Lotyšky novými kráľovnami Európy, Nóri obhájili zlato

11. 08. 2019 - SVF

Lotyšky Graudinová a Kravčenoková v Moskve vystúpili na vrchol. FOTO: CEV

Tohtoročné beachvolejbalové majstrovstvá Európy v Moskve vyvrcholili počas víkendu záverečnými stretnutiami. Zo zlatých medailí sa rovnako ako vlani na šampionáte v Holandsku tešili nórske svetové jednotky Anders Berntsen Mol a Christian Sandlie Sörum, medzi ženami dosiahli celkový triumf lotyšské reprezentantky Tina Graudinová a Anastasija Kravčenoková.

V kategórii mužov potvrdili Mol a Sörum dlhodobú dominanciu na kurtoch, do zbierky získali svoje druhé európske zlato. Vo finále si poradili 2:0 (12, 18) s domácimi reprezentantmi Konstantinom Semjonovom a Iľjom Lešukovom. Skúsenejší 30-ročný Semjonov má za sebou druhé neúspešné finále kontinentálneho šampionátu - striebro vybojoval aj na ME 2016 vo švajčiarskom Biel/Bienne, vtedy ešte po boku Viačeslava Krasilnikova, úradujúceho majstra sveta (vo dvojici s Olegom Stojanovským).

Bronz bez boja získali Rakúšania Martin Ermacora a Moritz Pristauz, najväčšie prekvapenie turnaja - ich poľskí súperi Piotr Kantor a Bartosz Losiak pre Kantorovo zranenie členka ešte zo semifinále proti Nórom nemohli na súboj o 3. miesto nastúpiť.

Nóri k bronzu z MS v Hamburgu pridali v Moskve na kontinentálnom šampionáte zlato. FOTO: CEV

Zaujímavý priebeh ponúkol ženský turnaj. Krátko pred štartom šampionátu pre zranenia museli odrieknuť účasť minuloročné šampiónky Holanďanky Sanne Keizerová a Madelein Meppelinková a tiež Češky Barbora Hermannová s Markétou Slukovou, vlani bronzové. Navyše, v 1. kole play-off vypadli strieborné z Holandska 2018, Švajčiarky Nina Betschartová s Tanjou Hüberliovou.

Na uvoľnené pozície si robilo zálusk viacero dvojíc, turnaj napokon najlepšie vyšiel Lotyškám Graudinovej a Kravčenokovej. Vo finále zvíťazili nad Poľkami Kingou Wojtasikovou a Katarzynou Kociolekovou 2:0 (20, 19) a nadviazali na víťazstvo 2:0 (22, 18) zo vzájomného súboja v základnej skupine. Zaujímavosťou je, že vo všetkých ostatných piatich víťazných súbojoch potrebovali Lotyšky na výhru úspech v tajbrejku. Pre Lotyšsko to je druhé ženské zlato z ME: presne pred desiatimi rokmi (2009) - rovnako na ruskej pôde v Soči - na najvyšší stupeň dosiahli Inese Jursoneová a Inguna Minusová.

Poľka Wojtasiková získala druhú medailu z tohto fóra - ešte pod dievčenským menom Kolosiňská spolu s Monikou Brzostekovou brali bronz v Klagenfurte 2015 po výhre 2:0 (17, 20) nad našou dvojicou Natália Dubovcová, Dominika Nestarcová v súboji o 3. miesto. Veľkú drámu ponúkol tohtoročný duel o bronz. Španielky Liliana a Elsa v ňom napokon zvíťazili nad Švajčiarkami Joanou Heidrichovou a Anouk Vergéovou-Dépréovou 2:1, v tajbrejku 21:19. Liliana a Elsa majú v zbierke aj ďalší bronz (2012) a striebro (2013), vlani v Holandsku skončili štvrté.

Slovensko malo zastúpenie v ženskom turnaji, Natália Dubovcová s Andreou Štrbovou skončili po prehre 0:2 v 1. kole play-off s nemeckými turnajovými päťkami Kim Behrensovou a Cinjou Tillmannovou na 17. mieste, čím mierne vylepšili vlaňajšiu 25. priečku z Holandska.

Európska špička v Moskve zostáva aj po skončení šampionátu, budúci týždeň sa v ruskej metropole uskutoční turnaj World Tour kategórie Four stars. Natália a Andrea začnú vo štvrtok v hlavnej súťaži a budú bojovať o ďalšie body v prebiehajúcom cykle olympijskej kvalifikácie.

Natália a Andrea majú v Moskve pred sebou ešte štvorhviezdičkový turnaj World Tour. FOTO: CEV

Beachvolejbalové ME 2019 - Moskva (Rus.):

MUŽI

Finále: Anders Berntsen Mol, Christian Sandlie Sörum (Nór.-1) - Konstantin Semjonov, Iľja Lešukov (Rus.-3) 2:0 (12, 18)

O 3. miesto: Piotr Kantor, Bartosz Losiak (Poľ.-7) - Martin Ermacora, Moritz Pristauz (Rak.-23) - bez boja, Poliaci pre zranenie Kantora nenastúpili

ŽENY

Finále: Tina Graudinová, Anastasija Kravčenoková (Lot.-20) - Kinga Wojtasiková, Katarzyna Kocioleková (Poľ.-4) 2:0 (20, 19)

O 3. miesto: Liliana Fernándezová-Steinerová, Elsa Baquerizová-McMillanová (Šp.-9) - Joana Heidrichová, Anouk Vergéová-Dépréová (Švaj.-15) 2:1 (-13, 15, 19)

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • auto partnerAUTO LAMAČ
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGGERFLOR
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #