Kravárik: Je nám to ľúto, ale odchádzame so vztýčenou hlavou

20. 09. 2019 - Filip Hudec, SVF, Antverpy

Zamyslený Andrej Kravárik. FOTO: TASR, Martin Baumann

Sľubný začiatok, trpký koniec. Slovenskí volejbaloví reprezentanti sa napriek dvom víťazstvám neprebojovali do osemfinále majstrovstiev Európy 2019. V Bruseli zdolali Španielov 3:2 a Rakúšanov 3:1, no po presune do Antverp už nezískali so semifinalistami ME 2017 Srbskom, Belgickom a Nemeckom ani set a napokon na ich úkor postúpili zo štvrtého miesta Španieli. Južania vo štvrtok senzačne zdolali nemotivovaných úradujúcich vicemajstrov Európy Nemcov 3:1. Slováci tak obsadia na turnaji 19. miesto.

Po turnaji sme sa porozprávali s trénerom Andrejom Kravárikom.

Zápas Nemecko - Španielsko si sledoval na tribúne Lotto Arény a žiaľ naplnil sa ten najhorší scenár. Ako si duel prežíval?
"Vôbec nijako... Keby som mal zhodnotiť odchod Slovákov zo šampionátu, poviem, že mi to je veľmi ľúto. Urobili sme maximum. Nestálo pri nás šťastie, možno upadlo sebavedomie po nejakom sete, ktorý sme mali vyhrať. Toto by som možno hráčom vyčítal. Ale to, že nepostúpili preto, lebo Nemci hrali na dvadsať percent a Španieli vyhrali, to určite nie. Toto nemalo s volejbalom nič spoločné. Odchádzame so vztýčenou hlavou, podávali sme dobré výkony a niet sa za čo hanbiť. Musíme si z toho zobrať ponaučenie. Verím, že na ďalšie majstrovstvá Európy sa Slovensko prebojuje a treba mať na pamäti aj také veci, že nestačí hrať dobre len dva sety, ale dôležitá je každá lopta, každý set. Na tomto turnaji sa to ukázalo aj v iných skupinách, Gréci postúpili s jedným víťazstvom o jednu loptu. Verili sme, že dve víťazstvá budú stačiť, ale žiaľ nestačili."

Turnaj sme začali víťazstvom nad Španielskom 3:2, hoci sme viedli 2:0. Spätne asi ten stratený bod veľmi mrzí však?
"Na úvod turnaja to bol veľmi ťažký zápas na psychiku. Vedeli sme, že je to súper, s ktorým môžeme vyhrať a čakali sme boj. Po vyhratých dvoch setoch som veril, že by sme mohli zdolať Španielov za tri body, čo by v konečnom dôsledku zohralo svoju úlohu, ale napokon sme boli radi aj za víťazstvo 3:2, pretože sa zápas vyvíjal všelijako."

Nasledoval duel s Rakúskom, v ktorom sme nezačali dobre, ale po prehratom sete sme už nedali súperovi šancu.
"Po slabom začiatku sa chalani skoncentrovali a uvedomili si, že toto je jediná cesta k potencionálnemu postupu. Začali sme hrať ako sa patrí, dobre sme bránili na sieti aj v poli a jasne sme vyhrali. V útoku sa vo veľmi dobrom svetle ukázali Kriško a Michalovič."

Po presune z Bruselu do Antverp nás už čakali silnejší súperi Srbsko, domáce Belgicko a Nemecko. Ako by si zhodnotil tieto zápasy, v ktorých sme nezískali ani set?
"Boli to tri ťažké zápasy so semifinalistami posledných majstrovstiev Európy. Postupne sme začali prehrávať, ale nemali sme veľké oči. Zápasy s Belgickom aj Nemeckom okrem tretieho setu boli vyrovnané, trúfam si povedať, že minimálne bod sme si z niektorého z týchto duelov zaslúžili. Nechápem, že po tesných koncovkách v druhých setoch sme v tom ďalšom odišli. Namiesto vzpruhy sa tím položil. Je to škoda, pretože sme na tomto šampionáte hrali dobre a mali sme postúpiť."

Čo by si chalanom vytkol?
"Jednoduché a lacné chyby, ktoré sme robili najmä v koncovkách. Stabilizovali sme neskutočným spôsobom podanie, čo bol aj dôvod prečo sme sa so silnými súpermi dostávali do dobrého zápasu, ale v konečnom dôsledku nám chýbal krôčik k úspechu. Chýbal tam sebavedomý hráč, ktorý by to zobral na svoje plecia a ukončil set. Pôsobili sme ako kolektív, ale absentoval líder, ktorý by rozhodol. Bohužiaľ nemáme takého hráča."

Systém turnaja sme poznali, ale bol voči nám krutý. Gréci postúpili s jedným víťazstvom, nám nestačili ani dve a navyše išiel cez nás súper, ktorého sme zdolali. Je to frustrujúce?
"Na jednej strane áno, ale poznali sme systém turnaja a vedeli sme, že treba bojovať o každú loptu. Na to sa netreba vyhovárať. Pozerajme sa dopredu. Ak by toto družstvo zostalo pohromade, tak môže niečo dokázať. Ďalší kvalifikačný blok treba začať s entuziazmom a nádejou, že tento tím môže ukázať viac ako doteraz."

Aké boli zlomové body nášho nepostupu?
"Už som spomenul, že prvý zápas proti Španielom bol veľmi dobre rozbehnutý, tam mala prísť nejaká hecovačka, možno keby to niekto zobral na seba. V konečnom zúčtovaní sme v podstate postup premrhali na začiatku... Z víťazstva sme sa však tešili, pretože sme rátali, že papierovo lepší súperi si víťazstvá postrážia, ale bohužiaľ sa to nestalo a výsledok posledného zápasu nás poslal domov..."

Aká bude tvoja budúcnosť? Máš chuť pracovať aj naďalej s týmto družstvom?
"Určite áno, pretože chlapcov veľmi dobre poznám a viem, že majú potenciál. Je to veľmi dobrá, zdravá generácia a aj chalani sú si vedomí, že majú na to, aby ukázali celej Európe, že môžu konkurovať aj silným tímom. Že sa to nepodarilo je obrovská škoda pre slovenský volejbal a aj pre chlapcov. Nechajme túto otázku otvorenú, šampionát sa vyhodnotí a uvidíme."

Budeš sledovať aj ďalej šampionát a máš svojho favorita?
"Mojimi favoritmi sú Srbi. Nie preto, že sme sa s nimi stretli, ale preto, že je to skvelé družstvo s vynikajúcim trénerom Slobodanom Kovačom, ktorého poznám osobne a stretli sme sa ako protihráči v gréckej lige. Srbský tím je pre mňa vzorom, majú veľa mladých hráčov na fantastickej úrovni. Sú nám blízki aj mentalitou a preto im budem fandiť a prajem im triumf na majstrovstvách Európy. Mali by ich sledovať aj naši hráči, aby odpozerali ich štýl hry. Som si vedomý, že keď sa chceme viac priblížiť popredným tímom, tak v našej hre sa musíme zlepšiť v rýchlosti. Nemám na mysli rýchlosť nahrávok, pretože hru sme neskutočne zrýchlili, ale pohyb a prejav hráčov musíme byť úplne iný. Potrebujeme väčšie nasadenie a hráči musia byť sebavedomejší."

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • auto partnerAUTO LAMAČ
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGGERFLOR
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #