Herelová v novej sezóne za Aachen: Bundesliga je pre mňa výzva

25. 06. 2020 - Juraj Karpiel, SVF

Ninu Herelovú získal do svojich radov tím Ladies in Black Aachen. FOTO: Lukáš Jaseňák

Slovenský volejbal bude mať zastúpenie v nemeckej Bundeslige aj v nasledujúcej sezóne - Nina Herelová po roku vo francúzskom Nancy prestúpila do tímu Ladies in Black Aachen. Pre reprezentačnú blokárku, ktorá v júli oslávi svoje 27. narodeniny, to bude ôsma sezóna za hranicami a piata legionárska krajina - po Rakúsku (Schwechat), Česku (Prostějov), Poľsku (Bielsko-Biala) a Francúzsku.

"Vyskúšať si nemeckú ligu patrilo medzi moje priority, aj preto som si vybrala Aachen. Navyše, po korone je situácia na trhu komplikovanejšia. Vo Francúzsku sa obvykle na kontrakty čaká dlhšie a chcela som to už mať za sebou. V Nemecku mám teraz priateľa, aj preto som si hľadala nové pôsobisko tam," povedala Nina a na margo súťaže skonštatovala: "Bundesliga patrí v Európe k stabilne kvalitným ligám. Vyskúšala som si už Poľsko a Francúzsko, rada by som si to porovnala s Nemeckom, o ktorom viem, že je tu silné fanúšikovské zázemie aj 'promo'. Bundesliga je pre mňa výzva, na ktorú sa veľmi teším."

Aachen v nedávnej minulosti niesol silnú slovenskú stopu - pod trénerským dohľadom súčasného športového riaditeľa SVF Mareka Rojka si tu zahrali bývalé reprezentantky Dominika Valachová, Miroslava Kuciaková, Simona Kóšová či Tatiana Crkoňová. "Počas koronakrízy som sa v Nemecku stretla so Simou Kóšovou, ktorá mi dala na Aachen veľmi dobré referencie. Pýtala som sa aj Niky Radosovej, ktorá má v Nemecku čo-to za sebou. Povedala mi, že v Aachene býva výborná kulisa, na čo sa teším," povedala Nina a doplnila: "Ich hala síce nepatrí k najmodernejším, ale mesto je pekné, študentské. Keďže rada cestujem a spoznávam nové miesta, mesto na hraniciach s Belgickom a Holandskom je pre mňa výborný východiskový bod. Určite sa zastavím aj za Kajou Palgutovou v Nancy, ak budem mať možnosť."

Nina Herelová a Karin Palgutová v minulej sezóne ako spoluhráčky v Nancy. FOTO: Vincent Desessard

Nina Herelová a Karin Palgutová v minulej sezóne ako spoluhráčky v Nancy. FOTO: Vincent Desessard

KAMARÁTKA Z PROSTĚJOVA A MAFIA ZO SEVERU

Aachen predstavil Ninu ako desiatu "dámu v čiernom" pre novú sezónu. Zloženie kádra je pestré - k trom Nemkám už okrem Slovenky pribudli Bieloruska, Američanka, Holanďanka, ale aj dve Nórky a Dánka. "Vyzerá to na škandinávsku mafiu. Vlani sme mali v Nancy balkánsku, tak teraz bude severská," zasmiala sa Nina, ktorú by v zostave mali na blokárskom poste dopĺňať mladá Holanďanka Timmermanová a Dánka Hougaardová-Jensenová.

Najznámejšími a najskúsenejšími hráčkami v tíme sú domáce volejbalistky - smečiarka Pollová si zahrala proti Slovenkám aj v Bratislave na minuloročnom šampionáte EuroVolley, s nahrávačkou Hindriksenovou odohrala Nina jednu sezónu v Prostějove (2016/17). "Je skvelé, že tam mám bývalú spoluhráčku, zvlášť preto, že ide o nahrávačku. Už v Česku sme boli výborné kamarátky, trávili sme spolu veľa času aj mimo ihriska. Verím, že nám to opäť bude klapať aj na palubovke," povedala 47-násobná slovenská reprezentantka, ktorá získala ligové tituly na Slovensku, v Rakúsku aj Česku.

Nina (pod sieťou) v drese Prostějova a vedľa nej nahrávačka Hindriksenová v zápase kvalifikácie Ligy majstrov 2016/2017 proti Dabrowej Górniczi. FOTO: Bartosz Konieczko

Nina (pod sieťou) v drese Prostějova a vedľa nej nahrávačka Hindriksenová v zápase kvalifikácie Ligy majstrov 2016/2017 proti Dabrowej Górniczi. FOTO: Bartosz Konieczko

Družstvo povedie nový tréner, Holanďan Eelco Beijl. "Pôsobil v realizačnom tíme Holanďaniek, všimla som si ho na reprezentačných akciách. Mali sme už spoločný pohovor a bol veľmi príjemný," hovorí Nina. Aachen v predčasne ukončenom ročníku obsadil v tabuľke 7. miesto, no vo vyrovnanom strede pelotónu ho od štvrtej priečky delilo len jediné víťazstvo. "Tréner je presvedčený, že minulý rok tím nedosiahol taký výsledok, na aký mal a chcel by to posunúť smerom nahor. Potrebnú kvalitu by sme na to podľa neho mali mať," dodala 185 cm vysoká blokárka, pre ktorú je vysnívanou klubovou destináciou pôsobenie pri mori alebo v hviezdami nabitom Taliansku.

BYT VYBIELILA ZA DVE HODINY

Nina strávila v Nemecku posledných tri a pol mesiaca. Na hektický odchod z Francúzska dnes spomína s úsmevom. "Začiatkom marca, keď sa začali naplno prejavovať problémy s koronou, sa mal vo Francúzsku hrať finálový turnaj pohára a dostali sme štyri dni voľna, počas ktorého som išla za priateľom do Nemecka. Vzápätí som sa 'na otočku' vrátila na 12 hodín, keď nás počas jedného večera informovali, že ligovú súťaž prerušia a že ráno o ôsmej sa zatvoria hranice. Nazvala som to 'akcia Nancy' - za dve hodiny som si zbalila všetky veci, ktoré som so sebou mala, zostal po mne len holý byt a biele steny. Bolo to celkom napínavé; vieme, ako sa ženy balia, ale nejako som to zvládla," smeje sa.

Z Nemecka sa Nina napokon vrátila na Slovensko až minulý víkend - po zrušení karanténnych opatrení, "Najbližšie dni sa budem venovať najmä rodine, na ktorú sa veľmi teším, zvlášť na mojich drobcov - synovca a neter. V Aachene by sme mali začať s prípravou 3. augusta, no kvôli priateľovi pôjdem do Nemecka určite skôr," uzatvára.

PRIBUDNÚ ĎALŠIE?

V ženskej Bundeslige 2019/20 malo Slovensko dvojnásobné zastúpenie. Smečiarka Nikola Radosová (Drážďany) aj blokárka Simona Cigániková (Suhl) odohrali vo svojich kluboch zhodne druhú sezónu, teraz si však hľadajú nové pôsobiská a Nina Herelová je zatiaľ ako Slovenka na súpiskách bundesligistov osamotená. Či sa bude na palubovkách stretávať aj s krajankami, ukážu ďalšie prestupové týždne.

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČ MIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORKERKOSAND
  • reklamní partneriSTRBSKE PRESSO HUDOSKV REZAC
  • reklamní partneri RonaATAK
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #