Kapitán Slovákov: Cieľ je osemfinále. Nech sa nám to podarí akokoľvek

13. 09. 2019 - Filip Hudec, SVF, Brusel

Tomáš Kriško by mal patriť k ťahúňom Slovákov na ME. FOTO: TASR

Na svoje druhé majstrovstvá Európy sa chystá skúsený smečiar Tomáš Kriško. Kým v roku 2015 bol na šampionáte v Taliansku ako druhý univerzál, teraz je v diametrálne inej pozícii. Je kapitánom výberu Andreja Kravárika a mal by patriť k lídrom slovenského tímu. Dvojmetrový Lipták sa po roku v argentínskej lige vracia do Európy a upísal sa nemeckého rekordného majstrovi VfB Friedrichshafen, ale za najprestížnejší považuje zápas s Rakúskom.

Šampionát začíname so Španielskom a Rakúskom, teda hneď na úvod súperi, ktorých by sme mohli zdolať...
"Vieme, že prvé dva zápasy sú pre nás kľúčové. Hráme so súpermi, ktorí sú približne na našej úrovni a pravdepodobne najmä medzi nami, Španielmi a Rakúšanmi sa bude bojovať o postupové miesto medzi najlepších šestnásť tímov. Srbi, Nemci a Belgičania sú papieroví favoriti."

Čo by mali platiť na Španielov?
"Hru Španielov sme si rozobrali. Vieme čo hrajú a sme na nich pripravení. Oni si ale určite dobre zmapovali aj našu hru, tak uvidíme priamo na ihrisku ako to dopadne. Dúfam, že ich zdoláme."

V generálke na ME sme v Aténach s Gréckom raz vyhrali a potom dvakrát tesne prehrali. Čo nám zápasy ukázali?
"Zápasy v Grécku splnili svoj účel. Prvý sme vyhrali hladko 3:0, v ďalších dvoch dueloch tréner zostavu prestriedal. Zápasy sme prehrali, ale rozhodovalo sa v koncovkách. Dôležité bolo, aby dostali šancu všetci hráči, pretože Európa je dlhá a pripravení musia byť všetci hráči. Výsledky v príprave neboli až tak dôležité, išlo o to, aby sme mali dobrý herný prejav, vyskúšali si rôzne kombinácie a v tomto smere môžeme byť spokojní."Aké sú povinnosti kapitána?
"Kapitánom som už pár mesiacov odkedy skončil Emo Kohút. Je to veľká česť, na druhej strane po takých menách ako boli Masný, Kmeť, Kohút, je to určite záväzok nesklamať ich odkaz. Ako kapitán mám v tíme niekoľko organizačných úloh, občas treba mladších hráčov usmerniť, prípadne na tréningu aj zvýšiť hlas, ale to som robil aj predtým, takže sa toho veľa nezmenilo."

Na ME si debutoval pred štyrmi rokmi, teraz ťa čaká druhý šampionát. Ale v inej pozícii ako v roku 2015...
"Na ME 2015 som sa dostal za iných okolností, pretože nám vypadol univerzál a vtedajší tréner Giuliani prišiel týždeň pred začiatkom šampionátu s tým, či som ochotný sa posunúť na post druhého ´účka´. Úlohu som prijal. Mal som naskakovať v ťažkých momentoch, keď bolo potrebné dvojstriedanie a podobne. Teraz som v inej pozícii. Rátam s tým, že by som mal odohrať najťažšie pasáže zápasu, ale na to som z klubov zvyknutý a táto rola mi viac sedí."

Prestúpil si do Friedrichshafenu, bude teda práve duel s Nemcami pre teba najprestížnejší?
"Na zápas s Nemeckom sa ešte nesústredím, pretože je až posledný v skupine. Prestížnejší bude pre mňa zápas s Rakúskom, ktoré vedie môj budúci klubový tréner Michael Warm. V tomto momente sa sústredím na pre nás dôležitejšie zápasy a aby nám vyšiel úvod."

Tomáš Kriško v rozhovore s trénerom Rakúska a jeho budúcim koučom vo Friedrichshafene Michaelom Warmom. FOTO: SVF

Sledovali ste aj majstrovstvá Európy žien v Bratislave?
"Samozrejme a držali sme im palce. Baby zvládli šampionát dobre, čo nás teší. My ich musíme minimálne napodobniť a postúpiť minimálne do osemfinále, pretože historicky by skončili lepšie ako my a to nechceme dopustiť (smiech)."

Aký je náš cieľ na majstrovstvách Európy?
"Cieľ je určite postúpiť do osemfinále, nech sa nám to podarí akokoľvek. Či už najľahším spôsobom, teda zdolať Španielsko a Rakúsko, alebo potom skúsiť obrať o body Belgičanov, či Nemcov. Verím, že postup zvládneme a potom sa začína nová Európa. Play off je niečo iné ako skupinová fáza. Bolo by skvelé pripraviť si pozíciu do osemfinále tak, aby nám z holandskej skupiny vyšiel ľahší súper a aby sme mohli poškuľovať po štvrťfinále."

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČ MIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORKERKOSAND
  • reklamní partneriSTRBSKE PRESSO HUDOSKV REZAC
  • reklamní partneri RonaATAK
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #