Musíme sa pozerať dopredu

12. 06. 2018 - Denník Šport, Pavol Kubiš

Tréner Slovákov Andrej Kravárik. FOTO: Radovan Stoklasa

Po tom, ako si vyskúšali prestížnu Svetovú ligu, sa slovenskí volejbalisti po jej reorganizácii vrátili po piatich rokoch do Európskej ligy, ktorú v minulosti dvakrát vyhrali (2008 a 2011). V elitnej zlatej skupine nakoniec obsadili predposledné 11. miesto a zachránili sa. Do striebornej Európskej ligy vypadli jej víťazi a vicemajstri Európy z roku 2015 Slovinci.

Štvrtá priečka v A-skupine, na ktorú ste sa prepadli po poslednom kole skupinovej fázy, je podstatne horšie umiestnenie, na aké ste si trúfali, nie?
"Reálne sme čakali, že oba zápasy so Švédmi vyhráme! V prvej fáze nám to v Poprade vyšlo 3:1 bez väčších ťažkostí, následne sme odohrali veľmi dobrý zápas v Belgicku. V odvete v Bratislave posilnení Belgičania ukázali špičkový volejbal. Boli lepší, s tým sa nedá nič robiť. Prišiel však nešťastný zápas vo Švédsku. V prvých dvoch setoch sme viedli 21:17 a 22:18. To sú koncovky, ktoré nemožno prehrať. Som s tým absolútne nespokojný, na druhej strane to musí byť pre nás ponaučenie. V blízkej budúcnosti sa to nesmie opakovať. Bol som veľmi nahnevaný, boli sme totiž lepší."

Po prvej polovici súťaže boli Slováci v tabuľke tretí s jednobodovým mankom na Belgičanov a pohodlným štvorbodovým náskokom pred Švédmi. V druhej polovici však nevyhrali ani set! Viete si to vysvetliť?
"To je krutý fakt. Ak však máte v reprezentácii polovicu nových hráčov, z ktorých niektorí počas sezóny nehrávajú pravidelne, aj to sú fakty! Vážim si, že nahrávač Martin Jančura si zladil študijné povinnosti tak, aby mohol byť v tíme. Takisto ako dodatočne povolaný Jakub Hriňák, ktorý reprezentoval na úkor svojej dovolenky. Skúsení nahrávači Belgičanov D'Hulst a Estónec Kert Toobal boli ústrednými postavami svojich mužstiev. Aj na toto sa treba pozrieť, nielen na konečný výsledok. My chceme výsledky, ale musíme mať v reprezentácii to najlepšie, čo máme k dispozícii."

Bez ohľadu na to by sme však so Švédmi nemali prehrávať. Pri spätnom pohľade nás môže mrzieť nepriazeň hlavného rozhodcu v tajbrejku v Belgicku či dve zbabrané koncovky vo Švédsku. V tabuľke ste mohli mať pokojne o dve víťazstvá a štyri body viac a nikto by vám nemohol nič vyčítať!
"Áno, takáto bilancia by bola nad rámec toho, čo reálne mohlo toto mužstvo dosiahnuť. Chlapci však neodflákli ani jeden tréning, ani posledný zápas v Estónsku. Hrali to, na čo mali. Až na to Švédsko, to bolo zlé. Tam nastala chyba, prehru v Nyköpingu beriem na seba, nemala prísť."

V každom prípade ešte vyše hodinu po zápase v Estónsku ste boli v tabuľke tretí. Dole vás ´spláchlo´ senzačné víťazstvo Švédov 3:0 v Belgicku, ktoré už hralo bez motivácie a nádeje na postup do Final Four. Sledovali ste vývoj na diaľku?
"Áno, záležalo nám na tom, aby sme sa udržali v zlatej Európskej lige. Minimálne dve víťazstvá boli naša povinnosť. Takéto veci sa však v športe stávajú. Ani v najhoršom sne sme nerátali, že budeme mať takéto starosti. Nebudem sa vyhovárať, ale aj v aktuálnom kádri sme mali lazaret. Sú to objektívne príčiny, ktoré nikto nevidí. Našťastie aj Slovinci prehrali s Holanďanmi."

Už o mesiac štartujete prípravu na kvalifikáciu ME, v ktorej budú v auguste našimi súpermi Čierna Hora, Moldavsko a Island. Aký budete mať program?
"Začneme deviateho júla v Liptovskom Jáne. V pláne máme prípravné zápasy s Kamerunom v Poprade, v Estónsku a s Rakúskom v Nitre, kde odohráme aj domáce stretnutia kvalifikácie."

V porovnaní s vlaňajšími ME vám v tíme chýbalo ďalších osem hráčov. Ak sa v kvalifikácii ME 2019 nechcete triasť o postup, musíte nekompromisne poskladať v rámci možností čo najsilnejšie mužstvo, však?
"Budem tlačiť úplne na všetkých, ktorí teraz v tíme z rôznych príčin neboli, ako sú Zaťko, Bencz, Krajčovič, Ondrovič, Lux, Kubš, Ľuboš Nemec, Horník, Ludha, Filip Palgut. Je to asi najlepšie, čo máme. V širšej nominácii však budú aj ďalší mladíci. Vyberieme najlepších, náš cieľ je jasný – postup na európsky šampionát."

V tomto kalendárnom roku mužstvo z deviatich zápasov vyhralo jediný. Nezabudlo vyhrávať?
"Nebudem takto bilancovať, koľko zápasov sme vyhrali a koľko prehrali. Podstatné je, s akým mužstvom a proti komu sme hrali. V zlatej Európskej lige sme sa zachránili, treba sa pozerať dopredu."

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • auto partnerAUTO LAMAČ
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGGERFLOR
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #