MEVZA a KME U16: Slovenky do semifinále, v Púchove zdolali aj Maďarky

10. 01. 2019 - SVF

Mladé Slovenky si v predstihu zabezpečili prvenstvo v skupine. FOTO: SVF/Slavie Huba

Slovenské volejbalové reprezentantky do 16 rokov (roč. nar. 2004 a mladšie) uspeli aj vo svojom druhom vystúpení na domácom turnaji MEVZA v Púchove (9. - 13. januára), ktorý zároveň je zonálnou I. fázou kvalifikácie o postup na júlové ME tejto vekovej kategórie do Talianska a Chorvátska. Zverenky Mareka Maličkého si po stredajšej výhre 3:0 nad Cyperčankami poradili vo štvrtok v rámci A-skupiny v sTC Aréne aj s Maďarkami 3:0 (23, 16, 19) a v predstihu si zabezpečili prvenstvo v skupine aj postup do semifinále. V piatok si Slovenky ešte v skupine zmerajú sily s rovesníčkami z Rakúska (17.30 h).

V B-skupine v Mestskej športovej hale účinkujú mladé Češky, Chorvátky, Slovinky a Izraelčanky. Z dvoch štvorčlenných základných skupín preniknú dvaja najlepší do sobotňajšieho semifinále, zostávajúce štyri družstvá budú hrať o 5. - 8. miesto. Z "béčka" už majú istý postup do semifinále Slovinky a Češky. Víťaz turnaja sa prebojuje priamo na záverečný turnaj do Talianska a Chorvátska (v termíne 13. - 21. júla), ďalší piati v konečnom poradí (Chorvátsko bude mimo poradia, pozn.) ešte dostanú príležitosť v záverečnej II. fáze kvalifikácie (25. - 28. apríla), z ktorej preniknú na ME víťazi piatich štvorčlenných skupín. Chorvátky majú na domácom šampionáte účasť istú; ak v Púchove obsadia 1. miesto, na ME postúpi zdolaný finalista. Na záverečnom turnaji v Taliansku a Chorvátsku sa predstaví 12 krajín.

Webová stránka turnaja s výsledkami, programom, tabuľkami a štatistikami TU.

Turnaj MEVZA a zonálna I. fáza kvalifikácie ME 2019 hráčok do 16 rokov - Púchov - štvrtok:

A-skupina (sTC Aréna):

Slovensko - Maďarsko 3:0 (23, 16, 19)
Zápas trval 77 minút.
SR "16": Boledovičová 3, Štermenská 4, A. Fričová 16, Čilijaková 2, Hašková 10, Valentová 13, liberá Pavlíková a Justhová (Kartíková 0, Hvozdová 0, Pappová 1). Tréner: M. Maličký.

Marek Maličký, tréner SR "16": "Vedeli sme, že nás čaká húževnatejší súper ako Cyprus, čo sa aj potvrdilo. Maďarsko má šikovné blokárky, ktoré dokázali v predchádzajúcom zápase spraviť množstvo bodov, a tak sme sa snažili od začiatku odtiahnuť súpera od siete. V prvom sete sa nám to nedarilo a produkovali sme zbytočné chyby na podaní, naopak, súper vedel, že ak chce proti nám uspieť, musí podávať na hranici rizika. Napriek chybovosti na podaní a pri príjme podania sme boli trpezlivejší a efektívnejší v útočnej fáze. V polovici setu kapitánka Fričová potiahla na podaní, dobrými zákrokmi v obrane v poli sme sa dostali na koňa a tento stav sme udržiavali až do konca zápasu. Podarilo sa nám znemožniť súperovi útok stredom siete, a to bola cesta k úspechu. Zajtra nás čaká posledný zápas v skupine a urobíme opäť všetko pre to, aby sme ho vyhrali."

Deana Valentová, smečiarka SR "16": "Sme rady, že sme vyhrali. V prvom sete sme cítili väčšiu zodpovednosť, tým sme na sebe utvárali zbytočný tlak - kazili sme podania, príjem a nedostali sme sa k tvrdému útoku. V druhom sete sme začali tlačiť podaním aj v útoku, Maďarky sme nepustili k razantnému útoku. V tretej časti sme sa snažili udržať to, čo sa nám podarilo. Kolektív je výborný, hecovali sme sa a podporovali."

Jasmína Pavlíková, libero SR "16": "Prvý set bol náročný, kazili sme servis a súperky, naopak, nás podaním tlačili. Postupne nám však servis začal vychádzať a Maďarky mali menej možností útočiť. Nebol to jednoduchý zápas, no tešíme sa z víťazstva a sústredíme sa na zajtrajšieho súpera. Príďte nás povzbudiť, budeme to potrebovať!"

Nina Boledovičová, blokárka SR "16": "Vstup do zápasu nám nevyšiel, nevychádzal nám servis a netlačili sme ani v útoku. V polovici setu sme dokázali otočiť nepriaznivý stav a vzali sme set i zápas do svojich rúk. Dominovali sme v útoku a dokázali sme to dobre takticky odpodávať. Postup do semifinále nás teší, no už sa musíme koncentrovať na piatkový zápas a ísť do toho naplno."

Cyprus - Rakúsko 1:3 (-19, 19, -17, -20)

piatok 11. 1.:
A-skupina: Maďarsko - Cyprus (15.00), SLOVENSKO - Rakúsko (17.30)
B-skupina: Chorvátsko - Izrael (15.00), Česko - Slovinsko (17.30)

sobota 12. 1.:
Semifinále (sTC Aréna, 15.00 a 17.30)
Skupina o 5. - 8. miesto (MŠH, 15.00 a 17.30)

nedeľa 13. 1.:
Finále (sTC Aréna, 17.30), o 3. miesto (sTC Aréna, 15.00), o 5. miesto (MŠH, 17.00), o 7. miesto (MŠH, 14.30)