Košice ukončili čiernu sériu, Prešov prvýkrát zaváhal doma, obhajca vyhral ôsmykrát za sebou

01. 12. 2018 - SVF + kluby

Košice zdolali Nitru prvýkrát od februára 2016. FOTO: VK KDS Šport Košice

Najvyššia mužská volejbalová súťaž Edymax extraliga mužov pokračovala v prvý decembrový deň 13. kolom, v ktorom prišlo k prerušeniu dvoch sérií. Vedúco duo Prievidza a Košice nestratili ani set, Svidník po víťazstve v Trenčíne poskočil na tretie miesto. Na štvrté klesla Nitra a až na piate Prešov, ktorý prvýkrát v sezóne zaváhal na domácej palubovke. Zvolen poskočil na ôsmu priečku.

V šlágri kola vyhrali Košice nad Nitrou v troch setoch a udržali sa na druhom mieste. Zverenci trénera Richarda Vlkolinského ukončili dlhú sériu neúspechov s týmto súperom, ktorá trvala 15 zápasov a takmer tri roky. Košice vyhrali v súťažnom zápase nad tímom spod Zobora prvýkrát od 24. februára 2016. Východniari mali celý duel jasne pod kontrolou a súpera prevýšili v každej činnosti, na esá vyhrali 8:0, na bloky 12:6. K desiatemu víťazstvu Košičanov v sezóne prispel 16 bodmi smečiar Miroslav Jakubov, ktorý sa stal najlepším hráčom duelu. Košice uhájili pred Nitrou 2. priečku, natiahli šnúru výhier na 4 stretnutia, oplatili Nitranom prehru 2:3 z októbra. V závere duelu boli emócie, kapitán Nitry Peter Kašper dostal za protesty červenú kartu.

V akcii košický smečiar Martin Sopko ml. Košice zdolali Nitru 3:0. FOTO: VK KDS Šport Košice

Na čele tabuľky sú po ôsmom víťazstve za sebou volejbalisti Prievidze. "Kohúti" v sobotu večer zvíťazili na palubovke Komárna 3:0 a zaznamenali dvanásty úspech v sezóne. Tím Richarda Nemca nedal domácim žiadnu šancu, v prvých dvoch setoch si vypracoval veľké náskoky a po hladkom priebehu (14, 13) viedol 2:0. V treťom sete sa Komárno trochu výkonnostne dvihlo, ale na favorita to nestačilo. Hráčom zápasu sa stal blokár Filip Mačuha, autor 8 bodov (3 bloky, 2 esá). Hráč mesiaca november Peter Mlynarčík bol so 14 bodmi najproduktívnejším mužom duelu, blokár Marek Ludha sa blysol 4 esami.

Prekvapenie sa udialo v Prešove, kde domácim VK MIRAD PU nestačil na Myjavu (1:3) a zaznamenal vôbec prvú domácu prehru v siedmom zápase. Šarišania vyhrali prvý set 25:19, ale v ďalšom priebehu ťahali za kratší koniec. Myjava, aj so skúseným nahrávačom Jurajom Zaťkom, ktorý sa stal MVP duelu, bola v ďalšom priebehu lepšia a zaslúžene vyhrala. Kopaničiari tak vrátili Prešovu prehru 1:3 z domácej palubovky. Prešov prehral doma prvýkrát od 14. apríla, kedy podľahol Svidníku v rozhodujúcom zápase o bronz 2017-18. Prešovu nestačilo ani 21 bodov (2 esá, 1 blok) kapitána Martina Sopka st., za Myjavu bodovali najviac Jakub Petráš (19) a Patrik Pokopec (15).

Myjava vyhrala v Prešove a zastavila domácu sériu Šarišanov. FOTO: VK MIRAD PU Prešov

Na tretie miesto sa po druhom víťazstve v priebehu trochu dostal Svidník, ktorý bral body za úspech 3:0 v Trenčíne. Mladíci z COP začali dobre, keď viedli v prvom sete 15:8, ale hostia ovládli druhú polovicu dejstva a vyhrali ho 25:20. Favorit postupom času dominoval výraznejšie, najviac v treťom sete, ktorý vyhral 25:12. Svidník zaznamenal až 14 blokov, z toho Ján Majcher šesť. Najviac bodujúcim mužom duelu a zároveň aj MVP, bol univerzál Jakub Pietrzak, autor 14 bodov (2 esá, 2 bloky). Poľský legionár sa ako prvý hráč v tejto sezóne dostal cez hranicu 200 bodov, na konte ich má 210. Trenčín prehral šiestykrát v sérii.

Tomáš Hrtus z COP Trenčín v útoku proti trojbloku Svidníka. FOTO: Branislav Ulbrich

V súboji dvoch tímov zo spodných poschodí tabuľky vyhral Zvolen nad Starou Ľubovňou 3:0 a posunul sa na ôsme miesto pred Trenčín. Bolo to tretie víťazstvo Stredoslovákov, Ľubovňa na prvý triumf aj prvý bod stále čaká. Hráčom duelu (MVP) sa stalo libero Marek Hraňo.

Edymax extraliga mužov - základná časť - 13. kolo - sobota:

VK KDS-ŠPORT KOŠICE - VKP BYSTRINA SPU NITRA 3:0 (22, 19, 15)
Zápas trval 74 minút, rozhodovali: Tiňo a Höger, 214 divákov

Košice: Bališin 8, Rossard 3, Jakubov 16, Kríž 2, Lamanec 10, M. Sopko ml. 11, libero Kryš (Labik 4, Kasperkevič 0). Tréner: R. Vlkolinský.
Nitra: Porubský 1, Kostoláni 6, Gergely 5, Gera 7, Malina 4, Kašper 7, liberá Ochodnický a Krajčo (Galandák 4, Százvai 0, Marinič 4, Barbas 0). Tréner: Ľ. Šalata.

MVP: Miroslav Jakubov (Košice)

Richard Vlkolinský, tréner Košíc: "Zápas dobrej úrovne sme mali v rukách a zvládli sme ho aj takticky, čo ma teší a za to chcem chalanov pochváliť."

Ľuboslav Šalata, tréner Nitry: "Domáci boli dnes výrazne lepším družstvom na servise a v podstate vo všetkých herných činnostiach sme my zaostávali. Na okrajových pozíciách mali výrazne úspešnejších hráčov. My sme dnes doplatili na to, že nás domáci ublokovali. No zaslúžené víťazstvo domácich – my sme celý zápas doťahovali náskok súpera a v treťom sete sme pôsobili už veľmi odovzdane."

COP TRENČÍN - TJ SLÁVIA SVIDNÍK 0:3 (-20, -21, -12)
Zápas trval 73 minút, rozhodovali: Poláčiková a Čuntala, 40 divákov

Trenčín: Goč 3, Š. Rzyman 4, Jendrejčák 2, Hrtus 10, Ondruš 11, Kyjanica 5, libero Kurej (Ružbaský 0, Fejt 1, Krišák 0). Tréner: P. Kalný.
Svidník: J. Hriňák 4, Ciupa 1, Majcher 8, Pietrzak 15, Mészáros 7, Matušovský 8, liberá S. Paňko a Kalužný (Ščerba 5, Oleárnik 0, Šellong 1). Tréner: P. Tholt.

MVP: Lukas Pietrzak (Svidník)

Peter Kalný, tréner Trenčína: "Zaslúžené víťazstvo Svidníka. Do zápasu sme síce vstúpili výborne, no od stavu 15:8 v prvom sete sme spravili viacero chýb a nepresností, po ktorých Svidník držal priebeh zápasu suverénne v rukách."

Peter Tholt, tréner Svidníka: "Prvý set sme nezačali dobre a museli sme doťahovať náskok. Súper nám, chvalabohu, pomohol chybami, no na toto si musíme dať pozor. V ďalšom priebehu zápasu sme sa už chytili. Sme radi za víťazstvo."

VK MIRAD PU PREŠOV - TJ SPARTAK MYJAVA 1:3 (19, -20, -16, -23)
Zápas trval 117 minút, rozhodovali: Niklová a Malík, 197 divákov

Prešov: Hudák 14, Červeň 5, Jurko 0, M. Sopko st. 21, Mikovčík 11, Bogdanovič 13, libero T. Lampart (Faron 3, Pavlinský 0, Rajduga 0, Timko 0). Tréner: E. Digaňa.
Myjava: Pollák 9, J. Petráš 19, Pokopec 15, Mich. Zeman 7, Zaťko 3, Watzka 13, libero M. Vitko (Jalovecký 1, Konc 0). Tréner: M. Pipa.

MVP: Juraj Zaťko (Myjava)

Do úvodu zápasu vstúpili lepšie hráči TJ Spartak Myjava. Počiatočné vedenie však stratili a v polovici setu už viedli domáci. Myjavčania kvalitným podaním zrovnali na 19:19, ale od postavenia so servisom blokára Michala Červeňa už na strane hostí žiaden ďalší bod nepribudol. Set ukončilo eso domácich, priamo z podania.

V druhom sete ťahali domáci od začiatku za kratší koniec. Hostia výborne útočili i blokovali. Prešovčania skóre len doťahovali. Nepomohlo ani striedanie, počas ktorého sa na ihrisko dostal blokár Matej Faron. Po výsledku 20:25 bolo zrovnané na 1:1.

Vyrovnanie výrazne nabudilo hernú náladu Myjavčanov. V treťom sete mali ešte výraznejšie navrch. Na kvalitné útoky Petráša i Pokopca úspešne nahrával slovenský reprezentant a hráč zápasu Juraj Zaťko. Prešovčania sa trápili na servise i v útoku. Tréner Digaňa sa snažil spestriť hru striedaním. Do hry vstúpili Kamil Pavlinský a Alex Timko. Vývoj stretnutia naklonili na svoju stranu hostia po zisku tretieho dejstva rozdielom 16:25.

Domáci, ako papierový favorit zápasu, statočne zabojovali o tajbrejk vo štvrtom sete, ale ani 21 bodov z ruky kapitána Martina Sopka nestačilo na dobre rozbehnutých hostí. Set i zápas ukončilo najtesnejšie možné skóre setu 23:25.

(text: Jana Palenčárová)

Erik Digaňa, tréner Prešova: "Myjava dnes prišla do Prešova nabudená, ako sme predpokladali. Žiaľ, my sme to neustáli v hlavách. Mysleli sme si, že hladko vyhráme. Dehonestoval by som výkon Myjavy, ak by som povedal, že sme si to prehrali sami. Myjavčania dnes hrali asi najlepšie v tejto sezóne, čo som mal možnosť vidieť. Žiaľ, pomohli sme tomu výsledku aj my. Liga ide ďalej."

Martin Pipa, tréner Myjavy: "Podali sme maximálny a koncentrovaný výkon. Som hrdý na svojich chlapcov."

VK SPARTAK UJS KOMÁRNO - VK PRIEVIDZA 0:3 (-14, -13, -21)
Zápas trval 66 minút, rozhodovali: Schimpl a Sarka, 370 divákov

Komárno: Sládeček 1, Kubš 10, Hinduliak 4, Rehák 6, Rak 0, Pělucha 3, liberá Pati-Nagy a A. Habán (Slezák 5, Sánta 0). Tréner: R. Pělucha.
Prievidza: Ludha 10, Jančura 4, Ihnát 10, Mačuha 8, Mlynarčík 14, Javorčík 5, libero Ľ. Nemec (Kudra 2, Pliaseckij 0). Tréner: R. Nemec.

MVP: Filip Mačuha (Prievidza)

Prievidžania si od začiatku išli rázne za svojim cieľom a keď vyhrávali v prvom sete 6:1, domáci si museli zobrať prvý oddychový čas. Ten však príliš Komárnu nepomohol, hostia hrali sústredene a hlavne presne. V ďalšom priebehu viedli už 13:2 a aj keď domáci znížili kozmeticky na 10:19, líder tabuľky nemal problém uchmatnúť prvý set pomerne ľahko.

Podobný priebeh mal aj druhý set. Domáci držali krok s favoritom do stavu 2:3, neskôr totiž bolo 2:8 a hostia boli opäť na koni. Komárno dokázali len znížiť na 5:11, Prievidza však opäť zvýšila svoje vedenie na 15:5 a aj druhý set sa od tohto momentu len dohrával. Najbližšie k súperovi boli domáci za stavu 11:19, to však na zdramatizovanie druh ho setu nestačilo a poľahky sa Prievidza dostala do vedenia 2:0 na sety.

Komárno po dvoch neúspešných setoch neskladalo zbrane a v tom treťom zabojovalo. Vyhrávalo 5:4 a otvorený priebeh setu držalo aj naďalej. Komárno vyrovnalo na 9:9, no hostia ušli na 12:9, čo sa z hľadiska priebehu tretieho setu ukázalo ako rozhodujúce. Zverenci Richarda Nemca odskočili na 16:10, domáci sa však ešte zmobilizovali. Prehrávali 12:17, ale keď podával Forró, Komárno znížilo na 16:17. Dva úspešné útoky Ihnáta však upravili stav na 19:16 a domáci potom už len doháňali stratu. Tú sa im však zmazať nepodarilo a Prievidza tak bez straty setu uspela zaslúžene a poistila si prvé miesto v tabuľke.

(text: Róbert Mihalička)

Robin Pělucha, tréner Komárna: "Dnes nás súper predčil vo všetkých herných činnostiach. Na servise, na príjme, na útoku, súper hral odvážne a neprišli si len zahrať, ale hrali od začiatku naplno, čo sme mali pôvodne v pláne aj my, avšak sme absolútne zlyhali. Až na niekoľko výnimiek to bol náš extrémne najhorší výkon v sezóne."

Richard Nemec, tréner Prievidze: "Gratulujem chalanom, že sa dokázali koncentrovať na takýto zápas a trošku ma Komárno prekvapilo slabšou hrou, ale my sme sa sústredili sami na seba a chlapci vydržali v koncentrácii až do konca. Čo sme si pred zápasom predsavzali, to sme v zápase aj splnili, takže vládne spokojnosť."

MVK ZVOLEN - VKM STARÁ ĽUBOVŇA 3:0 (17, 22, 23)
Zápas trval 80 minút, rozhodovali: Andrejčák a Miloslav Smolko, 150 divákov

Zvolen: Orolín 8, Podstupka 6, Kučera 14, Michalec 12, Kliment 9, Vrtielka 5, libero Hraňo (Herich 3). Tréner: M. Vaško.
Stará Ľubovňa: Billík 2, Mačuga 3, Buvalič 8, Margicin 3, Kandráč 6, Gula 9, libero T. Senko (Lichvar 0, Malachovský 4, Kyšeľa 1). Tréner: J. Senko.

MVP: Marek Hraňo (Zvolen)

Martin Vaško, tréner Zvolena: "Prvé domáce víťazstvo 3:0, ktoré veľmi teší. Nebolo to úplne podľa predstáv, no pokiaľ sme nerobili chyby, boli sme ďaleko pred súperom. Len čo sme začali kopiť chyby, dostávali sme sa do zbytočných problémov."

Ján Senko, tréner Starej Ľubovne: "Dnes sme sa chceli pokúsiť vrátiť domácim prehru, ktorú sme utŕžili u nás. Žiaľ, domáci boli lepší, disciplinovanejší a najmä si vedeli ustrážiť koncovky druhého a tretieho setu. Škoda, že sme urobili zbytočne veľa chýb."

Štatistiky, rozpis zápasov a tabuľku nájdete TU.