Juraj Mokrý po finále ME: Na hre Srbiek vidieť srdce

04. 10. 2017 - Denník Šport, Pavol Kubiš

Slovák Juraj Mokrý druhý raz v kariére rozhodoval finále ME volejbalistiek. FOTO: CEV

Finále uplynulých majstrovstiev Európy volejbalistiek v Baku Srbsko – Holandsko (3:1) malo aj slovenskú pečať. Rozhodoval ho Slovák Juraj Mokrý. Tejto pocty sa mu ušlo druhý raz v jeho bohatej kariére – po štrnástich rokoch.

Juraj, gratulujeme! V roku 2003 ste pískali v Ankare finále ME volejbalistiek už ako 28-ročný, spomeniete si občas na tento váš horúci krst?
"Áno, určite. Vtedy to bol zo strany rozhodcovskej komisie veľký risk. Mal som 28 rokov a boli to moje prvé majstrovstvá Európy. Spolu s Češkou Karin Záhorcovou sme rozhodovali finálový duel Poľsko – Turecko, ktorý Poľky vyhrali 3:0. Domáci čiaroví rozhodcovia boli pred vypredaným hľadiskom silno zaujatí, dovtedy som pred 6000 divákmi nikdy nepískal. Tlak na nás bol veľký, ale zvládli sme to."

V roku 2005 ste v Záhrebe rozhodovali stretnutie o bronz Rusko – Azerbajdžan (3:0), odvtedy ste – napriek množstvu podujatí - na európskom šampionáte nepískali. Čo sa za ten čas vo volejbale zmenilo z rozhodcovského pohľadu?
"Výrazne sa zmenili najmä technológie. Nebol video challenge systém, elektronické zápisy či tablety, ktoré používajú družstvá. Ako rozhodcovia dnes využívame komunikačný systém. Zmeny sa udiali i v pravidlách, ale nie také výrazné."

V krátkom čase ste rozhodovali na vrcholných svetových turnajoch žien v Thajsku, Číne a Japonsku. Rátali ste v Baku s nomináciou na finále?
"Z pôvodnej dvadsiatky rozhodcov sme do konca turnaja zostali ôsmi. Domáci Eldar Zulfugarov nemohol pískať semifinále a zápas o bronz, pretože v ňom hrali Azerbajdžanky. Pokiaľ by Srbky prehrali v semifinále, finále by som nerozhodoval. Keď postúpili, v hre sme boli traja – Azerbajdžanec, Talian a ja."

Aký bol finálový zápas z vášho pohľadu?
"Ťažký, finále je vždy sledované. Našťastie v prvom a v poslednom sete Srbky dominovali. Najbojovnejší bol druhý set, po ňom však srbské volejbalistky zvoľnili a začali ´tancovať´. Za stavu 2:0 sú tretie sety rizikové, to je vo volejbale bežné."

Rovnako ako vlani na olympiáde v Riu, kde skončili druhé, potvrdili Srbky pozíciu momentálne najsilnejšieho družstva v Európe. Favorizovali ste ich aj vy?
"Od začiatku sa všeobecne čakalo finále Srbsko – Rusko, aj keď neskôr by v prípade postupu Rusiek do semifinále títo súperi na seba narazili už v ňom. Srbky sú vysoké a výborné hráčky, rovnako ako ich mužskí kolegovia idú ako družstvo tvrdo za víťazstvom. Dívať sa na ich hru je radosť, to srdce na nich vidieť, čo platí o všetkých športoch. Ich najlepšia hráčka Tijana Boškovičová s úsmevom na tvári útočila ponad súperove bloky."

Po dvoch zlatých medailách za sebou sa Rusko nedostalo ani do semifinále, keď stroskotalo na Turecku. Veľké prekvapenie?
"Ich vzájomný zápas som pískal v skupine, v ktorej vyhrali Rusky 3:1. V ´odvete´ vo štvrťfinále však na Turkyne, na ktorýh vidieť vplyv trénera Giovanniho Guidettiho a talianskej trénerskej školy, nestačili."

Okrem jednej skupiny v Gruzínsku sa šampionát odohral v Azerbajdžane, ktorý pred dvoma rokmi hostil i Európske hry. Ako zvládlo Baku volejbalový šampionát?
"Priznám sa, že v Baku som bol po dvanástich rokoch a mesto som nespoznával, toľko sa v ňom vybudovalo. Pozoruhodné bolo, že na každom zápase domácej reprezentácie bol prezident krajiny. Domáce volejbalistky brali postup do prvej štvorky ako povinnosť. Po semifinálovej prehre 2:3 s Holandskom boli veľmi sklamané a v zápase o bronz po vyhratom prvom sete ´vybuchli´."

HODOŇOVA ROZLÚČKA

Pre našich rozhodcov i celý náš volejbal bola skvelá reklama, že Slováci dostali v dôležitých zápasoch dôveru na oboch tohtoročných šampionátoch. Začiatkom septembra sa na ME mužov v semifinálovom zápase Rusko – Belgicko rozlúčil s rozhodcovskou píšťalkou Žilinčan Dušan Hodoň, ktorého neuvidíme už ani v extralige.

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

  partneri

  • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX TIPOSMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGTERRA ANTIQUA
  • reklamní partneriNAYLOBKOWICZSTRBSKE PRESSO
  • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVELATAK
  • reklamní partneriKV REZAC Rona
  • mediálni partneriRTVS Arena Sport SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVNSC

  komunikačný partner

  • #