Čadov očakávaný nástupca

12. 06. 2018 - Denník Šport, Pavol Kubiš

Ľ. Petráš (tretí zľava) sa stal trénerom VK Prostějov, asistovať mu bude L. Miček (druhý zľava).

Po desiatich rokoch v pozícii asistenta trénera Miroslava Čadu, s ktorým okrem iných úspechov spoločne získali desať majstrovských titulov, sa stal Ľubomír Petráš novým hlavným trénerom volejbalistiek VK Prostějov. Čaká ich však viac zmien, ktoré prinesie nová filozofia klubu.

Štyridsaťtriročný rodák z hlavného mesta bol dlhé roky neoddeliteľnou súčasťou VK Slávia UK Bratislava. Ako hlavný tréner získal s družstvom v rokoch 2002 až 2004 tri majstrovské tituly, po zlatej ére volejbalistiek Senice sa ešte tešil so slávistkami z titulu v roku 2008 ako asistent Martina Hančíka. Následne odišiel do Prostějova, kde ako asistent Miroslava Čadu nadviazal na ich dobrú spoluprácu na reprezentačnej lavičke Sloveniek, ktoré spolu viedli na dvoch ME 2003 v Turecku a 2007 v Belgicku.

Po tom, ako sa 65-ročný Čada definitívne rozlúčil ako hlavný tréner žien VK Prostějov a v klube prevzal funkciu športového riaditeľa a poradcu, sa stal novým šéfom lavičky práve Petráš. "Miro už dopredu vlani avizoval, že ešte potiahne jednu sezónu a po nej sa ako tréner rozlúči. Vedenie klubu síce verilo, že by mohol mať energiu ešte pokračovať, ale rozhodol sa skončiť. V klube zostáva ako športový riaditeľ, bude nablízku. Jeho úlohou bude hľadať hráčky a po konzultácii so mnou skladať nové družstvo. Trénerskej výzvy sa nebojím, aj keď byť asistentom a hlavným trénerom je veľký rozdiel. Už v posledných troch rokoch mi však umožnil viesť tréningy i prípravu," hovorí Petráš.

Aj keď spolu s pôsobením pri slovenskej reprezentácii to dvojica spolu ťahá už vyše pätnásť rokov, ponorka im nehrozí. Rozumejú si i po ľudskej stránke, navyše Petráš v posledných rokoch Čadovej misie pri Slovenkách už na lavičke nesedel, pretože na základe dohody sa venoval práci v Prostějove. Ako nový tréner klubu, ktorý od roku 2009 vyhral českú extraligu desaťkrát za sebou, to nebude mať ľahké, aj keď s vedením družstva má skúsenosti. "Bolo to fantastické obdobie. Klub však už avizoval, že do novej sezóny pôjde s nižším rozpočtom. Chceme hľadať skôr české hráčky a doplniť ich maximálne niekoľkými cudzinkami, pretože tých talentov nie je veľa. Nebudeme štartovať ani v Lige majstrov, ktorá je finančne náročná a v silnej konkurencii sa v nej ťažko presadzuje. Keď oslovíte špičkové hráčky, tie často zaujíma nielen Liga majstrov, ale aj kvalita domácej súťaže a radšej dajú prednosť Poľsku, Turecku či Taliansku," dodáva.

Petráš sa za desať rokov v Prostějove udomácnil a usadil, navyše šestnásteho júna sa ožení s Prostějovčankou Luciou Kučerovou, ktorá hrávala volejbal v Olomouci a v klube trénovala mládež. Jeho asistentom bude iný Slovák a doterajší štatistik Lukáš Miček, ktorý trénuje aj mládež, druhou asistentkou a kondičnou trénerkou zostane bývalá slovenská reprezentantka brazílskeho pôvodu Solange Soaresová.

Čo sa týka hráčskeho kádra, zo Sloveniek v ňom zrejme zostane iba dvojnásobná mama Gabriela Kozmík-Tomášeková, ktorá je v Prostějove taktiež už doma. Reprezentačná blokárka Nina Herelová prestúpila do poľského BKS Bielsko-Biala. V českej extralige možno čakať útok Olomoučaniek na trón. "Budú jasný favorit, v posledných rokoch sa prezentujú ako konsolidované družstvo. Po sérii druhých priečok pôjdu tvrdo za zlatom. Od nás do Olomouca prestúpili dve hráčky Kovářová a Trnková. My sme si ciele stanovili jasne, chceme hrať o medailu,“ dodal. V novom ročníku budú v českej extralige volejbalistiek figurovať ako hlavní tréneri dvaja Slováci. Tomáš Samsely prevzal KP Brno po Marekovi Rojkovi, ktorý sa stal športovým riaditeľom SVF.

ČADA O PETRÁŠOVI

"Ľuboš je z môjho pohľadu logická a ideálna voľba na miesto nového hlavného trénera VK Prostějov. Nielenže si to zaslúži za spôsob, akým desať rokov pracoval ako výborný asistent, ale má pre túto prácu všetky predpoklady. Už v minulosti viedol úspešne Sláviu UK Bratislava, teraz prišiel jeho čas prevziať plnú zodpovednosť aj vo VK Prostějov."

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • auto partnerAUTO LAMAČ
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGGERFLOR
 • reklamní partneriKERKOSANDSTRBSKE PRESSONope
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #