Muži vstúpia do Zlatej EL v Bruseli. Kapitán Kriško: Belgičanom máme čo vracať

25. 05. 2019 - SVF

Slováci sa pokúsia v Bruseli nadviazať na dobrý výkon z Estónska. FOTO: FB, volley.ee

V nedeľu, deň po našej ženskej reprezentácii, odštartuje svoju púť základnou A-skupinou Zlatej európskej ligy aj slovenský mužský národný tím. Prvými súpermi zverencov Andreja Kravárika budú Belgičania, súboji v Bruseli je na programe o 18.00 h. Ďalšími adeptmi na miestenku na Final Four do Estónska sú v "áčku" Turci a Lotyši.

V generálke na Zlatú EL sa Slováci predstavili minulý týždeň v Estónsku na palubovke obhajcov prvenstva. V prvom zápase uspeli domáci (3:0), v odvete mali navrch slovenskí reprezentanti (3:0). "Zápasy v Estónsku nás dobre preverili. Teší ma, že všetci chlapci robili všetko pre to, aby sa tím čo najskôr zohral. V druhom zápase sme dosiahli výkon, ktorý sme potrebovali a zabezpečil nám výhru. Latka výkonnosti bola nastavená dobre, chceme sa na nej udržať a ešte to vylepšiť," povedal kouč Kravárik.

Kormidelník SR v prvej časti sezóny nemôže rátať s niektorými stabilnými členmi kádra, čo však dáva príležitosť ďalším. Rolu kapitána po Emanuelovi Kohútovi prevzal Tomáš Kriško. "Zmeny boli vynútené, ale je to šanca pre mladších hráčov; môžu ukázať, čo v nich je. Dostávame sa do systému, všetci chalani sa snažia a verím, že to v zápasoch dokážeme zužitkovať," povedal skúsený smečiar a s úsmevom pokračoval: "Zišla sa veľmi pohodová partia. Zatiaľ na mladších nemusím veľmi zvyšovať hlas; snažia sa od starších odkukávať správne veci."

Nový kapitán SR Tomáš Kriško verí v dobrý štart. FOTO: SVF

S Belgičanmi sa Slováci stretli v skupine Zlatej EL aj vlani - naši súperi doma zvíťazili tesne 3:2 a v Bratislave v troch setoch. V príprave na kontinentálnu súťaž doma dvakrát podľahli Tunisanom (2:3, 2:3). "Dôležité bude, ako napokon Belgičania postavia zostavu, chýbajú im kľúčoví hráči rovnako ako nám. Majú však dobrých hráčov, musíme sa dobre pripraviť," upozornil Kravárik a dodal: "Chceme dosiahnuť lepší výsledok ako vlani. Spoliehame sa na skúsených hráčov - Zaťka, Kriška či Kubša. Máme omladené družstvo; verím, že ostatní sa k starším pridajú a splníme cieľ."

Kapitán slovenského výberu sa podľa vlastných slov najviac teší práve na úvodný súboj. "Máme Belgičanom čo vracať a verím, že ich môžeme zdolať. Potrápili sme ich už vlani, keď boli v najsilnejšom zložení; teraz im pár hráčov bude chýbať. Verím, že môžeme zdolať každého z našich súperov. Bude dôležité, aby sme počas zápasov udržali koncentráciu," myslí si 30-ročný smečiar Kriško. Tieto dva tímy sa stretnú v skupine aj na septembrových majstrovstvách Európy, pričom hracou halou je aj dejisko nedeľňajšieho duelu. "Môže to potom pre nás na Európe byť veľká výhoda, vyskúšať si halu už teraz v ostrom stretnutí," doplnil liptovský rodák.

Debut v seniorskej reprezentácii v Estónsku absolvoval 26-ročný smečiar Martin Pavelka, ktorý počas ostatných troch sezón hrával za Waremme a Leuven a belgický káder pozná veľmi dobre. "S chalanmi som hrával, v podstate všetkých poznám a snažil som sa pomôcť informáciami. Určite to bude pre mňa trochu špeciálne a motivácia chýbať nebude," skonštatoval Pavelka a dodal: "Reprezentovať Slovensko je pre mňa veľká česť. Na ihrisku aj mimo ihriska sa snažím odovzdávať sto percent. Nálada je výborná, na každom tréningu makáme a uvidíme, ako to dopadne."

Smečiar Pavelka si užíva chvíle v národnom tíme. FOTO: SVF

Priame prenosy zo stretnutí slovenskej reprezentácie v Zlatej európskej lige môžete sledovať prostredníctvom webu eurovolley.tv (prenosy sú spoplatnené). Všetky domáce zápasy odvysiela RTVS v priamych prenosoch na Dvojke. Vstupenky do Nitry, Humenného aj Popradu sú k dispozícii v sieti Ticketportal. "Mám pocit, že ľudia v halách sa o volejbal začínajú zaujímať - svedčí o tom nielen vypredaný januárový zápas s Čiernou Horou, ale aj kvalifikačné súboje predtým v auguste či skoršie zápasy v Poprade. Pozývam všetkých, aby sa prišli zabaviť a povzbudiť nás; verím, že nás čakajú pekné športové momenty," odkazuje kapitán Kriško.

Nominácia Slovákov na nedeľňajší zápas v Belgicku (Brusel, 18.00):

Nahrávači: Juraj Zaťko (Nitra), Filip Palgut (Giesen/GER)

Smečiari: Tomáš Kriško (UNTreF Buenos Aires/ARG), Marcel Lux (Olsztyn/POL), Július Firkaľ (Tokat/TUR), Martin Pavelka (Leuven/BEL)

Blokári: Peter Ondrovič (České Budějovice/CZE), Lukáš Kyjanica (COP Trenčín/Banská Bystrica), Ján Jendrejčák (COP Trenčín), Jakub Kováč (Gent/BEL)

Univerzáli: Filip Gavenda (Latina/ITA), Patrik Lamanec (Košice)

Liberá: Matej Kubš (Komárno), Marián Vitko (Kazincbarcika/HUN)

Tréner: Andrej Kravárik

Slováci pred zápasom v Estónsku. FOTO: FB, volley.ee

Nominácia Belgičanov:

Nahrávači: Seppe Van Hoyweghen (Aalst), Lienert Cosemans (Waremme)

Smečiari: Igor Oskar Grobelny (Lubin/POL), Berre Peters (Leuven), Robbe Vandeweyer (Aalst), Simon Peeters (Maaseik), Tim Verstraete (Leuven)

Blokári: Elias Thys (Maaseik), Wannes De Beul (Menen), Arno Van de Velde (Roeselare)

Univerzáli: Lou Kindt (Roeselare), Roman Abinet (Waremme)

Liberá: Sébastien Dumont (Guibertin), Lowie Stuer (Séte/FRA)

Tréner: Brecht Van Kerckhove

Program mužov SR v A-skupine Zlatej európskej ligy:
nedeľa 26. 5.: Belgicko - Slovensko (Brusel, 18.00)
streda 29. 5.: Lotyšsko - Slovensko (Riga, 18.40)
sobota 1. 6.: Slovensko - Turecko (Nitra, 19.00) - priamy prenos v RTVS (Dvojka)
sobota 8. 6.: Turecko - Slovensko (Malatya, 13.00)
streda 12. 6.: Slovensko - Lotyšsko (Humenné, 16.00) - priamy prenos v RTVS (Dvojka)
sobota 15. 6.: Slovensko - Belgicko (Poprad, 18.00) - priamy prenos v RTVS (Dvojka)

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • generálny reklamný partner ME žien na SlovenskuSTRABAG
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAG
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSC

komunikačný partner

 • #