Brazílčanov Alisona (majster sveta 2015) a Alvara, vo štvrťfinále rovnakým výsledkom Američanov Dalhaussera (majster sveta 2007) a Lucenu. V semifinále ich čakala jasná svetová jednotka Nóri Mol a Sörum, súboj s ktorými otočili z 0:1 na 2:1 vo svoj prospech. "Mol je vysoký a rýchly blokár, jeho partner Sörum má neuveriteľný prehľad. Používa síce iba dva údery, ale vždy zvolí správne riešenie. V Nórsku sa mladým plážovým volejbalistom venujú v centralizovanej príprave. To je u nás nepredstaviteľné, pretože trinásť-štrnásťročných chlapcov skôr zlákajú na halový volejbal, rovnako tak aj v Poľsku. Favoritom proti nám boli vo finále aj Rusi, ktorí nás rovnako ako predtým Holanďania či Nóri zatlačili tvrdým smečovaným servisom. V tajbrejku sme z 5:7 otočili na 8:7 a mysleli sme si, že sme súpera už zlomili. Stojanovskij však nechytateľným servisom upravil z 8:8 na 12:8 a toto manko sme už nezmazali. Jeho spoluhráč Krasiľnikov je geniálny hráč, bronz získal už na predchádzajúcich MS."

Na margo svojich strieborných zverencov Olejňák dodal: "Spolu hrajú od vlaňajška. Dvadsaťdvaročný Thole je 206 cm vysoký blokár, o dva roky starší Wickler bol veľký talent, niekdajší majster sveta do 19 rokov, ale mal problémy so zraneniami. Po finále síce chvíľku prevládalo sklamanie, pretože víťaz získal olympijskú miestenku do Tokia, ale do rebríčka sme si pripísali toľko bodov, že by nám olympiáda nemala ujsť. Veľa energie sme dostali i od divákov, na inak tenisovom štadióne Rothenbaum, na ktorom hrávajú turnaj ATP, bolo v hľadisku trinásť až štrnásť tisíc divákov," dodal.

Skúsený beachový tréner sa zamyslel aj k téme, prečo si medaily rozobrali iba mužské tímy z Európy. Brazílčania, ktorí z doterajších dvanástich šampionátov vyhrali sedem, odišli bez medaily iba po Gstaade 2007 iba druhý raz. "Na piesku prichádza k výmene generácií, najnovšie trendy s vysokým blokárom najlepšie zachytili Európania. Brazílčania a Američania majú hráčov vo veku 30 až 38 rokov, prišla mladá silná generácia, ktorá ich vytláča. Obhajcovia titulu Evandro a André skúšali nových spoluhráčov a dokopy sa už nedali,“ zdôraznil Olejňák.

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • auto partnerAUTO LAMAČ
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGGERFLOR
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #