Magická stovka ju neláka. Číslo 99 sa mi páči, hovorí Pencová

08. 10. 2019 - Filip Hudec, SVF

Jaroslava Pencová odohrala v reprezentácii takmer stovku zápasov. FOTO: Jakub Súkup

V reprezentácii odohrala za viac ako desať rokov 99 zápasov. Po úspešných majstrovstvách Európy v Bratislave sa päťnásobná Volejbalistka roka Jaroslava Pencová rozhodla, že je čas uzavrieť kapitolu v národnom tíme. Dvadsaťdeväťročnej elitnej blokárke chýba k magickej stovke jeden zápas, ak by hranicu dosiahla, stala by sa len štvrtou Slovenkou, ktorá to dokázala. "Číslo 99 sa mi páči, keďže mám deviatku rada. Za stovkou sa hnať nebudem," pousmiala sa Pencová.

Ukončenie reprezentačnej kariéry si avizovala po poslednom bratislavskom zápase na majstrovstvách Európy proti Taliansku, nedávno si to potvrdila na sociálnej sieti. Ako sa rodilo toto rozhodnutie?
"Nebolo to jednoduché, pretože reprezentácia patrila počas letných mesiacov niekoľko rokov k môjmu životu. Domáce majstrovstvá Európy v Bratislave mi však prišli ako vhodná príležitosť na rozlúčku. Povedala som si, že v najlepšom treba prestať."

V najcennejšom drese si odohrala 99 zápasov. Neláka ťa stovka?
"Mne sa číslo 99 páči, keďže mám rada deviatku (smiech). Stovka? Možno sa ešte niekedy v budúcnosti nechám nahovoriť a pokorím túto métu, ale určite sa nebudem za tým hnať."

Práve s číslom 9 na drese ťa ľudia najviac poznajú z duelov v reprezentácii. Prečo deviatka?
"Ani neviem, dostala sa ku mne náhodou. Je pravda, že som vždy nastupovala s násobkami trojky - hrala som aj so šestkou, či dvanástkou, ale najradšej s deviatkou. Nie v každom klube som sa k nej dostala, nepotrpím si na ňu, ale keď je voľná, tak ju beriem."

Stovku reprezentačných štartov za Slovensko prekonali zo žien len tri hráčky - Alica Székelyová (121), Petronela Biksadská (114) a Simona Kohútová-Kleskeňová (101). Ty si sa zaradila na štvrté miesto. Si hrdá na počet štartov, aj keď najlepší muži majú cez 200 duelov v nároďáku?
"Možno sa nezdá, že stovka štartov je veľa, ale ženy nemali toľko reprezentačných akcií ako muži. Zápasy sme zbierali výraznejšie až v posledných troch rokoch, keď sme začali hrať Európsku ligu. To, že som sa priblížila k stovke je fajn, veď v reprezentácii som strávila veľkú časť môjho života."

V národnom tíme si debutovala 9. mája 2009 v prípravnom zápase v Nitre proti Španielsku. Pamätáš si ešte na ten zápas, v ktorom sme prehrali 0:3?
"Hralo sa to tuším v hale Olympia. Bol to úplne iný tím, veľa sa odvtedy zmenilo...Konkrétnu spomienku na tento zápas nemám, ale pamätám sa."

Jaroslava Pencová v útoku počas zápasu s Bieloruskom. FOTO: TASR, Martin Baumann.

V reprezentácii si odkrútila 10 rokov. Ktorý úspech si najviac vážiš?
"Asi striebro v Európskej lige, ktoré sme získali hneď pri vstupe do tejto súťaže v roku 2016. Vtedy sa začalo formovať družstvo, ktoré sa teraz predstavilo na majstrovstvách Európy v Bratislave. Bolo to pekné obdobie môjho pôsobenia v národnom tíme. V Európe sme na seba upozornili."

V reprezentácii si zažila troch trénerov. Miroslava Čadu, Mareka Rojka a Marca Fenoglia. Čo ti títo tréneri dali?
"Každý mi dal niečo iné. V čase, keď viedol reprezentáciu tréner Čada som bola mladá. Mal iný štýl tréningov, bola to klasická stará škola, veľa drilu. Bola som vtedy v inej pozícii, pôsobila som ešte na Slovensku a v reprezentácii som mala staršie spoluhráčky. Obdobie pod vedením trénera Rojka mi to bolo blízke, pretože ma trénoval sedem rokov v klube. Poznala som jeho prácu a on zasa dobre poznal mňa. Cítila som z jeho strany dôveru, veril mi aj v ťažkých momentoch. Marco priniesol do družstva moderný štýl, snažil sa nás dostať na úroveň, ktorú majú svetové družstvá, aj keď to má samozrejme svoje limity. Vniesol do družstva iný charakter, bolo to o tvrdej práci."

Zažila si náročné leto. Väčšiu časť Zlatej Európskej ligy si vynechala pre zranenie a potom si pre zdravotné komplikácie nezačala včas ani prípravu na majstrovstvá Európy. Tvoja účasť na šampionáte v Bratislave bola veľmi otázna. S družstvom si však absolvovala všetky promo aktivity, hoci si netrénovala a bolo vidieť ako veľmi chceš štartovať na svojich prvých majstrovstvách Európy. Verila si, že to vyjde?
"Áno verila a robila som všetko pre to, aby som mohla na Európe hrať. Po turnaji som Marcovi poďakovala, pretože to nebolo jednoduché ani pre neho ako trénera. Do poslednej chvíle nevedel či so mnou môže rátať, bolo to veľké riziko. Vynechala som časť prípravy, možno som nebola s babami úplne zohratá, ale verím, že som pomohla tímu skúsenosťami a energiou, proste tým čo mi je blízke. Snažila som sa trénerovi aj družstvu dôveru vrátiť."

Prepadli ťa aj čierne myšlienky, že to napokon nestihneš?
"Nevedela som ako zareaguje tréner, keď som mu v júli oznámila, že mi na 21 dní naordinovali lekári antibiotiká. Našťastie mi však dal priestor a hneď ako som ich dobrala som sa k tímu pripojila. Mala som obavy aby som sa stihla dať dokopy fyzicky a herne, ale podarilo sa to a som veľmi rada."

Tréner Marco Fenoglio bol napokon rád, že Jaroslava Pencová stihla ME v Bratislave. FOTO: Jakub Súkup.

Od konca majstrovstiev Európy prešiel viac ako mesiac. Rezonujú v tebe ešte spomienky na fantastický turnaj, počas ktorého sa nám podarilo spoločne prilákať na Zimný štadión Ondreja Nepelu veľké množstvo divákov a pobláznili ste Slovensko?
"Po Európe ma čakalo balenie a presúvanie do Lodže, kde ma čaká ďalšia klubová sezóna, tak to trochu opadlo. Potom som však na sociálnych sieťach našej federácie zbadala skvelé videá z tej úžasnej atmosféry a opäť sa to vo mne zobudilo. Bol to turnaj, na ktorý nikdy nezabudnem a aj preto si myslím, že krajšia rozlúčka s reprezentáciou byť nemohla."

Čakali ste, že šampionát vyvolá na Slovensku až takú eufóriu?
"Úprimne som to nečakala, bolo to niečo úžasné. Najviac ma prekvapilo ako nám ľudia fandili a hnali nás vpred aj v zápasoch, ktoré sme prehrali. V športe nie je úplne bežné, že po prehre ostávajú ľudia na štadióne, spievajú a bavia sa. Väčšinou odchádzajú naštvaní domov, že vyhodili peniaze za lístok. V Bratislave to bolo úplne inak a prevažovali pozitívne emócie. Z družstva vyžarovalo niečo pozitívne, čo spôsobilo ošiaľ."

Čo to bolo?
"Neviem, to človek nevymyslí, nedá sa to nikde kúpiť ani vyčarovať. Náš vzťah s publikom nejako vznikol a bolo úplne úžasné ako ľudia zareagovali."

Už aj v zápasoch Európskej ligy z vás vyžarovala energia, nevzdali ste sa ani za zlého stavu. Myslíš, že to bol moment, ktorý ľudia ocenili najviac?
"Marco do nás vštepoval bojovnosť od prvého momentu ako prišiel. Možno prvý rok to ešte nebolo vidieť, pretože sme si to museli zobrať za svoje a pochopiť ho, ale teraz to z nás išlo automaticky. Nešli sme za loptou len preto, že Fenoglio chce, ale mali sme to v sebe. Bojovnosť nám dostal do krvi."

Jaroslava Pencová počas rozlúčky s fanúšikmi. FOTO: TASR, Martin Baumann.

Ktorý zo šiestich bratislavských zápasov bol podľa teba najlepší?
"Skvelý bol zápas s Bieloruskom, ktorý sme otočili z 0:2 a potom samozrejme osemfinále s Talianskom pred vynikajúcou návštevou. Síce sme prehrali 0:3, ale bol to dobrý zápas, na ihrisko sa dostali takmer všetky hráčky a užili sme si to."

Dlhodobejšie hrávaš v popredných ligách a preto level zápasov na Európe nebol pre teba cudzí. Vnímaš to však inak, keď máš na sebe reprezentačný dres?
"Jasné, je to rozdiel. V klube si osem mesiacov a máš iný režim. V reprezentácii je to o načasovaní formy na turnaj. Samozrejme, že človek inak vníma aj to, keď hrá za svoju krajinu ako za klub."

Otázka na telo. V tomto roku prebrala po tebe funkciu kapitánky Barbora Koseková. Ako si to zobrala?
"Bavila som sa o tom s Marcom, keď sme boli na začiatku júla s trofejou na Lomnickom štíte. Kapitánka je trénerova spojka aj v organizačných veciach a tým, že som poriadne nebola s tímom počas Zlatej európskej ligy a vynechala som aj prvé dva týždne prípravy na majstrovstvá Európy, to bolo dobré rozhodnutie, ktoré som rešpektovala. Baška sa úlohy kapitánky zhostila dobre, vedela čo a ako funguje a bolo to takto lepšie. Myslím, že prístup Marca a jeho očakávania smerom ku mne sa nezmenili len preto, že som nemala pásku na drese. Bolo to správne rozhodnutie, ktoré som prijala."

Spomenula si Lomnický štít, kde sa 8. júla začala mediálna kampaň majstrovstiev Európy. Na druhý najvyšší vrch Slovenska išiel lanovkou celý tím aj s médiami s pohárom pre majsterky Európy. Ako si vnímala túto akciu?
"Bolo to skvelé promo, výborný nápad, ktorý upútal a bolo jasné, že médiá na to zareagujú. Dostali sme sa do povedomia ľudí."

Jaroslava Pencová (vpravo) s Barborou Kosekovou počas promo akcie na Lomnickom štíte. FOTO: TASR

Vaša popularita rástla od zápasu k zápasu, o čom svedčí autogramiáda po zápase s Ruskom, keď ste na štadióne takmer dve hodiny podpisovali fanúšikom kartičky a plagáty. S autogramiádami pred šampionátom sa to nedalo porovnať. Ako to vnímaš?
"Priazeň od fanúšikov sme si museli zaslúžiť. Pred šampionátom sme ľudí až tak nelákali, ale počas Európy sme si ich výkonmi získali. Myslím, že je to v športe normálne. Najskôr sme museli niečo ukázať, aby sme si získali fanúšikov."

Pocítila si po majstrovstvách Európy zvýšený záujem fanúšikov?
"Áno. Písalo mi viacero fanúšikov, či im nepošlem podpis kartu, alebo dres. Nebolo to predtým bežné a som rada, že sa záujem zvýšil. Organizácia majstrovstiev Európy bola jednoznačne naša výhra, perfektne to spopularizovalo volejbal v našej krajine. Stala sa mi zlatá vec, dcéra mojej kamarátky si po šampionáte sama našla volejbalový krúžok a išla sa prihlásiť na tréningy, pretože povedala, že chce byť taká dobrá ako Jarka. To sa človeka dotkne. Verím, že deti na Slovensku začali volejbal viac vnímať."

Jaroslava Pencová po ME so svojimi najbližšími. FOTO: Facebook, Jaroslava Pencová.

Už o pár dní ťa čaká druhá sezóna v službách poľského Budowlani Lodž. Ligu začínate v sobotu v Bydgoszczi. Ako sa zmenil tím po minulom striebornom ročníku?
"Zmenilo sa dosť, pretože s legionárok som ostala len ja. Máme novú zahraničnú smečiarku a účko a mladú poľskú reprezentačnú nahrávačku. Cieľom bude medaila, ale prvé štyri tímy na špici sú vyrovnané. Uvidíme ako bude sezóna prebiehať. Police, Rzeszow a dve Lodže budú atakovať horné priečky."

Sú nejaké novinky v lige?
"Od novej sezóny bude na každom zápase Challenge. Doteraz bol len na televíznych stretnutiach. Vnímam to ako pozitívnu správu. Novinkou je aj to, že budeme hrať s novými loptami."

Ako sa ti páči nová Mikasa V200W?
"Trénujeme s nimi, ale nepáčia sa mi. Pripomínajú mi skôr futbalovú loptu, ale zvyknem si (smiech)."

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • auto partnerAUTO LAMAČ
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGGERFLOR
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #