Ďalší krok k olympijskému snu. Natália a Andrea v Haagu zdolali aj legendu

10. 01. 2019 - Juraj Karpiel, SVF

Natália a Andrea majú za sebou vydarený vstup do kalendárneho roka. FOTO: FIVB

V novom roku vykročili do boja o olympijské Tokio 2020 rázne. Slovenské reprezentantky v plážovom volejbale Natália Dubovcová a Andrea Štrbová na prvom turnaji v roku 2019 neboli ďaleko od medailových priečok, na kvalitne obsadenom štvorhviezdičkovom halovom turnaji v holandskom Haagu obsadili 5. miesto. Po vlaňajšom májovom bronze z tureckého Mersinu (3*) je to ich druhý najlepší spoločný výsledok vo World Tour.

Natália a Andrea, v Haagu nasadené sedemnástky, v A-skupine najskôr čelili španielskym šestnástkam Fernándezovej-Navarrovej a Lobatovej-Herrerovej, víťazstvom v dvoch setoch si zabezpečili play-off. "Deň pred zápasom - v utorok večer - sme so Španielkami trénovali. Vtedy sme už vedeli, že nám vychádzajú do skupiny," prezradila Natália. "Na tréningu sme ich takpovediac rozstreľovali, ich tréner sa nám ospravedlňoval, že to bol hrozný tréning. Vedeli sme však, že už ťažko môžu hrať horšie a v zápase to bude náročnejšie," podotkla skúsená blokárka.

V boji o priamy postup do osemfinále sa slovenská dvojica chcela turnajovým jednotkám Keizerovej a Meppelinkovej revanšovať za prehru z júlových ME v Holandsku, domáce volejbalistky však zvládli aj druhú konfrontáciu - a identickým výsledkom na 18 a 14 bodov. "Zamrzel ma prvý set, ťahali sme sa s nimi do koncovky, v ktorej rozhodca odpískal dve lopty v ich prospech; po ich oute na servise, keď hlavný zmenil verdikt čiarového, to bolo 15:18 namiesto 16:17, čo je trochu rozdiel. V druhom sete už mali navrch. Škoda prvého, mohlo sa to vyvíjať inak, mohli sme ich dostať pod tlak," hodnotila Andrea, Natália doplnila: "Holanďanky nie sú aktuálne majsterky Európy pre nič za nič, zápas mali pod kontrolou. Na túto halu sú zvyknuté, v tom mali miernu výhodu."

Slovenky na centri proti turnajovým jednotkám z Holandska. FOTO: twitter, Beachvolleybal

Slovenky teda museli o osemfinále bojovať v 1. kole play-off, žreb im prisúdil japonské veteránky Nišiboriovú a Kusanovú. Českú trénerku slovenského páru Lenku Háječkovú žreb potešil, Dubovcová so Štrbovou však napokon museli zápas otáčať - prvý set prehrali 13:21, v ďalších dvoch častiach už dominovali (13, 11). "S Japonkami to je vždy natesno, veľa behajú, musí sa na nich agresívne. Sú to motorové myši. Tým, že veľmi nemôžu smečovať, majú natrénované loby či krátke lopty za sieť - lebo musia. Bráni sa to ťažšie než proti hráčkam, ktoré do toho idú vždy tvrdo," vraví poliarka Andrea.

Súboj s Japonkami museli Slovenky otáčať. FOTO: Jörn Helms

V osemfinále na Slovenky čakali americké osmičky podujatia Brooke Sweatová a beachvolejbalová legenda Kerri Walshová Jenningsová, trojnásobná olympijská šampiónka (2004, 2008, 2012). Natália, ktorá o Walshovej počas strednej školy písala referát na tému 'Môj idol', sa s Kerri počas ostatných rokov súťažne stretla šesťkrát, no na triumf stále čakala - postupne sa zrodili neúspechy v Berlíne, Stavangeri, Long Beach (2014), Olsztyne (2015), Sia-mene (2016) a už po boku Andrey opäť v Olsztyne (2017). A potom prišiel Haag 2019.

Počiatočný priebeh pritom nenaznačoval veľký skalp. Prvý set získali Američanky výrazným rozdielom (21:12), v druhej časti viedli 9:5. Na servis však prišla Dubovcová a rozhodla sa viac preveriť štvornásobnú olympijskú medailistku. "Skúsila som to pre zmenu na Kerri, dostala dve esá priamo na zem a vzápätí som ju zablokovala. To bol moment, keď sa to zlomilo, akoby ju to stoplo a nás naštartovalo. Začala zle prihrávať, my sme obe už tlačili servisom. Potom už to išlo," povedala Natália, Andrea doplnila svoj pohľad: "Akoby sme v tej chvíli zistili, že každý je omylný. Nakopli sme sa, chytili sme šťavu."

Poliarka Štrbová v akcii. FOTO: FIVB

Druhý set patril Slovenkám (21:16), v tajbrejku sa ujali vedenia 5:1 a dostali sa k štyrom mečbalom. "Za stavu 14:10 som mala výbornú nahrávku na bezblok, bola to veľká rana a snáď centimetrový out. Vzápätí som na turnaji snáď prvýkrát dostala eso, následne ma Kerri zablokovala a bolo 14:13. Nerobili sme však z toho žiadnu paniku; Natália sa ma pýtala, či chcem time-out, no nechcela som, naozaj som bola v pohode. Centimetrový out ma nerozhodil a dostať blok od trojnásobnej olympijskej šampiónky nie je až taký zásah na psychiku," usmieva sa Andrea a dodáva: "Stane sa, že sa človek zľakne výhry a odrazu nič nejde, no nebol to ten prípad. Šli sme do toho naplno, najskôr chýbalo málo, napokon to vyšlo." Zápas napokon ukončila Natália presným útokom: "Prvé pocity boli, že sa to konečne podarilo..." Keď Walshová v Aténach 2004 získala prvé olympijské zlato, Andrea mala osem rokov: "V prvom momente som si ani neuvedomila, že sme vyhrali, hrala by som ďalej, lebo sa mi hralo naozaj dobre," smeje sa rodáčka z Poltára. "Prišlo to v šatni, keď som posedávala s proteínovým drinkom, vtedy mi došlo, že sme naozaj vyhrali. Po zápase na mňa skočila trénerka, mala radosť, resp. mala radosť, že nedostala infarkt," dodáva.

O tom, že Walshová je vo svete beachvolejbalu rešpektovanou persónou, svedčí aj predzápasová príhoda. "Pred stretnutím bola Kerri pri sieti a merala ju, neskôr aj ja a naozaj bola o pásku vyššie. Nahrnuli trochu piesku, no stále to bolo vysoko. Potom opäť, a stále vysoko. Rozhodca tvrdil, že by museli ďalších dvadsať minút nahŕňať piesok a trvalo by to pridlho, no Kerri mu ukázala na svoju ruku a vraví: 'Dvadsať rokov je tá sieť takto, a teraz tak nie je!' Tak rozhodca ustúpil a išli opäť hrabať," vraví Natália.

Dubovcovej blok býva na sieti veľkou prekážkou. FOTO: FIVB

Vo štvrťfinále sa Slovenky stretli s Brazílčankami Anou Patríciou a Rebeccou, nasadenými trojkami, ktoré napokon v Haagu získali zlato. "Ani neviem, po koľký raz sme vypadli s víťazkami turnaja. Z nedávnej minulosti v Moskve, vo Viedni, v Číne zas s finalistkami. Šťastie na žreb si asi ešte šetríme," povzdychla si Natália. "Prehrali sme na 16 a 15 bodov, no mám pocit, že to nezodpovedalo úplne priebehu. Odnášala som si pocit, že to bola vyrovnaná partia a nabudúce môžeme vyhrať my," dopĺňa Andrea optimisticky.

Slovenky sa na turnaji dostali o dve kolá ďalej než odkazovalo ich nasadenie, čo, pochopiteľne, okrem veľmi cenných 480 bodov do rebríčkov znamená spokojnosť. "V play-off sme dostali Kerri Walshovú, 5. miesto je určite vybojované. Body sa rátať určite budú, takže je to výborné," vraví Natália. Prvý turnaj pod priamym vedením trénerky Lenky Háječkovej dopadol solídne, s doterajšou spoluprácou je na oboch stranách spokojnosť. "S Lenkou sa urobilo veľa práce. Som rada, že na prvom turnaji, na ktorom sme spolu boli, to vypálilo tak dobre. Trénera to tiež zahreje na duši a pre všetkých to je motivácia," hodnotí Natália. Andrea dodáva: "Je to taká 'babská jízda' a je to fajn. Počas prípravy sme pracovali na niektorých veciach, ktoré už fungovali, napríklad agresívnejšie smeče. Proti Američankám nám v dobrej fáze padalo naozaj všetko. Po zápase sme sa smiali, že sme to už hrali pre divákov."

Výprava sa vracala domov neobvykle v prázdnom lietadle. FOTO: FB, Dubovcová & Štrbová - Slovak Beachvolleyball Team

Kvalifikácia do Tokia sa len rozbieha, dvojice odohrali zopár turnajov a niektoré elitné páry do bojov vstúpia až v hlavnej časti sezóny, no Slovenky sa v provizórnom olympijskom rebríčku povzbudzujúco posunuli do elitnej dvadsiatky (18. miesto), na troch turnajoch si celkovo pripísali solídnych 1160 bodov. V najnovšom vydaní svetového rebríčka dosiahli nové spoločné maximum, uzatvárajú Top 30. Teraz ich čaká dlhšia príprava, do turnajového kolotoča sa zrejme vrátia v závere apríla v čínskom Sia-mene, keď odštartuje hlavná fáza sezóny. Verme, že podobne úspešná...

Dubovcová, Štrbová (SR-17) na turnaji v Haagu (4*):
A-skupina - 1. kolo:
Amaranta Fernándezová-Navarrová, Ángela Lobatová-Herrerová (Šp.-16) 2:0 (16, 15)
A-skupina - 2. kolo: Sanne Keizerová, Madelein Meppelinková (Hol.-1) 0:2 (-18, -14)
1. kolo play-off: Takemi Nišiboriová, Ajumi Kusanová (Jap.-23) 2:1 (-13, 13, 11)
Osemfinále: Brooke Sweatová, Kerri Walshová Jenningsová (USA-8) 2:1 (-12, 16, 13)
Štvrťfinále: Ana Patrícia Silvová-Ramosová, Rebecca Cavalcanti Barbosa Silvová (Braz.-3) 0:2 (-16, -15)

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGTERRA ANTIQUA
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSO
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVELATAK
 • reklamní partneriKV REZAC RonaNope
 • mediálni partneriRTVS Arena Sport SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSC

komunikačný partner

 • #