Jakub Joščák: Prvenstvo v ankete si vážim

28. 09. 2020 - Časopis Volejbal

Aj Jakub Joščák dodržal zvolenskú "tradíciu" - začínal ako hokejista. FOTO: archív J.J.

ČASOPIS VOLEJBAL - rubrika VYRÁSTLI POD SIEŤOU

Podobný športový príbeh sme už v tejto rubrike mali. Rovnako ako univerzál Pavel Bartík aj blokár Jakub Joščák začínal vo Zvolene ako hokejista. Začínal s ním na základnej škole, vydržal pri ňom asi sedem rokov. V hokejovej triede boli s Bartíkom spolužiaci, chvíľu sedeli aj v jednej lavici. Obaja neskôr presedlali na volejbal, stali sa z nich reprezentanti, získali majstrovské tituly a zahrali si v zahraničí, kde ich prvou štáciou bola zhodna talianska Serie A2. O pár mesiacov starší Jakub práve v pondelok 28. septembra oslavuje štyridsiatku.

Hetrik v Detve

"Obaja sme boli obrancovia. Paľo v prvej päťke, ja vo štvrtej. Bol lepší, aj musel byť, keď býval na štadióne," smeje sa Jakub. Jeho kamarát vydržal pri hokeji dlhšie. Brzdili ho i určité problémy s kolenami, chodil na elektroliečby. Za svoj hokejový vrchol považuje hetrik, ktorý dal asi ako ôsmak v Detve, kde Zvolenčania vyhrali dvojciferným výsledkom. V tíme s dvoma dlháňmi. "Boli sme najvyšší, ale vtedy som si to ani neuvedomoval. Výšku som začal riešiť až na strednej škole. Odkedy som odišiel z dorastu, na korčuliach som nestál. Hokej by som si ešte rád z pasie zahral, stále ho považujem za veľmi atraktívny šport," hovorí.

Po tom, ako zavesil korčule na kline, sa ako študent stavebnej priemyslovky v Banskej Bystrici dva roky nevenoval žiadnemu športu. Cez Bartíka sa však dostal k volejbalu. Bola to náhoda, na hokeji stretli trénera volejbalistov Dušana Uváčika, ktorý vysoké chlapčisko zavolal na tréning.

Titul získal v Bratislave

V sezóne 1998/99 sa objavil na extraligovej súpiske Zvolena, v ktorom v tom čas pôsobil aj žilinský nahrávač Michal Masný. V áčku však toho veľa nenahral. "Na prvý zápas však nikdy nezabudnem. Tréner ma v bratislavskom PKO proti VKP vystriedal na blok, striedal som Borisa Sobolovského, ktorý sa však 'zabudol' a tak som zostal na ihrisku o jednu výmenu dlhšie," spomína na svoju extraligovú premiéru.

Po vojenčine na Sliači v roku 2001 prestúpil práve do bratislavského VKP, kam ho zlanáril tréner Ivan Husár. "Policajti" po siedmich majstrovských tituloch za sebou mali dvojročnú odmlku a s novou generáciou hráčov začínali prakticky odznova. "Do tímu prišiel aj skúsený český libero Michal Palinek a získali sme bronz. V ďalšej sezóne nasledovalo striebro a v roku 2004 sme získali majstrovský titul," pokračuje. Obe finálové série VKP odohral proti Púchovu, ktorého dres si počas tej prvej obliekal aj Bartík.

Rozpačité spomienky na Anconu

V roku 2004 204 cm vysoký hráč zaujal aj výkonmi v reprezentácii, keď v omladenom tíme bol ako blokár paradoxne najviac bodujúcim Slovákom v Európskej lige. Angažoval ho tím Serie A2 Sira Ancona, až v Taliansku mu diagnostikovali nepríjemné zranenie únavovú zlomeninu píšťaly. Veľa spomienok na Anconu, ktorej volejbalistov v tom čase sponzoroval výrobca kuchýň, nemá. Počas sezóny pauzoval zo zdravotných dôvodov asi dva mesiace. Ancona zo 16 tímov A2 skončila na 12. mieste a do play-off nepostúpila. Jakubovi v štatistikách rátajú oficiálne 27 zápasov, v ktorých dosiahol 100 bodov.

"Vybavuje sa mi, že všetci súperi boli silní. A aj to, že na začiatku klub ešte hráčov platil, ale postupne tak prestal robiť a neskôr posielal nekryté šeky. Mne dlhuje necelých desať tisíc eur, ktoré už neuvidím, pretože klub šiel do krachu," dodáva. Asistentom trénera Bruttiho bol v tom čase Francesco Cadeddu, ktorý bol v roku 2015 aj asistentom svojho krajana Giulianiho pri našej mužskej reprezentácii a naposledy pôsobil v ruskom Fakli Novyj Urengoj. Slovákovým najznámejším spoluhráčom v Ancone bol Srb Goran Marič, majster Európy z roku 2001. V tíme boli aj Grék Karipidis a od januára 2005 i Kanaďan Bildfell. Zo známejších talianskych hráčov boli v kádri Della Lunga či libero Mania.

S Innsbruckom aj v Lige majstrov

Po návrate domov mu píšťalu museli operovať. Kvôli zápalu ho zranenie odstavilo na dlhší čas. S VKP Bratislava stihol v roku 2006 získať svoj druhý majstrovský titul. V roku 2008 odišiel do Rakúska, kde s Tirolom Innsbruck získal majstrovský hetrik. V tíme slovenského trénera Štefana Chrtianskeho hrali okrem jeho syna Štefana viacerí krajania, jeho spoluhráčmi boli i univerzál Gabriel Chochoľák a nahrávač Daniel Končal.

S Innsbruckom si zahral aj v prestížnej Lige majstrov, aj keď v silnej konkurencii Gavana či Američana Holmesa nemal v tíme stabilné miesto v základnej zostave. "V sezóne 2009/10 sme dokonca v Lige majstrov pomýšľali na Final Four. Vo štvrťfinále play-off sme Bled doma zdolali 3:1, v odvete v Slovinsku sme prehrali 1:3 a 10:15 v zlatom sete a na finálový turnaj sme nepostúpili. Bola to však veľmi úspešná sezóna," vraví Jakub.

V roku 2011 sa vrátil znova do VKP, ktorý sa o rok neskôr odhlásil z extraligy a viacerí hráči v rámci novej spolupráce putovali do Myjavy. Zvolenský rodák sa vybral na východ republiky do Humenného, ktoré malo v tých časoch najvyššie ambície. S Chemesom si zahral dvakrát vo finále extraligy, prvé s Volley Teamom prehrali, v roku 2014 si to v sérii so Svidníkom vynahradili. To bola aj Jakubova bodka za kariérou v šestkovom volejbale. Po športovej a ani finančnej stránke už nemal motiváciu, blokári sa vždy museli zmieriť s nižšími honorármi.

Inžinier v Trnave

Keď skončil s vrcholovým volejbalom, vlani si stihol dokončiť vysokú školu. Vybral si Materiálovotechnologickú fakultu na STU v Trnave. V tomto meste sa aj usadil a pracuje v podniku na výrobu sklených vlákien Johns Manville na pozícii inžiniera riadenia procesov. S výnimkou  exhibície bývalých reprezentantov v Nitre v hale volejbal nehral. V posledných troch rokoch ho skôr zlákal plážový volejbal, aj v tomto roku sa objavil v sérii majstrovstiev Slovenska Summer Beach Tour 2020. "V beachi som sa našiel, je tam väčší kontakt s loptou. V šestkovom volejbale som sa už cítil taký nepotrebný, mužstvo ťahajú iné posty," vysvetľuje.

S reprezentáciou štartoval na ME 2003 v Nemecku, kde však mužstvo na hranici generačnej výmeny nevyhralo ani jeden duel. Za najväčší reprezentačný zážitok tak považuje prvý triumf Slovenska v Európskej lige v tureckej Burse v roku 2008. V tíme bol spoločne s blokármi Tomášom Kmeťom a Emanuelom Kohútom. Váži si aj ocenenie pre najlepšieho volejbalistku Slovenska za rok 2004. Po generačnej výmene v reprezentácii bol druhým najlepším blokárom základnej časti Európskej ligy a tieto bodíky zavážili i v ankete.

KTO JE JAKUB JOŠČÁK
Narodený: 28. septembra 1980 vo Zvolene.
Kluby: do 2001 MVK Zvolen, 2001-04 VKP Bratislava, 2004/05 Sira Ancona (Tal. A2), 2005-08 VKP Bratislava, 2008-11 Tirol Innsbruck (Rak.), 2011/12 VKP Bratislava, 2012-14 Chemes Humenné.
Reprezentácia: účastník ME 2003 v Nemecku, v reprezentácii odohral 84 zápasov.
Úspechy: s VKP dvojnásobný majster Slovenska 2004 a 2006, s Innsbruckom trojnásobný majster Rakúska 2009, 2010 a 2011 a víťaz SEL, so slovenskou reprezentáciou víťaz Európskej ligy 2008, najlepší volejbalista Slovenska 2004, druhý najlepší blokár základnej časti Európskej ligy 2004.

Viac zaujímavých príbehov aj noviniek spod vysokej siete nájdete v mesačníku Volejbal.

Joščák v reprezentačnom drese. V pozadí smečiar Lukáš Diviš starší. FOTO: archív J.J.

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČMIKASAKAVOHOLIK
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORKERKOSAND
  • reklamní partneri HUDOSKV REZACRonaATAK
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #