Ihnát aj Mečiar na severe Moravy predĺžili zmluvy

12. 06. 2020 - Pavol Kubiš, denník Šport

Jakub Ihnát útočí v Pohári CEV proti rakúskemu Aich/Dobu. FOTO: CEV

Až osem slovenských volejbalistov pôsobilo v minulej sezóne v českej extralige. Tú rovnako ako väčšinu súťaží v Európe pre koronavírusovú hrozbu predčasne ukončili bez udelenia majstrovských titulov. Po 21 kolách základnej časti figurovalo na čele tabuľky Karlovarsko pred Českými Budějovicami a Brnom. Najviac bodujúcimi Slovákmi boli Jakub Ihnát z VK Ostrava a Marek Mečiar z tímu Black Volley Beskydy. Pre oboch to bola v najvyššej českej súťaži premiéra a obaja 23-roční smečiari v kluboch z Moravsko-sliezskeho kraja predĺžili zmluvy.

ZÁŽITOK PROTI MODENE

Jakub Ihnát sa s 272 bodmi ako najlepší zo Slovákov zaradil medzi dvadsať najviac bodujúcich hráčov českej extraligy 2019/20, v štatistikách bol ôsmy najlepší smečiar. Vyššie v nich skončil iba medzi blokármi druhý Šimon Krajčovič, ktorý z tímu Lvi Praha prestupuje do Dukly Liberec.

"Bola to moja prvá sezóna v zahraničí i prvá profesionálna, počas pôsobenia na Slovensku v Myjave a v Prievidzi som totiž študoval. Hodnotím ju pozitívne, aj keď mi trocha trvalo, pokiaľ som si uvedomil, že sa venujem iba volejbalu. Žiadne úľavy kvôli štúdiu som si už nemohol dovoliť," hovorí Ihnát, ktorý vlani dokončil bakalárske štúdium na VŠE Bratislava a školu si prerušil.

Do Ostravy, v ktorej v minulosti hrali viacerí slovenskí volejbalisti a veľký podiel na jej majstrovskom titule z roku 2013 mal reprezentačný univerzál Peter Michalovič, prestúpil vlani z Prievidze ako čerstvý majster Slovenska. "Šiel som tam s tým, že by som mal hrávať, pozíciu na ihrisku vám však nikto negarantuje, musel som si ju udržiavať. Napriek tomu, že som zo Slovákov získal najviac bodov, čo som si ani neuvedomoval, som sebakritický. Nebol som spokojný so sezónou a mám vnútorný pocit, že Ostrave niečo dlhujem a v tej ďalšej by som jej chcel odovzdať ešte viac," pokračuje Jakub. Ďalšími legionármi v tíme boli traja Poliaci.

Ostrava napriek bohatej a úspešnej tradícii nepatrí v českej extralige medzi najbohatšie kluby, po vlaňajšom bronze v uplynulej nedokončenej sezóne v tabuľke zamrzla na siedmej priečke. "Boli sme veľmi nevyspytateľným tímom, ku koncu základnej časti sme však hrali lepšie a tešili sme sa na play-off. V ňom sa v Česku dejú zázraky. Mojím najväčším zážitkom bol dvojzápas osemfinále Pohára CEV s talianskou Modenou. Keď sme v domácej odvete vyhrali jeden set, tešili sme sa, akoby sme sa stali majstrami Európy," zdorazňuje Jakub.

Vlani premiérovo zažil i atmosféru seniorského európskeho šampionátu, po zranení Mateja Kubša však nie na smečiarskom poste, ale ako libero. "Zatiaľ nevieme, ako bude pre koronavírus vyzerať tohtoročná reprezentačná sezóna. Pripravujem sa aj piesku, so spoluhráčom z reprezentácie Filipom Gavendom by sme chceli odohrať nejaké beachové turnaje. V Žiline na Bôriku trénujem aj mládež, sme tam taká skupina nadšencov," dodáva.

KAŽDÝ ROK O STUPEŇ VYŠŠIE

Mareka Mečiara čaká v Česku už štvrtá sezóna. V našej extralige zažil úspešnú éru Nitry, pod Zoborom bol pri oboch majstrovských tituloch v roku 2016 i 2017. K našim západným susedom pôvodne odišiel na vysokú školu do Brna, dnes sa však venuje už iba volejbalu. Začínal v druhej lige v Bučoviciach, s Frýdkom-Místkom si najskôr vyskúšal prvú ligu a po tom, ako Beskydy vlani odkúpili extraligovú licenciu od SGLD Brno, má za sebou premiéru aj v českej extralige. Každý rok tak hral o stupeň vyššiu súťaž.

Mareka Mečiara čaká vo Frýdku-Místku už tretia sezóna. FOTO: Black Volley Beskydy

"Pre mňa osobne bola minulá sezóna pozitívna. Dostal som príležitosť, veľa som hral. Česká extraliga je kvalitná súťaž. V Beskydoch so hral v základnej zostave už vlani v prvej lige a udržal som si pozíciu," hovorí Mečiar. Vo Frýdku-Místku hrajú volejbalovú extraligu aj ženy, ktoré majú dlhšiu tradíciu. Mužský volejbal zastrešuje iný klub, ktorý sa snaží podchytiť i mládež. "Podmienky sú dobré, aj keď je to relatívne mladý klub a tak sa učia," pokračuje Marek, na ktorého si Beskydy uplatnili opciu.

Uplynulú sezónu začínal vo Frýdku-Místku v dvojúlohe športového riaditeľa a trénera Přemysl Kubala, ktorý ako hráč s VKP Bratislava získal v roku 1999 majstrovský titul. Neskôr ho vystriedal Srb Slobodan Prakljačič, ktorého od novej sezóny nahradí Jakub Salon z Ústí nad Labem. "Moja hlavná úloha v mužstve však zostáva ta istá - prihrávka. Vlani bolo v kádri veľa zmien a legionárov, z Prahy prestúpil počas sezóny aj ďalší Slovák Šimon Kozák. Mali sme ambície, ale tie sme jedenástou priečkou nenaplnili. Posledné dvanáste skončilo Ústí nad Labem, z extraligy však nevypadol nikto," dodal 197 cm vysoký bývalý mládežnícky reprezentant a účastník ME 2014 do 20 rokov v Nitre a v Brne.

Zmeny v klube sleduje iba na diaľku z domova v Nitre. Beskydy získali českého reprezentačného libera Milana Moníka z Kladna a argentínskeho univerzála Bruna Romanuttiho, v tíme však rátajú s výrazne nižším počtom cudzincov.

SLOVÁCI V ČESKEJ EXTRALIGE 2019/20

JAKUB IHNÁT SMEČIAR OSTRAVA 21 272
MAREK MEČIAR SMEČIAR BESKYDY 21 191
ŠIMON KRAJČOVIČ BLOKÁR LVI PRAHA 21 181
MARCEL LUX SMEČIAR KARLOVARSKO 17 134
PETER ONDROVIČ BLOKÁR ČESKÉ BUDĚJOVICE 16 109
MATEJ HUKEL BLOKÁR BRNO 18 71
ŠIMON KOZÁK SMEČIAR LVI PRAHA/BESKYDY 6/8 9/54
PETER MLYNARČÍK UNIVERZÁL KARLOVARSKO 2 11

POZN.: Za menom hráča uvádzame jeho post, klub, počet odohraných zápasov a bodov. Kozák prestúpil v januári z Prahy do Beskydska a v rovnakom čase Mlynarčík z rakúskeho Aich Dobu do Karlovarska.

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČ MIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORKERKOSAND
  • reklamní partneriSTRBSKE PRESSO HUDOSKV REZAC
  • reklamní partneri RonaATAK
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #