Češky po 14 rokoch budú chýbať na ME, premiéra Čiernohorcov

10. 01. 2019 - SITA, SVF

Češky v kvalifikačnej skupine nezvládli rolu favoritiek. FOTO: CEV

Zoznam účastníkov tohtoročných majstrovstiev Európy mužov a žien je od stredajšieho večera kompletný. Kvalifikačné boje vyvrcholili zápasmi záverečného 6. kola. ME budú premiérovo hostiť po štyri krajiny: mužov Francúzsko, Slovinsko, Belgicko a Holandsko (12. - 29. septembra) a ženy Turecko, Poľsko, Maďarsko a Slovensko (23. augusta - 8. septembra); na šampionátoch sa zúčastní rekordný počet krajín (24).

Hostitelia mali istú účasť, ďalšie okteto tiež na základe umiestnenia na ME 2017. V kvalifikáciách sa bojovalo o 12 miesteniek. O najväčšie prekvapenie sa nechcene postarali Češky, desiaty tím európskeho rebríčka neuspel v "severskej" kvalifikačnej skupine, v konkurencii výberov Estónska, Fínska a Švédska obsadil 3. miesto. Češky na ME budú chýbať prvýkrát od roku 2005.

Dvadsať krajín bude mať zastúpenie na oboch šampionátoch. Iba na mužskom sa predstavia Česko, Čierna Hora, Rakúsko a Macedónsko, len na ženskom Maďarsko, Azerbajdžan, Chorvátsko a Švajčiarsko. Debut na tomto fóre absolvujú Čiernohorci, Macedónci, Portugalčanky a Estónky. Žreb ME mužov sa uskutoční v stredu 16. januára v Bruseli, žreb ME žien o týždeň neskôr (23. 1.) v Istanbule. Vzniknú štyri šesťčlenné skupiny, z každej postúpi štvorica najlepších do osemfinále.

Čo sa Čiernohorcom nepodarilo v Nitre, to dokázali doma v Budve. FOTO: CEV

Slováci sú súčasťou ME nepretržite od roku 2007, medzi elitou sa predstavia siedmykrát v sérii a celkovo jubilejný desiatykrát. Postup si vybojovali triumfom v kvalifikačnej C-skupine, za sebou nechali Čiernohorcov, Moldavcov a Islanďanov. Slovenky sa na európskom šampionáte predstavia po prvý raz od roku 2009 a celkovo štvrtýkrát, v predchádzajúcich troch kvalifikáciách sa ich púť skončila až v baráži. Dejiskom šampionátu žien na Slovensku je Bratislava a Zimný štadión Ondreja Nepelu, v hlavnom meste SR odohrajú základnú skupinu so Slovenkami a dve osemfinálové stretnutia.

Účastníci ME 2019 mužov (12. - 29. septembra, 24 krajín):
Hostitelia (4): Francúzsko, Slovinsko, Belgicko, Holandsko
Postup za umiestnenie na ME 2017 (8): Rusko, Nemecko, Srbsko, Taliansko, Bulharsko, Česko, Poľsko, Turecko
Postup z kvalifikácie (12): SLOVENSKO, Rumunsko, Estónsko, Portugalsko, Bielorusko, Ukrajina, Grécko, Fínsko, Čierna Hora, Rakúsko, Španielsko, Macedónsko

Účastníci ME 2019 žien (23. augusta - 8. septembra, 24 krajín):
Hostitelia (4): Turecko, Poľsko, Maďarsko, SLOVENSKO
Postup za umiestnenie na ME 2017 (8): Srbsko, Holandsko, Azerbajdžan, Taliansko, Rusko, Bielorusko, Nemecko, Bulharsko
Postup z kvalifikácie (12): Belgicko, Slovinsko, Chorvátsko, Švajčiarsko, Grécko, Ukrajina, Francúzsko, Portugalsko, Estónsko, Fínsko, Španielsko, Rumunsko

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČKAVOHOLIKMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORVOSLAUER
  • reklamní partneri HUDOSKV REZACRonaATAK
  • reklamní partneri KERKOSAND
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #