Marco Fenoglio končí pri ženskej reprezentácii: Verím, že som tu niečo zanechal

14. 09. 2021 - Filip Hudec, SVF

Marco Fenoglio viedol Slovenky od roku 2018. FOTO: CEV

Marco Fenoglio nebude pokračovať vo funkcii trénera slovenskej ženskej volejbalovej reprezentácie. Vedenie Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) sa rozhodlo s 51-ročným Talianom nepredĺžiť zmluvu. Spolu s ním končí pri družstve aj jeho krajan, asistent Stefano Micoli. Fenoglio trénoval Slovenky od roku 2018, tím viedol na dvoch majstrovstvách Európy (2019, 2021). Pod jeho vedením odohrali slovenské volejbalistky 57 zápasov, z ktorých vyhrali 25, prehrali 31 a jeden duel sa skončil nerozhodne (prípravný zápas s Českom 2:2).

Ako ste prijali fakt, že SVF s vami zmluvu nepredĺži?
"Zobral som to normálne. Mal som klauzulu, že ak postúpime na majstrovstvá sveta 2022, tak sa kontrakt automaticky predĺži. Na svetový šampionát sme sa nekvalifikovali, takže je všetko jasné."

Reprezentáciu žien ste viedli od roku 2018, ale v rokoch 2009 až 2011 ste boli asistentom Emanueleho Zaniniho pri mužskom národnom tíme. Ak rátame aj covidové obdobie, tak to bolo sedem rokov pri slovenských tímoch. Aký bol váš vzťah ku krajine a ľudom na Slovensku?
"Skvelý. Na Slovensku som sa cítil ako doma, milujem vašu krajinu. Mám rád mentalitu vašich ľudí a veľmi som si zvykol na život na Slovensku. Hodnotím to akú úspešnú misiu, veď s mužmi som bol pri víťazstve v Európskej lige a v ženskej reprezentácii sme na fantastických domácich majstrovstvách Európy postupom do osemfinále prepísali históriu. Vždy sme sa snažili dať tímu čo najviac, pracovali sme naplno a som rád, že to malo zmysel. Takmer všetci hráči a hráčky sa dostali cez reprezentáciu do zahraničných líg, a to je takisto veľmi dôležité."

Ako s odstupom približne dvoch týždňov hodnotíte majstrovstvá Európy v Zadare, kde sa nám nepodarilo postúpiť medzi 16 najlepších tímov? Mali ste čas sa nad tým hlbšie zamyslieť?
"Mal som čas, ale nie je nad čím premýšľať. V zápase s Bieloruskami sme mali tri šance ukončiť zápas a vybojovať si postup. Žiaľ, nevyužili sme ani jednu. Našou úlohou bolo pripraviť tím tak, aby si vytvoril šancu na víťazstvo a na postup. To sa podarilo, ale tréner nemôže naskočiť na ihrisko. Mali sme položiť loptu na zem a ukončiť zápas. Ale aj taký je šport, dievčatám nič nevyčítam, pretože viem, že takisto veľmi chceli. Žiaľ, nevyšlo to."

Ako teraz trávite dni po majstrovstvách Európy?
"Som doma s rodinou, veľa sa rozprávame a je čas aj na iné aktivity ako volejbal. Po dlhých rokoch, keď som išiel nonstop v zime aj v lete mám trochu voľno, pretože aktuálne som bez klubu. Potrebujem sa trochu zastaviť, pretože mám za sebou ťažký rok na klubovej úrovni a potom sme mali aj náročný štvormesačný program v reprezentácii. Veľa sme trénovali, cestovali a teraz mi naozaj padne vhod dvoj-trojmesačný oddych. Potom sa uvidí, čo ďalej."

Tréner Marco Fenoglio sa teší s hráčkami po víťazstve na ME 2019 v Bratislave. FOTO: Jakub Súkup.

Náš tím zo skupiny nepostúpil, ale potešilo vás aspoň to, že majsterkami Európy sa stali Talianky?
"Áno, veľmi som im to prial. Nemali to jednoduché, pretože sa na šampionát museli pripraviť krátko po olympiáde. Nedarilo sa im od začiatku podľa predstáv, boli pod paľbou kritiky, ale ja veľmi dobre poznám trénera Davideho Mazzanteho a vedel som, že sa postupne budú rozbiehať. Vyvrcholilo to finálovým zápasom, keď v boji o zlato po perfektnom výkone zničili domáce Srbky. Pre Taliansko bolo dôležité získať titul majsteriek Európy po dlhšom čase. Tešia ma aj výkony našich mužov na majstrovstvách Európy. Na turnaj išli s omladeným kádrom, ale hrajú zatiaľ fantasticky a bez prehry sa už dostali do štvrťfinále."

Vráťme sa k slovenskému tímu. Aktuálne je ženská reprezentácia vo svetovom rebríčku FIVB na 32. mieste, ale v auguste pred začiatkom ME bol tím na 24. pozícii, čo bolo historické národné maximum. Predtým ním bolo 26. miesto mužov z januára 2012 a augusta 2017. Čo to pre vás znamená?
"Som veľmi hrdý, že sme sa dostali tak vysoko. Škoda, že sme sa tam neudržali po majstrovstvách Európy, aby sme mali šancu postúpiť na svetový šampionát, ale nedá sa nič robiť. Mali sme náročné leto, čas na prípravu na majstrovstvá Európy nebol dlhý a navyše sme z piatich týždňov jeden stratili, pretože v Grécku neboli ideálne podmienky. Museli sme sa s tým však popasovať. Celkovo si myslím, že sme nemohli spraviť viac. V priebehu troch rokov sme dosiahli výborné výsledky, odohrali sme fantastické domáce majstrovstvá Európy, kde sme sa dostali do osemfinále, tento rok sme zaváhali v prvom zápase proti Maďarkám, ale potom sme bojovali a postup sme mali v rukách. Vždy sa dá dosiahnuť viac, ale viem, že sme vždy pre úspech spravili maximum."

Na ktorý zápas, alebo moment počas pôsobenia pri ženskej reprezentácii spomínate najlepšie?
"Neuveriteľný zápas plný emócií sme odohrali na domácich majstrovstvách Európy v roku 2019 proti Bieloruskám, keď sme otočili z 0:2 na 3:2. Ten zápas by som dal na prvé miesto. Na druhé dávam oba zápasy proti Taliankam - v osemfinále 2019 v Bratislave a teraz v Zadare, kde sme im po výbornom výkone zobrali set. Pred postupom do finále prehrali Talianky len tri sety a jeden z nich sme im zobrali práve my, čo ma teší."

A najväčšie sklamanie?
"Tri mečbaly proti Bieloruskám v kľúčovom zápase o postup na ME v Zadare. To ma bude ešte dlho mrzieť."

Ste náročný tréner, ktorý od hráčok vyžadoval vždy maximum. Bolo náročné ich presvedčiť, že je to správna cesta?
"Myslím, že sa nám podarilo za tie tri roky posunúť tím vpred. Snažili sme sa pracovať na mentalite a charaktere, aby hráčky nechali na ihrisku maximum. Nebolo to vždy jednoduché, ale našli sme spoločnú cestu. Väčšina dievčat pochopila, že tvrdá práca nebola dôležitá len pre leto v národnom tíme, ale mala zmysel aj pre ich budúcu kariéru. Pracovali sme na technike aj sile a verím, že baby sú natoľko múdre, že si z toho dokážu niečo zobrať. Dúfam, že sa odo mňa niečo naučili. Ja sa nemením, mojou filozofiou je, že cesta k úspechu vedie len cez tvrdú prácu. Verím, že som na Slovensku po sebe niečo zanechal."

Marco Fenoglio si počas ME 2019 v Bratislave získal srdcia fanúšikov. FOTO: TASR.

Máte pre naše hráčky nejaký odkaz?
"Babám odkážem to, čo som im hovoril stále v šatni. Nikdy neprestávajte bojovať, riskujte a snažte sa hrať najlepšie ako viete."
Na tréningoch ste dávali aj pokyny v slovenčine. Aké je vaše najobľúbenejšie slovenské slovo?
"Rovnaké aké mal rád Manu (pozn. Zanini) a je to slovo ´rýchlo´. Bolo to pre mňa ľahké a nikdy na to nezabudnem - baby rýchlo (smiech)."

Ktoré miesto na Slovensku máte najradšej?
"Mám rád hory a preto som si najviac obľúbil Poprad a Vysoké Tatry. V lete sme sa počas jedného voľného dňa prešli Tatrami a bolo to niečo úžasné. Nezabudnem ani na skvelý výlet spred dvoch rokoch na Lomnickom štíte, kde sme išli s replikou trofeje pre majsterky Európy. Milujem takéto miesta."

Prijali by ste aj v budúcnosti ponuku viesť nejaký reprezentačný tím?
"Určite áno. Dostal som nedávno ponuku viesť jeden mužský národný tím, ale vtedy som trénoval Slovenky, tak som to neprijal. Uvidíme, čo sa udeje, môžem trénovať mužov aj ženy a keď príde šanca trénovať reprezentáciu, tak budem rád. V tejto chvíli to nezávisí odo mňa."

Marek Rojko: Talianskym trénerom ďakujeme za profesionálnu prácu

Prezident Slovenskej volejbalovej federácie Marek Rojko o situácii na trénerskej pozícii reprezentácie žien: "Krátko po návrate z ME, tréneri predložili analýzy z viacerých stránok, situáciu posúdila reprezentačná rada a rozhodli sme sa, že v projekte s talianskymi trénermi nebudeme pokračovať.

Verili sme v postup zo skupiny a možnú jedinečnú šancu na MS. Veľmi si vážim spoluprácu s nimi, pretože som 3 roky bol v priamom kontakte a komunikácii s nimi. Na druhej strane na ME bolo cítiť, že družstvo je na hranici toho, čo si obe strany teda hráčky aj tréneri vzájomne mohli dať.

Myslím si, že družstvo pracovalo tvrdo a dlho, pričom kľúčová bola športová forma družstva a tá sa nepodarila naladiť na vrcholný turnaj. Chcel by som trénerom poďakovať za profesionálnu prácu a som presvedčený, že si potrebujú obe strany teraz oddýchnuť. Držím trénerom palce v ich budúcich pôsobiskách a určite sa s nim osobne opäť stretnem.

Isté je, že sa môžu obe strany pozrieť priamo do očí. SVF si zároveň splní záväzky, pretože s trénerom Fenogliom končí kontrakt ku koncu roka. Preto aj čas na nástupcov bude počas najbližších 2 mesiacoch, o čom budeme aj na SR SVF rokovať."

KTO JE MARCO FENOGLIO

NARODENÝ: 16. marca 1970 v talianskom Cuneu

TRÉNERSKÁ KARIÉRA:

1994 - 1999 Alpitour Cuneo (Tal., A1, muži - asistent + kondičný tréner)
1999 - 2002 reprezentácia Talianska (muži, kondičný tréner)
2000 - 2003 Bossini Montichiari (Tal., A1, muži - asistent + kondičný tréner)
2003 - 2004 reprezentácia Nemecka (muži, kondičný tréner)
2003 - 2005 Bre Banca Cuneo (Tal., A1, muži - asistent + kondičný tréner)
2005 - 2007 Foppapedretti Bergamo (Tal., A1, ženy - hlavný tréner)
2007 - 2009 Chieri Volley (Tal., A1, ženy - hlavný tréner)
2008 - 2010 Fenice Volley Isernia (Tal., A2, muži - hlavný tréner)
2009 - 2011 reprezentácia Slovenska (muži - asistent + kondičný tréner)
2010 - 2011 Umbria Volley (Tal., A1, muži - asistent + kondičný tréner)
2011 - 2012 Acqua Paradiso Monza (Tal., A1, muži - asistent)
2012 - 2013 Vivi Altotevere San Giustino (Tal., A1, muži - hlavný tréner)
2013 - 2014 Globo Sora (Tal., A2, muži - hlavný tréner)
2014 - 2016 VfB Friedrichshafen (Nem., A1, muži - asistent)
2016 - 2017 Igor Volley Novara (Tal., A1, ženy - hlavný tréner)
2017 -2018  Lu.jo Nordmeccanica Modena (Tal., A1, ženy - hlavný tréner)
2018 - 2021 reprezentácia žien Slovenska (hlavný tréner)
2018 -2019 Mondoví (Tal., A2, muži, hlavný tréner)
2019 - 2020 Zanetti Bergamo (Tal., A1, ženy, hlavný tréner)
2020 Unet e-work Busto Arsizio (Tal., A1, ženy, hlavný tréner)

ÚSPECHY:
víťaz Ligy majstrov 2007 (Bergamo)
majster Talianska 2017 (Novara) a 2006 (Bergamo)
víťaz Talianskeho pohára 2006 (Bergamo)
titul a Nemecký pohár (Friedrichshafen, asistent)
semifinále CEV Cupu (Monza, asistent)
víťaz Európskej ligy 2011 (SLOVENSKO, asistent),
tréner roka v Taliansku 2006 a 2017
tréner roka na Slovensku 2019
so Slovenskom (ženy) postup do osemfinále ME 2019 - 12. miesto
so Slovenskom (ženy) postup na ME 2021 - 17. miesto

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČKAVOHOLIKMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORVOSLAUER
  • reklamní partneri FOURTEENHUDOSKV REZACRona
  • reklamní partneri KERKOSANDATAK
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #