Jana Kulan (Matiašovská) vytvorila ziskom 60 bodov nový svetový rekord

14. 04. 2019 - SVF, cev.lu

Jana Kulan (Matiašovská) zaznamenala 60 bodov v jednom zápase. FOTO: CEV

Bývalá slovenská volejbalová reprezentantka Jana Kulan (za slobodna Matiašovská) vytvorila nový svetový rekord v počte bodov v jednom zápase, keď ich vo finále japonskej V-League zaznamenala 60! Reprezentantka Azerbajdžanu v službách Toray Arrows prekonala doterajší rekordný zápis ďalšej azerbajdžanskej volejbalistky Poliny Rahimovovej, ktorá nazbierala 58 bodov. Informáciu priniesol web Európskej volejbalovej konfederácie (cev.lu).

Ani heroický výkon 31-ročnej bratislavskej rodáčky nestačil jej tímu na triumf s obhajcom titulu Hisamitsu Springs. Volejbalistky Toray Arrows vyhrali v odvete finále 3:2 (-29, 19, 23, -23, 13) a o víťazovi musel rozhodnúť Zlatý set, ktorý sa v Japonsku hrá do 25. Ten Kulanovej tím prehral 18:25. Takmer dvojmetrová univerzálka nazbierala v úvodných piatich dejstvách 50 bodov, ďalších 10 pridala v zlatom sete. Siedmy titul v histórii tak získali volejbalistky Hisamitsu Springs z mesta Kobe.

Ziskom 60 bodov vytvorila Jana Kulan (predtým známa aj ako Jana Matiašovská-Aghayeva) rekord v novom bodovom systéme, pravidlo na straty zrušili pred dvomi dekádami. Kulan odohrala za Slovensko v rokoch 2004 - 2009 celkovo 25 zápasov. Azerbajdžan reprezentuje od roku 2015, v roku 2016 pomohla tímu k zlatu v Európskej lige (vo finále vyhral Azerbajdžan proti Slovensku) a na domácich majstrovstvách Európy 2017 bola členkou tímu, ktorý obsadil 4. miesto.